КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1155/16 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
28 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої судді: Ганечко О.М.
суддів: Коротких А.Ю.,Ісаєнко Ю.А.,
при секретарі: Біднячук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби в м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 15.11.16 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТМ КРАФТ» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби в м.Києві, Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району Реєстраціної служби Головного територіального Управління юстиції в м.Києві Шубіної Тетяни Яківни про визнання протиправними дій, скасування запису та рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби в м.Києві, Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району Реєстраціної служби Головного територіального Управління юстиції в м.Києві Шубіної Тетяни Яківни про визнання протиправними дій, скасування запису та рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 15.11.16 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного Управління ДФС у місті Києві щодо направлення державному реєстратору повідомлення форми №18-ОПП про відсутність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТМ Крафт" за адресою: 01054, місто Київ, вулиця Дмитрівська, будинок №18/24.
Визнано протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного територіального Управління юстиції у місті Києві Шубіної Т.Я. по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформації щодо відсутності юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТМ Крафт" за адресою: 01054, місто Київ, вулиця Дмитрівська, будинок №18/24.
Скасовано запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "ДТМ Крафт" за адресою: 01054, місто Київ, вулиця Дмитрівська, будинок №18/24, вчинений 08 грудня 2015 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Шубіною Т.Я., номер запису 10741430003051696.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Шевченківського районі Головного Управління ДФС у місті Києві від 09 грудня 2015 року №9/11 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного Управління ДФС у місті Києві поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТМ Крафт" як платника податку на додану вартість із 09 грудня 2015 року, у зв'язку із чим відновлено суми податкового кредиту у зв'язку з анулюванням реєстрації платника податку на додану вартість, що обліковується за Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТМ Крафт", у відповідних автоматизованих системах обліку, за період із 09 грудня 2015 року до моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби в м. Києві звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу, просила її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Позивач не з'явився, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України.
Відповідно до ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 18 серпня 2015 року відповідачем-2 складено довідку за №2668 про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку, зі змісту якої вбачається, що місцезнаходження позивача не встановлено.
На підставі зазначеного, відповідачем-2 прийнято рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи позивача за місцезнаходженням та складено відповідне повідомлення за формою №18-ОПП №2183/9/26-59-11-01-20 від 31 серпня 2015 року, яке направлено відповідачу-1.
02 листопада 2015 року відповідачем-1 на адресу позивача направлено повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу №2324, яким позивачу запропоновано направити державному реєстратору заповнену реєстраційну карту про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У зв'язку з поверненням вказаного повідомлення відповідачу-1, останнім 08 грудня 2015 року внесено до ЄДР оскаржуваний запис, що стало підставою для прийняття відповідачем-2 оскаржуваного рішення.
Підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість стало внесення державним реєстратором інформації до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу та відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 ПК України - в Єдиному державному реєстрі наявний запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 12 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV, встановлено, що у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно з ч. 14 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, він повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно з п. 12.4 Порядку обліку платників податків і зборів від 09 грудня 2011 року №1588 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Відповідно до п. 12.5. Порядку обліку платників податків і зборів від 09 грудня 2011 року №1588, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
Повідомлення за формою N 18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу. Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вносяться дані до Єдиного банку даних юридичних осіб та запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 19-ОПП.
У відповідності до п. 3.1 Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 17 травня 2010 року №336 (далі - Положення 336) щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурні підрозділи органу ДПС проводять такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання);за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Згідно з пунктом 3.2. Положення №336, у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Підрозділ податкового органу має надсилати повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абзацом 2 частини 14 статті 19 Закону України №755-IV, лише після здійснення заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи, передбачених Порядком обліку платників податків і зборів від 09 грудня 2011 року №1588 та Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків від 17 травня 2010 року №336.
Аналогічна правова позиція була висловлена в постанові Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року у справі №21-4а14, Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.01.15 року у справі №К/800/26243/14.
Відповідно до п. 45.2 ст. 45 ПК України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Податковою адресою підприємства, переданого у довірче управління, є місцезнаходження довірчого власника.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що неправомірне складення форми 18-ОПП, та порушення порядку встановлення місцезнаходження платника податків має наслідком і відсутність належної правової підстави для державного реєстратора для направлення повідомлення про необхідність підтвердження відомостей.
Колегія суддів також враховує наявні в матеріалах справи докази, знаходження позивача за своєю адресою, що підтверджується: відсутністю в матеріалах справи рапорту по проведенню дій по встановленню місцезнаходження позивача, та не проведенням таких дій; договором оренди приміщення № 14 від 01.12.2014 року з додатками(а.с. 34-44);платіжні доручення про сплату оренди(а.с.46-67). Також, матеріали справи містять зворотне поштове повідомлення щодо отримання ТОВ «ДТМ КРАФТ» за адресою: м. Київ, вул.Дмитрівська 18/24,поверх 8,01054, тобто адресою, за якою не було встановлено місцезнаходження позивача, ухвали про відкриття провадження по даній справі (а.с. 75).
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що отримавши від податкового органу повідомлення щодо відсутності позивача за місцезнаходженням державним реєстратором було вчинено дії, які передбачені Законом. Однак, отримання протиправного повідомлення автоматично вказує на неправомірності запису державного реєстратора від 08.12.2015 року № 10741430003051696 (внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за казаною адресою), а тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що такий запис підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві від 09.12.2015 року щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ДТМ КРАФТ», оскільки дана вимога є похідною від протиправності направлення спірного повідомлення та внесення запису щодо відсутності юридичної особи за казаною адресою.
Згідно зі ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, що на думку колегії апеляційного адміністративного суду, дотримано судом першої інстанції.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2017 року ДПІ у Шевченківському районі відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі.
27.03.17 року через канцелярію суду від апелянта надійшло клопотання про долучення платіжного доручення про сплату судового збору за подання апеляційної скарги, в розмірі 1515,80( тисяча п'ятсот п'ятнадцять гривень) 80коп.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, ставка судового збору, що підлягала сплаті в суді першої інстанції, становила 6890грн.
Тому, судовий збір підлягає стягненню, в розмірі встановленому ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", - 6063,2 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви - 6890*110%=7579грн. - 1515,80= 6063,2грн.). Згідно із ч. 1 ст. 9 цього Закону, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись, ст.160, 167, 195,197,198, 200,205,211,212,254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби в м.Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 15.11.16 року - без змін.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного Управління Державної фіскальної служби в м.Києві на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019, р/р 31211206781007, код класифікації 22030001) судовий збір за подання до суду апеляційної скарги в розмірі 6063 (шість тисяч шістдесят три гривень) 20 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
Судді:
Ісаєнко Ю.А.
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Коротких А. Ю.
Ісаєнко Ю.А.