ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2017 року Житомир справа № 806/440/17
категорія 8.3.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черняхович І.Е., суддів: Шуляк Л.А., Романченка Є.Ю.,
секретар судового засідання Кривенко Л.М. ,
за участю: представника позивача, представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень - березень 2016 року в розмірі 12388290,00 грн;
- зобов’язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень - березень 2016 року в розмірі 12388290,00 грн;
- стягнути з Державної фіскальної служби України на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" сплачений судовий збір у сумі 3200,00 грн (три тисячі двісті грн).
В обґрунтування позову зазначає, що ПАТ "Житомиргаз" подано декларації з податку на додану вартість за січень - 19.02.2016, лютий - 21.03.2016, березень - 20.04.2016 рік та уточнюючу декларацію за січень 2016 року. Державною фіскальною службою України вказані декларації прийнято без зауважень. Загальна сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних становить за січень - березень 2016 року у розмірі 12388290 грн, однак вказана сума не зарахована відповідачем до реєстраційної суми. Позивач вважає, що дана обставина порушує його права та законні інтереси, а тому звернувся до суду за їх захистом.
Представник відповідача щодо задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмовому запереченні. Пояснив, що система електронного адміністрування ПДВ у частині обрахунку накладної та внесення показників на підставі даних податкових декларацій платників здійснюється в автоматизованому режимі на підставі Податкового кодексу України.
Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представників, дослідивши докази, які мають юридичне значення у розгляді справи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Житомиргаз" зареєстроване 20.07.1994 та узяте на облік в органах державної податкової служби 04.01.1995 за № 3892, як платник податку на додану вартість перебуває на обліку з 01.01.2014 в Офісі великих платників Державної фіскальної служби України (а.с. 9 - 22).
19.02.2016 позивачем подано декларацію з податку на додану вартість за січень 2016 року (а.с. 38 - 39). Згідно квитанції № 2 податкова декларація за січень 2016 року прийнята без зауважень та доставлено до районного рівня 2810 МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП(а.с. 40). В зазначеній податковій декларації з ПДВ за січень 2016 року в графі сума ПДВ у рядку "усього за касовим методом відповідно до пункту 187,10 статті 187 Податкового кодексу України, з них усього з податковими накладними складеними до 01 липня 2015 року" позивачем визначено суму у розмірі 6 656 грн. Так, 16.03.2016 подано уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок та розшифровку зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) за звітний період - січень 2016 року (36 - 37). З додатку 5 розрахунку розділу ІІ таблиці 3 сума ПДВ , включена до податкового кредиту за звітний податковий період липень - грудень 2015 року при обрахунку суми за касовим методом відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України за податковими накладними , складеними до 01 липня 2015 року, складає 11249734 грн.
21 березня 2016 ПАТ "Житомиргаз" подано податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період лютий 2016 року. Податкова декларація прийнята без зауважень та доставлено до районного рівня 2810 МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП, що підтверджується квитанцією № 2 (а.с. 87 - 107). В зазначеній податковій декларації з ПДВ за лютий 2016 року в графі сума ПДВ у рядку "усього за касовим методом відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України, з них усього з податковими накладними складеними до 01 липня 2015 року " позивачем визначено суму у розмірі 565 950 грн.
25.04.2016 ПАТ "Житомиргаз" подано податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період березень 2016 року, яка прийнята без зауважень та доставлено до районного рівня 2810 МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП, що підтверджується квитанцією № 2 (а.с. 67 - 86). В зазначеній податковій декларації з ПДВ за березень 2016 року в графі сума ПДВ у рядку "усього за касовим методом відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України, з них усього з податковими накладними складеними до 01 липня 2015 року " позивачем визначено суму у розмірі 565950грн.
Так, судом безспірно встановлено, що загальна сума ПДВ по касовому методу обліку за звітний (податковий) період січень, лютий, березень 2016 року складає 12388290 грн, тобо з розрахунку 6656+11249734+565950+565950=12388290 грн. Проте, 12388290 грн Державною фіскальною службою України не відображено в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Позивач звернувся з листом № 24-СЛ-11200-116 від 17.11.2016 до Офісу великих платників ДФС України, в якому просив внести зміни в систему електронного адміністрування ПДВ згідно поданими ПАТ "Житомиргаз" за січень - березень 2016 року деклараціями з ПДВ та уточнюючим розрахунком (а.с. 29 - 30).
Однак, листом № 9243/10/28-10-41-06 від 24.11.2016 позивача повідомлено, що Офіс великих платників податків ДФС України звернулось з запитом до Державної фіскальної служби України з запитом про надання роз’яснень щодо застосування єдиної позиції та вирішення даного питання щодо застосування положення пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України (а.с. 28).
В подальшому ПАТ "Житомиргаз" звернулось до Державної фіскальної служби України з скаргою на дії посадової осіб № 7401.4-СЛ-7513-0816 від 19.08.2016, в якій просило призначити службову перевірку щодо невиконання вимог пункту 34-1 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, що в свою чергу призвело до заниження реєстраційної суми позивача на суму 12 388 290 грн (а.с. 23 - 24).
У відповіді на скаргу № 21137/6/99-99-12-03-01-15 від 29.09.2016 Державна фіскальна служба України повідомила позивача, що функціонування системи електронного адміністрування ПДВ обрахунку сум накладних та внесення показників на підставі даних податкових декларацій платників здійснюється в автоматичному режимі на підставі вимог Податкового кодексу України.
Крім того, судом було направлено запит до Державної фіскальної служби України, в якому суд просив повідомити, чи зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з Системи електронного адміністрування податку на додану вартість податкові накладні та /або розрахунки коригування № 22437521 від 22.02.2016, № 22443928 від 22.03.2016 та №21450595 від 21.04.2016 Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" та на яку загальну суму Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" має право зареєструвати податкові накладні та /або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період січень-березень 2016 року. Однак, запитувана інформація на адресу суду від відповідача не надійшла.
За таких обставин суд керується частинами 4, 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, якими передбачено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України, платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Приписами пункту 34-1 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України визначено, що для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми еНакл беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 1 липня 2015 року.
Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми еНакл на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статті 198 цього Кодексу) у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку.
Аналогічні положення визначенні пунктом 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 569 від 16.10.2014.
Згідно статті 200-1 Податкового кодексу України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
Пунктом 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України визначено, платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до 200-1.3 Податкового кодексу України, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: еНакл = еНаклОтр + еМитн + еПопРах + еОвердрафт - еНаклВид - еВідшкод - еПеревищ, де: SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України; еПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200 1.2 цієї статті.
Приписами пункту 200-1.5 статті 200-1.5 Податкового кодексу України передбачено, що рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
Пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що встановити, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
Щодо вимоги позивача стягнути з Державної фіскальної служби України на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" сплачений судовий збір у сумі 3200,00 грн суд зазначає, що приписами частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, з огляду на встановлене, суд дійшов висновку щодо невідповідності дій Державної фіскальної служби України вимогам Податкового кодексу України. Відтак, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" слід задовольнити.
Керуючись статтями 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень - березень 2016 року в розмірі 12388290,00 грн.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень - березень 2016 року в розмірі 12388290,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" сплачений судовий збір у сумі 3200,00 грн (три тисячі двісті грн).
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя І.Е.Черняхович
Суддя Л.А.Шуляк
Суддя Є.Ю. Романченко
Повний текст постанови виготовлено: 27 березня 2017 р.