Постанова № 65681732, 28.03.2017, Літинський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
137/101/17
Номер документу
65681732
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

137/101/17

28.03.2017

Літинський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Желіховського В.М.

при секретарі Голота О.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Артемчук О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Літин адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зменшення її розміру і зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

До Літинського районного суду Вінницької області звернувся з позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зменшення її розміру і зобов'язання вчинення певних дій, в якому зазначає, що з 29.01.1997 року по даний час він перебуває на обліку в органах Пенсійного Фонду України і отримує пенсію за вислугу років, обчисленну відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. В зв'язку з підвищенням зарплати працівникам прокуратури йому раніше неодноразово проводився перерахунок пенсії з першого числа слідуючого місця за місяцем підвищення заробітної плати працівникам прокуратури. В зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам 26 грудня 2016 року звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області з заявою про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку прокуратури Вінницької області. Листом управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі від 06.01.2017 року за №25/Ч-12 йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що призначення та перерахунок пенсій провадиться відповідно до тих нормативних документів, які діють на час звернення особою за призначенням чи перерахунком пенсії. Також повідомлено, що останній перерахунок йому проведено з 01.07.2012 року в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати старшого прокурора станом на 14.06.2012 року згідно довідки виданої Вінницькою обласною прокуратурою №18/154 від 20.11.2012 року. Отже, крім того, що йому було безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії, йому ще стало відомо, що його право було порушено ще у 2012 році з 01.07.2012 року по теперішній час, коли управлінням Пенсійного Фонду йому безпідставно зменшено відсотковий розмір від суми місячної заробітної плати, що береться для нарахування пенсії з 90 % на 80%. Таке зменшення вважає протиправним та таким, що обмежують зміст та обсяг його пенсійних прав. Тому змушений звернутися до суду з вказаним позовом і просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області стосовно зменшення відсоткового розміру від суми заробітної плати, що береться для нарахування пенсії з 90 відсотків на 80 відсотків, починаючи з 01.07.2012 року, визнати протиправною бездіяльність в перерахунку пенсії згідно його заяви від 26.12.2016 року за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Вінницької області №187-277 від 21.12.2016 року. Також просить зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року. Стягнути з них понесені позивачем судові витрати.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити. Суду пояснив, що в 1997 році йому призначено було пенсію в розмірі 90 % від заробітної плати. Йому неодноразово підвищували пенсію і останній раз в 2012 році. В кінці 2016 року він звернувся до Пенсійного фонду у Літинському районі з заявою про перерахунок пенсії. Пенсійний фонд йому відмовив і з відповідді він взнав, що йому в 2012 році при перерахунку пенсії було зменшено її розмір з 90 % на 80 %. Вважає такі дії Пенсійного фонду протиправними, що суперечать Законам та Конституції України., де зазначено, що зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Вважає. що його вимоги грунтуються на законі, що неодноразово підтверджував Конституційний суд України своїми рішеннями.

Представник Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області Артемчук О.Г. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 29.01.1997 року року відповідно до статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року в розмірі 62 % місчного заробітку. Також проводилися перерахунки пенсії в розмірі 66 % заробітної плати працівника прокуратури з 01.07.1999 року та з 01.12.1999 року. Згідно зі зміною Закону, який набрав чинності з 26.07.2001 року пенсія позивачу була перерахована в розмірі 90 % заробітної плати прокуратури. Крім того проводилися перерахунки пенсії в зв'язку з підвищенням зарплати працівникам прокуратури. Перерахнок пенсії ОСОБА_1 проведено з 01.07.2012 року в розмірі 80 % від суми заробітної плати старшого прокурора станом на 14.06.2012 року згідно довідки виданої Вінницькою обалсною прокуроратурою №18/154 від 20.11.2012 року. При цьому розмір пенсії обчисленно за нормами Закону в редакції чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням п.2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи". При перерахунку пенсії у 2012 році було дійсно зменшено відсоток з 90 на 80 від суми заробітної плати, проте сама сума пенсії була збільшена, оскільки перерахунок зроблено з більшого заробітку. Також суду повідомила, що ОСОБА_1 неодноразово здійснювалися перерахунки проте розмір пенсії постійно зростав. В 1997 році йому було призначено пенсію в розмірі 62 % від заробітку, а не 90 % як він вказав у позові. Крім того, зазначила, що відповідно до законодавства умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. На даний час, Кабінетом Міністрів України не прийнято постанови про перерахунок призначених за спеціальними законами пенсій, тому відсутні підстави для їх перерахунку.

Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 1997 року і йому призначено пенсію у розмірі 62 % від заробітку. На даний час він отримує пенсію призначену та нараховану відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" у розмірі 80 % середньомісячного заробітку відповідно до розпорядження від 22.11.2012 року.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, позивач ОСОБА_1 26.12.2016 року подав до відповідача заяву щодо перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до довідки прокуратури Вінницької області №187-277 від 21.12.2016 року. Листом управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі від 06.01.2017 року за №25/Ч-12 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що що призначення та перерахунок пенсій провадиться відповідно до тих нормативних документів, які діють на час звернення особою за призначенням чи перерахунком пенсії. Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції, яка діяла до 01.01.2015), держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Згідно з ч. 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції, яка діяла до 01.01.2015), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Разом з тим, ЗУ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ (далі - Закон №76) внесено зміни до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» та ч. 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". 15.07.2015 набув чинності ЗУ «Про прокуратуру», відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України «Про прокуратуру», крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50- 1, частини третьої статті 51 2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року. Таким чином, на час звернення позивача ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Літинському районі із заявою про перерахунок пенсії, ч.ч. 13 та 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» втратили чинність. Згідно ч. 20 ст.86 «Про прокуратуру» (чинної на час виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а тому зазначені зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований ст. 50-1 «Про прокуратуру» при призначені пенсії, проте визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України. Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було. З 15 грудня 2015 року та на час виникнення спірних правовідносин діючим законодавством України не було визначено механізму перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача. Аналогічна позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 02 лютого 2017 року у справі № К/800/27464/16. Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» . Також Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. При розв'язанні спірних правовідносин суд також враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладена в ухвалі "Великода проти України" від 03.06.2014 року, в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи. Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 02.03.1999 № 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до задоволення не підлягають, оскільки Управління Пенсійного Фонду у Літинському районі діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законами України, так як у останнього відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки виданої 20.11.2016 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не розроблено порядку перерахунку пенсії.

Крім того, не підлягають до задоволення вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 80 % на 90 % відсотків від заробітку, оскільки в судовому засіданні встановлено, що позивачу ОСОБА_1 у 1997 році при виході на пенсію йому призначено її у розмірі 62 % від заробітку, а станом на 22.11.2012 року при здійсненні перерахунку йому було нараховано пенсію в розмірі 80 % від заробітку тобто відповідно до постанови КМУ від 31.05.2012року №505.

Суд не бере до уваги, пояснення позивача ОСОБА_1 що відповідачем у 2012 році було зменшено пенсію з 90 % на 80 %, оскільки в грошовому виразі пенсія збільшилася так як її перерахунок було здійснено з більшого заробітку.

Враховуючи, що Управління Пенсійного Фонду у Літинському районі діяло в межах Закону та наданих повноважень, тому відсутні підстави для визнання їх дій неправомірними.

Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено повністю, тому судові витрати до відшкодування не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3,19, 22, 58 Конституції України, ст. ст.2, 6-11, 14, 72, 94, 99, 158-163, 186, 256 КАС України, ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року ст. 86 ЗУ«Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зменшення її розміру і зобов'язання вчинення певних дій відмовити.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції сторони можуть подати до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Желіховський В. М.,

..