КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/7882/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М Суддя-доповідач: Бабенко К.А
У Х В А Л А
Іменем України
27 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Товариства з обмеженою відповідальністю «ІВАКАН», Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІВАКАН» до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Н», -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Сторонами подано апеляційні скарги, в якій Позивач просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а Відповідачі просять судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги слід задовольнити частково, а Постанову суду першої інстанції - скасувати в частині з наступних підстав.
Відповідачем - ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку даних, податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних Позивача за грудень 2015 року, про що складено відповідний Акт від 21.04.2016 року № 456/26-59-12-01-50/34640157 (надалі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.18-19).
Перевіркою встановлено порушення Позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, виписаних 31.12.2015 року та зареєстрованих 28.01.2016 року, за яке передбачено відповідальність відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Позивачем подано Заперечення на Акт, за результатами розгляду яких Листом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві «Про результати розгляду заперечення до Акта перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ІВАКАН» № 456/26-59-12-01-50/34640157 від 21.04.2016 року» від 10.05.2016 року №13956/10/26-59-12-01-36 (а.с. 22-22), висновки Акта перевірки від 21.04.2016 року № 456/26-59-12-01-50/34640157 залишено без змін.
На підставі зазначених порушень, Відповідачем - ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 12.05.2016 року №0023051201, яким до Позивача застосовано штраф у сумі 400272,00 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість.
Згідно з п. 201.1. ст. 201. Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10. ст. 201. Податкового кодексу України, зокрема при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою; податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту; підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня; датою та часом надання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції; якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин; якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних; реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідно до п. 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 (надалі - Порядок №1246), подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п. 7 Порядку №1246, після надходження податкової накладної в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.
Відповідно до п. 8 Порядку №1246, для підтвердження прийняття податкової накладної до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Згідно з п. 9 Порядку №1246, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: наявність помилок під час заповнення податкової накладної; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 10 Порядку №1246, датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття
Згідно з п.п. 7.4 - 7.7 розділу 3 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року №233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за №320/15011 (надалі - Інструкція), 7.4 перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним; підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційнго зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС; якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційнго зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС; датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем подано для реєстрації Податкові накладні, а саме:
- № 2/2 від 31.12.2015, подану 14.01.2016 о 13:38:39, 15.01.2016 о 16:30:21, 15.01.2016 о 23:35:38, 16.01.2016 о 12:36:23, 16.01.2016 о 12:54:26, 16.01.2016 о 13:06:10, 18.01.2016 о 10:53:35, 19.01.2016 о 09:51:26, 20.01.2016 о 09:26:48, 21.01.2016 о 10:49:04, 22.01.2016 о 09:12:05, 26.01.2016 о 09:22:39, що підтверджується Квитанціями № 1, в яких зазначено: «Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (1003370,00 грн.) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (59450,50) продавця» та «Документ не може бути прийнятий - Зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для з'ясування причини помилки». 26.01.2016 о 12:10:28 Позивача повідомлено про прийняття Податкової накладної № 2/2 від 31.12.2015, що підтверджується Квитанцією № 1 від 26.01.2016 року;
- № 3/2 від 31.12.2015, подану 15.01.2016 о 16:32:22, 15.01.2016 о 18:56:09, 15.01.2016 о 23:36:12, 26.01.2016 о 12:22:12, що підтверджується Квитанціями № 1, в яких зазначено: «Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ (997990,00) в документі не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (59450,50) продавця» та «Документ не може бути прийнятий - Зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для з'ясування причини помилки». Позивача повідомлено про прийняття Податкової накладної № 3/2 від 31.12.2015, що підтверджується Квитанцією № 1 від 28.01.2016 року.
Також Позивачем 28.01.2016 року подано для реєстрації Податкові накладні від 31.12.2015 року №№ 4/2, 5/2, 6/2, 7/2, 8/2, 9/2, 10/2, 11/2, 12/2, 13/2, 14/2, 15/2, 16/2, 17/2, 18/2, 19/2, 20/2, 21/2, 22/2, 23/2, 24/2, 25/2, 26/2, 27/2, 28/2, 29/2, 30/2, 31/2, 32/2, 33/2, 34/2, 35/2, 36/2 на суму ПДВ 56490,00 грн. кожна та № 37/2 на суму ПДВ 24210,00 грн., які прийнято 28.01.2016 року, що підтверджується Квитанціями № 1 від 28.01.2016 року.
Як вбачається з Податкової декларації з ПДВ за грудень 2015 року, Позивач задекларував обсяг господарських операцій з контрагентом-покупцем ТОВ «ВПК «Агроресурс» на загальну суму ПДВ 2200420,00 грн., тому податкові накладні від 31.12.2015 № 2/2 та № 3/2 на суми ПДВ 1003370,00 грн., 997990,00 грн. до складу податкової звітності Позивача за звітний період грудень 2015 року не включено.
Позивачем протягом граничного 15-ти денного строку для реєстрації в Реєстрі подано лише Податкові накладні: № 2/2 від 31.12.2015 на суму ПДВ 1003370,00 грн., №3/2 від 31.12.2015 на суму ПДВ 997990,00 грн., які не включено до складу податкової звітності за відповідний звітний період, та №№ 2/2, 3/2 від 31.12.2015 на суму ПДВ по 56 490 грн. кожна.
Отже, дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті у день - 15.01.2016 року та час фактичного надіслання (надходження) Податкових накладних №№2/2, 3/2 від 31.12.2015 на суму ПДВ по 56 490 грн. кожна є протиправними.
Колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення Позивачем визначеного строку для реєстрації Податкових накладних №№ 4/2, 5/2, 6/2, 7/2, 8/2, 9/2, 10/2, 11/2, 12/2, 13/2, 14/2, 15/2, 16/2, 17/2, 18/2, 19/2, 20/2, 21/2, 22/2, 23/2, 24/2, 25/2, 26/2, 27/2, 28/2, 29/2, 30/2, 31/2, 32/2, 33/2, 34/2, 35/2, 36/2 та № 37/2 від 31.12.2015 у період з 16.01.2016 року по 28.01.2016 року, за що передбачено відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, тобто, 10% від загальної суми ПДВ - 1888380,00 грн., що відповідно складає - 188838,00 грн., у зв'язку з чим Податкове повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві від 12.05.2016 № 0023051201 в частині застосування до Позивача штрафу у сумі 211434,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивачем в апеляційній скарзі зазначено, що Відповідачем - Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві камеральну перевірку проведено з пропуском строку для її проведення.
Проте, відповідно до п. 102.1. ст. 102. Податкового кодексу України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку; у разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів з питань проведення камеральних перевірок врегульовано Податковим кодексом України, який не містить граничних строків проведення таких перевірок, за виключенням випадку звернення платника податку на отримання бюджетного відшкодування при прийнятті рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на підставі п. 200.10. ст. 200. Податкового кодексу України, згідно з яким контролюючий орган з метою узгодження заявленої суми бюджетного відшкодування зобов'язаний протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, провести камеральну перевірку заявлених у ній даних, у всіх інших випадках таке обмеження виникає зі строком у 1095 днів.
Також, як зазначено Позивачем в апеляційній скарзі, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VIII (надалі - Закон № 71-VIII), установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання про його перевірку, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Проте, Позивачем не надано доказів, що обсяг його доходу складає менше 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «ІВАКАН», Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено в повному обсязі 30.03.2017 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Кузьменко В. В.
Степанюк А.Г.