ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 березня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/41/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Козак В.Ю.
прокурора - Понзюк Л.В.
представника позивача - ОСОБА_1
представників відповідача - Горюка Ю.Т., Чепіля І.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання про закриття провадження в адміністративній справі
за позовом заступника прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті
до ОСОБА_4
про стягнення коштів.
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_4 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 36567,54 грн., що еквівалентно 1323 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунків в дохід державного бюджету України (отримувач: Чернівецьке УК м. Чернівці, р/р 31113193700002 в ГУ ДКСУ у Чернівецькій області, код ЄДРПОУ 37978173, МФО 856135).
20.03.2017 р. представники відповідача заявили клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку із підсудністю даної справи господарському суду.
Представник позивача та прокурор заперечував щодо поданого клопотання та зазначали, що вказаний спір слід розглядати в порядку адміністративного судочинства, а саме в Чернівецькому окружному адміністративному суді.
Розглянувши подане клопотання, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Предметом спору по цій справі є стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд у сумі 1323,00 євро (а.с. 19, 20).
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначається Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. №879 (далі - Порядок № 879).
Згідно з п.41 Порядку № 879 дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
З метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 10.09.2014 р. № 442 утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 р. затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення). Відповідно до п. 1 Положення, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є органом центральної виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно із п. п. 15, 27 п. 5 Положення, Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно з п.1 ч.1. ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 6 КАС України визначено, що суб'єкти владних повноважень мають право звертатись до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єктом владних повноважень є, зокрема, будь-який суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій, а отже державна служба України з безпеки на транспорті є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України.
В свою чергу, згідно з п.1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору. Наявність у суб'єкта владних управлінських функцій означає, що він наділений адміністративною правосуб'єктністю, яка реалізується через певний обсяг конкретних прав і обов'язків (повноважень), необхідних для здійснення управлінської діяльності в тій чи іншій сфері публічної влади.
Отже, Укртрансбезпека під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень.
З огляду на зазначені вище вимоги законодавства, суд вважає, що враховуючи предмет спору, суб'єктний склад учасників спору, зазначений спір є публічно-правовим та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, тому підстави для закриття провадження у справі відсутні.
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя В.К. Левицький
Ухвала в повному обсязі складена 03 квітня 2017 р. (в перший робочий день після виходу з відпустки).