Ухвала суду № 65628062, 29.03.2017, Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
139/232/17
Номер документу
65628062
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 139/232/17

У Х В А Л А

про надання дозволу на проведення позапланової виїзної

документальної перевірки

29 березня 2017 року смт Муровані Курилівці

Слідчий суддя Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області Тучинська Н.В., за участю:

прокурора Заболотної І.А.

та секретаря судового засідання Пилипчук В.П.

розглянувши клопотання сторони кримінального провадження прокурора Могилів-Подільської місцевої прокуратури радника юстиції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань видобування корисних копалин загальнодержавного значення на земельній ділянці, яка знаходиться на території Жванської сільської ради, -

В С Т А Н О В И Л А :

27 березня 2017 року прокурор звернувся до суду з клопотання про надання дозволу на проведення позапланової ревізії у звязку з розслідуванням кримінального провадження № 42017021220000008, внесеного до ЄРДР 09 лютого 2017 року за правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 240 КК України (а.с. 5).

Клопотання мотивоване тим, що 12 січня 2017 року до Могилів-Подільської місцевої прокуратури надійшло повідомлення народного депутата ОСОБА_2 про те, що посадові особи ТОВ «Союз ОСОБА_3 1» незаконно видобувають корисні копалини загальнодержавного значення (граніт) у карєрі, який знаходиться на території Жванської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області.

Досудовим слідством встановлено, що на земельній ділянці площею 46,3233 га, що відповідно до державного акта на право постійного користування земельною ділянкою відведена в постійне користування ПАТ «Укргідроенерго», здійснюється видобування граніту.

Згідно договору генерального підряду № 01/2016-к від 19 серпня 2016 року укладено між ПАТ «Укргідроенерго» та консорціумом «Науково-виробниче обєднання «Укргідроенергобуд», останній зобовязаний виконати роботи із завершення будівництва першої черги Дністровської ГАЕС філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» .

Відповідно до договору субпідряду № 20-1/2016 на виконання будівельних робіт від 25 серпня 2016 року, укладеного між консорціумом «Науково-виробниче обєднання «Укргідроенергобуд» та ТОВ «Союз ОСОБА_3 1», останній зобовязувався своїми силами, за допомогою власних технічних засобів, із використанням власних або переданих генпідрядником матеріалів виконувати будівельні роботи, що обумовлені договором та відповідають проектно-кошторисній документації.

З метою повноти та всебічності досудового розслідування, встановлення законності дій субпідрядника щодо видобування корисних копалин загальнодержавного значення, прокурор просив надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Вінницькій області на проведення перевірки в діяльності ТОВ «Союз ОСОБА_3 1».

В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання з підстав, наведених у ньому.

Розглянувши дане клопотання, заслухавши пояснення учасника процесу, проаналізувавши чинне кримінально-процесуальне законодавство, приходжу до висновку, що клопотання слід задовольнити, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що прокурором Могилів-Подільської місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_1 внесено до Єдиного реєстру досудових рослідувань за № 42017021220000008, повідомлення народного депутата України ОСОБА_2 (а.с. 6-7) щодо незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення на території Жванської сільської ради та розпочато досудове розслідування за правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 240 КК України.

Протоколом огляду місця події від 27 лютого 2017 року та фототаблицями до нього (а.с. 8-11) встановлено, що дійсно на земельній ділянці, що розташована на території Жванської сільської ради на лівому березі річки Дністер, наявні ґрунтові дороги, призначені для руху вантажних транспортних засобів, по верхніх краях карєрного котловану виритий ґрунт, під яким видно породи граніту.

Зазначена земельна ділянка, відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перебуває у власності Мурованокуриловецької районної державної адміністрації (а.с. 16-16).

Договором генерального підряду № 01/2016-к від 19 серпня 2016 року (а.с. 14-15) та договором субпідряду № 2-01/2016 від 25 серпня 2016 року (а.с. 12-13) доводиться, що саме ТОВ «Союз ОСОБА_3 1» зобовязувався своїми силами, за допомогою власних технічних засобів, із використанням власних або переданих генпідрядником матеріалів виконувати будівельні роботи, що обумовлені договором та відповідають проектно-кошторисній документації.

Статтею 6 Кодексу України про надра визначено, що корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. В постанові Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загально державного та місцевого значення»вказується що граніт відноситься до корисної копалини "Сировина для бутового каменю" і використовується у декількох напрямах. Напрям використання родовища корисної копалини загальнодержавного значення визначається рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин.

Частиною 6 ст. 9 КПК України, визначено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 36 КПК України прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідування, уповноважений самостійно подавати слідчому судді клопотанням про проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках, передбачених КПК України.

Частинами 1 та 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.

У кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а обов'язок доказування покладається на слідчого та прокурора (ст.ст. 91, 92 КПК України).

Як зазначено в ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Пунктом 1 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», затверджену указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011 року, визначено, що Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.

Відповідно до п. 6 п.п. 5, 12 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України» Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя.

Територіальним органом Держекоінспекції України у Вінницькій області є Державна екологічна інспекція у Вінницькій області.

З урахуванням вище викладеного, враховуючи, що для обєктивного встановлення обставин вказаного кримінального провадження необхідні спеціальні знання в сфері діяльності, повязаної з використанням та охороною земель, а також, враховуючи, що на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим, а матеріали клопотання містять достатньо даних, що підтверджують необхідність отримання дозволу на проведення позапланової перевірки, з метою визначення факту порушення вимог земельного законодавства чи спростування таких фактів, приходжу до висновку, що Державній екологічній інспекції у Вінницькій області необхідно надати дозвіл на проведення позапланової перевірки в діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз ОСОБА_3 1».

На підставі викладеного, керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 110 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И Л А:

Клопотання прокурора Могилів-Подільської місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_1 задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки в діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Союз ОСОБА_3 1» (р/р 26004017024841 в АТ «Укрексімбанк», МФО 315609, ЄДРПОУ 37347893) щодо видобування корисних копалин загальнодержавного значення граніту на земельній ділянці (кадастровий номер 0522882800:09:000:0015) площею 46,3233 га, яка знаходиться на території Жванської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області і відповідно до Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 019659 відведена у постійне користування ПАТ «Укргідроенерго».

Проведення перевірки доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Вінницькій області.

Термін проведення перевірки встановити на протязі десяти днів з дня отримання ухвали.

Зобов'язати посадових осіб товариства з обмеженою відповідальністю «Союз ОСОБА_3 1». (31341, с. Давидківці вул. Ленінградська, 15 Хмельницький район Хмельницька область) забезпечити допуск працівників Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до проведення перевірки.

Слідчий суддя: ____