Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2-а-8536/08/0470
категорія статобліку-6.11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чорної В.В.
при секретарі Калиті І.В.
за участі
представника позивача Хандучко Ю.В.
представника відповідача Бондаренко Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені, -
в с т а н о в и в :
03 вересня 2008 р. Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» адміністративно господарські санкції у сумі 66464 грн. 20 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007, та пені в сумі 3536 грн. 47 коп. за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що на виконання положень Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», КП «Жовтоводський водоканал» повинно було створити у 2007 р. 17 робочих місць для працевлаштування інвалідів, при середньообліковій чисельності штатних працівників підприємства 433 особи. Відповідач не виконав норматив щодо створення пяти робочих місць для працевлаштування інвалідів, чим порушив вимоги ст.ст. 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у звязку з чим зобовязаний сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 66464 грн. 20 коп., виходячи з розміру середньорічної заробітної плати штатного працівника, та пеню на суму заборгованості по сплаті адміністративно господарських санкцій у сумі 3536 грн. 47 коп., за несвоєчасну їх сплату. У добровільному порядку відповідач суму заборгованості не сплачує, тому позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити, посилаючись на обставини, викладені вище.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що підприємством було вжито тих заходів для працевлаштування інвалідів, які вимагаються законом, а саме, подавалися звіти за формою 3-ПН до Жовтоводського міського центру зайнятості. Випадки необґрунтованої відмови з боку підприємства у прийнятті на роботу направлених Центром зайнятості інвалідів, місця не мали. Вважає, що обовязком підприємства є лише подання відповідної звітності, а інші обовязки по працевлаштуванню інвалідів є публічно-правовими і лежать на позивачі, тому застосування до підприємства господарських санкцій є неправомірним.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та чинне законодавство, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медикосоціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 вищевказаного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Аналіз вищевказаних норм дає підстави дійти до висновку, що на підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, покладено обовязок, по-перше, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; по-друге, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; по-третє, якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції.
Судом встановлено і не заперечується сторонами, що комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке в своїй діяльності використовує найману працю.
Згідно форми 10 ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2007 рік, що надавався відповідачем до Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 433 особи, з них чисельність інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить 17 осіб, що відповідає вимогам законодавства. Проте, у 2007 р. до середньооблікової чисельності штатних працівників підприємства особи, яким встановлено інвалідність, входило лише 12 осіб.
Таким чином, вимоги ст.ст. 18,19, Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідачем не виконані.
Посилання представника відповідача на виконання КП «Жовтоводський водокагал» передбачених законом дій, спрямованих на забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007 р., суд не приймає до уваги, з огляду на таке. У відповідності до ч.2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідач вказані обставини не довів.
Протягом 2007 р. КП «Жовтодський водоканал» подавало до Жовтоводського міського центру зайнятості звіти за формою 3-ПН, в яких зазначало про наявність вакантних посад на підприємстві. Проте, у графі 15 «Додаткові вимоги: окрема категорія громадян у рахунок броні, а також інваліди, пенсіонери, студенти» кожного з цих звітів, зазначено про відсутність потреби у таких працівниках (проставлено прочерки).
Зазначені обставини, встановлені судом, підтверджуються також довідкою Жовтоводського міського центру зайнятості від 06.06.2008 р. за № 820, в якій зазначено, що КП «Жовтоводський водоканал» протягом 2007 р. звітність за формою 3-ПН подавало, але потреби у інвалідах не заявляло (а.с.9).
Таким чином, відповідач у 2007 р. формально виконував покладений на нього Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» обовязок щодо подання до відповідних державних органів, що займаються працевлаштуванням інвалідів, необхідної звітності.
Крім того, відповідачем не підтверджено, що ним вжито відповідних заходів до створення робочих місць для інвалідів у відповідній кількості згідно нормативу, а також, що ці місця залишались вакантними протягом січня грудня 2007 року.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадські організації інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж це встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції в сумі, яка визначається в розмірі середньої річної заробітної плати штатного працівника на відповідному підприємстві, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. При цьому, адміністративно господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами та організаціями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 вказаного Закону.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Оскільки відповідачем в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції за невиконання у 2007 р. нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в строки, встановлені законом, не були сплачені, позивач здійснив розрахунок зазначених санкцій за даними наданого відповідачем звіту за формою 10-ПІ від 28.02.2008 року за 2007 рік, виходячи з середньої річної заробітної плати штатного працівника та кількості незайнятих робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, в сумі 66464 грн. 20 коп., а також нарахував пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 3536 грн. 47 коп. Загальна сума, яка підлягає стягненню з відповідача, складає, таким чином, 70000 грн. 67 коп.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і необхідність їх задоволення внаслідок порушення відповідачем у 2007 р. вимог ст.ст. 18-20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (неподання відповідної звітності щодо наявності вакантних посад для працевлаштування інвалідів, незабезпечення виконання встановленого нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, несплату у встановлені строки адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць).
Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (р/р 26002301120888, банк Промінвестбанк, код ЄДРПОУ 32182594, МФО 305363) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р 31216230700018, банк отримувача УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) адміністративно господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 р. в сумі 66464,20 грн. (шістдесят шість тисяч чотириста шістдесят чотири гривні двадцять копійок), та пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 3536 грн. 47 коп. (три тисячі пятсот тридцять шість гривень сорок сім копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 21 вересня 2009 року.
Суддя В.В.Чорна