Постанова № 65627572, 30.03.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
661/3221/16-а
Номер документу
65627572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 661/3221/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Матвєєва Н.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.,

Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 16 листопада 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області про визнання протиправним рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області, в якому просив визнати протиправним дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 84% від середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (у редакції від 12.07.2001 року) на підставі довідки прокуратури Херсонської області №18/187вих-16 від 30.06.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року, № 763 від 30.09.2015 року, № 1013 від 09.12.2015 року, згідно з вимогами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, (у редакції від 12.07.2001 року) з розрахунку 84% від суми середньої (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Херсонської області №18/187вих-16 від 30.06.2016 року, починаючи з 01.01.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та здійснити відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Ухвалою Новокаховського міського суду Херсонської області від 16.11.2016 року позов у частині позовних вимог за період з 01.01.2016 року по 04.05.2016 року залишено без розгляду через пропуск позивачем строку звернення до суду.

Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 16.11.2016 року позов задоволено частково; визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників органів прокуратури на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 30.06.2016 року №18-187 вих-16.; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 84 % заробітної плати, визначеної у довідці від 30.06.2016 року №18-187 вих-16, виданій прокуратурою Херсонської області, з 04 травня 2016 року з урахуванням фактично проведених виплат.

Не погоджуючись з зазначеною постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 16.11.2016 року, Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області подало апеляційну скаргу на вказану постанову суду.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що у відповідача відсутні законодавчі підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії. На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Новокаховського міського суду Херсонської області від 16.11.2016 року та прийняття нової, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, адміністративна справа розглянута судом першої інстанції в порядку скороченого провадження відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 8 ст. 183-2 КАС України апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:

Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, позивач отримує пенсію за вислугу років та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області.

05.07.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про здійснення перерахунку та виплати йому пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 84 % від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області № 18/187вих -16 від 30.06.2016 року ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" без обмеження пенсії максимальним розміром.

Відповідно до довідки прокуратури Херсонської області від 30.06.2016 року № 18/187 вих-16 вбачається, що заробітна плата позивача станом на 01.12.2015 року складається : основний оклад - 2600 грн., класний чин - 130 грн., вислуга років - 30 % - 819 грн.; сума заробітної плати для нарахування пенсії : 8094,90 грн. (а.с. 12).

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області від 18.07.2016 року № 13 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 (в редакції чинній з 01.01.2015 року) пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII , на підставі якого, положення ст. 50-1 Закону № 1789 втратили чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої. Окрім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», ч.20 ст. 86 Закону викладено в новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, на теперішній час зазначений порядок не визначений. Також, з 01 червня 2015 року відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 15-16).

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, виходив з того, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є істотним звуженням прав позивача та прийшов до висновку, що ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, (у редакції від 12.07.2001 року).

Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У відповідності до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 року) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Даний Закон №1789-ХІІ був чинним на момент призначення позивача на роботу в органах прокуратури України.

Згідно до ч. 2 Положення про Пенсійний фонд України, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Так, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 08.12.2014 року з 01.01.2015 року зазнали змін норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, а саме ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», викладено в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

З 01.04.2015 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», зокрема визначено максимальний розмір пенсії.

З набранням чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року закон від 05.11.1991 року втратив чинність крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Приписами ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, встановлено обмеження максимального розміру пенсії колишнім працівникам прокуратури. Частиною 20 ст.86 Закону визначено, що порядок та умови перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідного нормативно-правового акту на момент звернення позивача до пенсійного органу не прийнято.

Таким чином на теперішній час чинні норми законодавства, що визначають підстави, умови та порядок перерахунку відсутні.

При цьому, колегія суддів зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії, яку він отримав до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись ст. ст. 183-2, 184, 185, 197, 198, 202, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області задовольнити

Постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 16 листопада 2016 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: А.В. Бойко

Суддя: Т.М. Танасогло

Суддя: О.В. Яковлєв