Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
31 березня 2017 р. справа № 805/473/16-а
Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду Ханова Р.Ф., розглянувши апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції
м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 23 березня 2016 року
у справі № 805/473/16-а (суддя Аляб'єв І.І.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕХНО-КОМЕРЦ»
до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області,
Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних
осіб та фізичних осіб-підприємців Маріупольського міського
управління юстиції Донецької області Даниленко Олени
Геннадіївни
про визнання дій протиправними, скасування рішення, визнання
протиправним та скасування запису,-
В С Т А Н О В И В :
До Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 805/473/16-а разом з апеляційною скаргою Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року.
Ознайомившись з даною апеляційною скаргою, вважаю, що остання підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Відповідно до приписів частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини 2 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
За приписами ч. 4 статті 189 КАС України, апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до матеріалів справи, постанова суду першої інстанції прийнята 23 березня 2016 року у письмовому провадженні, копія якої отримана податковим органом 12 квітня 2016 року (а. с. 74-77,79).
Відповідачем 28 квітня 2016 року подана апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції від 23 березня 2016 року, яка залишена без руху ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 травня 2016 року у зв'язку з несплатою судового збору та в подальшому ухвалою суду апеляційної інстанції від 13 червня 2016 року повернута відповідачу на підставі ч.3 ст. 108 КАС України (а.с. 84,89,93).
Податковою інспекцією 20 березня 2017 року вдруге подано апеляційну скаргу на постанову суду від 23 березня 2016 року з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження, яке обґрунтовано тим, що Маріупольська ОДПІ є державною установою та фінансується з державного бюджету України. Відсутність коштів у податкового органу унеможливило сплату судового збору (а.с.106-109).
Розглянувши вищезазначене клопотання відповідача, суд вважає, що причини, викладені в ньому не можна вважати поважними з огляду на наступне.
Відповідно до Інформаційного листа Державної судової адміністрації України від 11.08.2016 року № 10-5761/16 про наявність у органів державної влади видатків, необхідних для сплати судового збору, Міністерство фінансів України листом від 22.07.2016 № 31-08020-10-18/21195 надало ДСА України дані про обсяг видатків на сплату судового збору на 2016 рік. Органам державної влади на сплату судового збору і бюджеті на 2016 рік передбачено планові показники в загальній сумі 950 млн. грн., з яких, Державній фіскальній службі України в сумі 711 млн. грн.
Враховуючи те, що заявником апеляційної скарги не надано доказів звернення протягом 2016 року до головного розпорядника бюджетних коштів, а саме до Державної фіскальної служби України для надання необхідних коштів для виконання покладених на відповідача зобов'язань по сплаті судового збору, доказів відмови в виділенні грошових коштів на відповідні цілі тощо, суд дійшов висновку про необґрунтованість та неповажність причин пропуску строку, наведених у клопотанні.
Крім того, слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.10.2015 року по справі «Устименко проти України» (Заява № 32053/13), зазначив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. рішення у справі «Рябих проти Росії» (Ryabykh v. Russia), заява № 52854/99, пп. 51 і 52, ECHR 2003-Х). Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків (див. рішення у справі «Пономарьов проти України» (Ponomaryov v. Ukraine), заява № 3236/03, п. 41, від 3 квітня 2008 року). Також зазначено, що «згідно з національним законодавством строк оскарження відраховується з моменту фактичного отримання копії постанови особою, яка подає скаргу. Іншими словами, опосередковано відхиливши єдину причину, наведену відповідачем у його клопотанні про поновлення пропущеного строку, апеляційний суд, тим не менш, задовольнив клопотання, не посилаючись при цьому на жодні конкретні обставини справи, і просто обмежився вказівкою на наявність у відповідача «поважних причин» для поновлення пропущеного строку оскарження. У світлі цих обставин Суд доходить висновку, що апеляційний суд поновив пропущений строк оскарження остаточної постанови суду, ухваленої на користь заявника, не вказавши чітких причин такого рішення.»
З урахуванням викладеного, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, з наданням строку для усунення вказаних недоліків, а саме, необхідно надати заяву про поновлення строку з обґрунтуванням інших причин поважності його пропущення та докази, що підтверджують ці доводи.
Керуючись статтями 108, 186, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року по адміністративній справі № 805/473/16-а - залишити без руху.
Запропонувати заявнику апеляційної скарги усунути виявлені судом недоліки апеляційної скарги шляхом надіслання на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції, в якій необхідно вказати інші причини пропуску строку, якщо такі є та надати докази, що підтверджують поважність причин.
Встановити строк для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги - тридцять днів, з наступного дня після отримання копії цієї ухвали.
Після усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Роз'яснити заявнику апеляційної скарги, що у разі невиконанні вимог цієї ухвали, у відкритті апеляційного провадження за вказаною апеляційною скаргою буде відмовлено, що позбавляє заявника права повторного звернення до апеляційного суду з цього питання.
Ухвала про залишення апеляційної скарги без руху може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.Ф. Ханова