КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 825/2134/16 Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
28 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Ганечко О.М.,
суддів: Ісаєнко Ю.А., Коротких А.Ю.,
при секретарі: Біднячук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.01.2017 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області, третя особа на стороні позивача: Чернігівська міська рада, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області, третя особа на стороні позивача: Чернігівська міська рада, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.01.2017 року позов задоволено.
Визнано незаконними дії Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівській області щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,0026 по АДРЕСА_1 в м. Чернігові із кадастровим номером НОМЕР_1.
Зобов'язано Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області скасувати державну реєстрацію від 10.12.2015 земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Представник апелянта та апелянт в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги та просили її задовольнити.
Представник позивача заперечив проти задоволення вимог апелянта, рішення суду першої інстанції просив залишити без змін.
Представники відповідачів та третьої особи на стороні позивача до судового засідання не з'явилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, що не заважає розгляду справи за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, виданого Чернігівською міською радою 25.05.2007, є власником земельної ділянки площею 0,0481 га по АДРЕСА_2 в м. Чернігові (т.1 а.с.168), що межує з домоволодінням по АДРЕСА_1 в м. Чернігові, власниками якого є ОСОБА_2 та ОСОБА_4
Відомості про вищевказану земельну ділянку позивача внесені до Державного земельного кадастру, що підтверджується відповідним Витягом. Земельній ділянці присвоєно кадастровий номер НОМЕР_3 (т.1 а.с.10-12, 13).
30.01.2014 рішенням Чернігівської міської ради 37 сесії 6 скликання ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд (присадибна ділянка), при умові розроблення та затвердження в установленому порядку землевпорядної документації протягом року по АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0026 га (на умовах оренди) (т.1 а.с.123).
Рішенням Чернігівської міської ради 52 сесії 6 скликання від 28.08.2015, у зв'язку із закінченням строку дії рішення Чернігівської міської ради, ОСОБА_2 було повторно надано дозвіл на розроблення вищевказаного проекту землеустрою (т.1 а.с.124).
У зв'язку із наведеним, БПП «Позитив», на замовлення ОСОБА_2 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0026 га в користування на умовах оренди (т.1 а.с.130-166).
На підставі вищевказаного проекту землеустрою, 10.12.2015 державним кадастровим реєстратором Управління здійснена реєстрація вищевказаної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, та присвоєно їй кадастровий номер НОМЕР_1, що підтверджується копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (т.1 а.с.14).
Листом від 07.11.2016 за № К-21157/0-5619/6-16 Головне управління повідомило ОСОБА_3, що вищевказана реєстрація земельної ділянки ОСОБА_2, орієнтовною площею 0,0026 га здійснена з порушенням вимог земельного законодавства, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 накладається на три інші, раніше зареєстровані земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_3, НОМЕР_4 та НОМЕР_5. Виявлена помилка була допущена в координатах поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 (т.1 а.с.16-17).
У зв'язку з тим, що формування та реєстрація земельної ділянки ОСОБА_2 проведена на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, в якій план відведення земельної ділянки та акт визначення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі не погоджений ні ОСОБА_3, ні Управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради та Чернігівською міською радою, ОСОБА_3 звернулась до суду із позовом про скасування державної реєстрації вищевказаної земельної ділянки.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру врегульовано Законом України від 07.07.2011 № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон № 3613), в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Статтею 1 Закону № 3613, визначено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1 ст. 6 Закону № 3613).
Частиною 2 ст. 7 Закону № 3613, встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, крім іншого, належить здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст. 1 Закону № 3613).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 3613, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону № 3613, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування (ст. 1 Закону № 3613).
Статтею 24 Закону № 3613, встановлено порядок державної реєстрації земельної ділянки.
Зокрема, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, в тому числі, особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Вищевказані норми узгоджуються із Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1015 (далі - Порядок) (пункти 107-110 Порядку).
Встановлено, що 30.01.2014 рішенням Чернігівської міської ради 37 сесії 6 скликання ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд (присадибна ділянка), при умові розроблення та затвердження в установленому порядку землевпорядної документації протягом року по АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0026 га (на умовах оренди) (а.с. 123). Рішенням Чернігівської міської ради 52 сесії 6 скликання від 28.08.2015, у зв'язку із закінченням строку дії рішення Чернігівської міської ради, ОСОБА_2 було повторно надано дозвіл на розроблення вищевказаного проекту землеустрою (т.1 а.с.124).
У зв'язку із наведеним, БПП «Позитив», на замовлення ОСОБА_2, було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0026 га в користування на умовах оренди (т.1 а.с.130-166).
На підставі вищевказаного проекту землеустрою, 10.12.2015 державним кадастровим реєстратором Управління здійснена реєстрація вищевказаної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, та присвоєно їй кадастровий номер НОМЕР_1, що підтверджується копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (т.1 а.с.14).
Однак, з проекту землеустрою ОСОБА_2 встановлено, що наявний в ньому план відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди загальною площею 0,0026 га не погоджений начальником Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради (т.1 а.с.150). Також, в акті визначення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 11.02.2014 (т.1 а.с.153) та акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 11.02.2014 (т.1 а.с.158) відсутні підписи-погодження ОСОБА_3 та відповідних посадових осіб органів Чернігівської міської ради.
Згідно ст. 22 Закону № 3613, встановлено, що документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону № 3613 та п. 111 Порядку, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є, зокрема, невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Відповідно до ст. 50 Закону України 22.05.2003 № 858-IV «Про землеустрій», проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, в тому числі:
акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали погодження проекту землеустрою.
Стаття 123 Земельного кодексу України, встановлює порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, згідно із ч. 4 якої, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Питання погодження технічної документації Управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради регламентується Положенням про управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, затвердженим рішенням Чернігівської міської ради від 29.11.2013 (35 сесія 6 скликання), згідно пп. 2.2.7 якого, управління, відповідно до покладених на нього завдань, виконує наступні функції з погодження документації із землеустрою, складеної розробниками документації із землеустрою (т.1 а.с.120-122).
Аналогічні норми містяться в пп. 2.2.7 Положення про управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради від 31.05.2016 № 6-VІІ-12 (125-128).
Враховуючи вищенаведене, лише належним чином оформлені документи, які відповідають вимогам законодавства України, є підставою для здійснення державним реєстратором дій щодо реєстрації громадянам земельних ділянок та внесення про них відомостей до Державного земельного кадастру.
На підставі аналізу наявних в матеріалах справи доказів, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подані ОСОБА_2 документи проекту землеустрою не відповідали вищевикладеним вимогам законодавства, а тому не могли бути підставою для здійснення реєстратором Управління реєстраційних дій в Державному земельному кадастрі щодо внесення відомостей про земельну ділянку, площею 0,0026 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Тобто, в порушення вимог Закону № 3613 та Порядку, державним кадастровим реєстратором Управління, не було належним чином перевірено подані ОСОБА_2 для реєстрації земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Чернігові документи, внаслідок чого ним здійснена неправомірна реєстрація в Державному земельному кадастрі відомостей про вказану земельну ділянку.
Встановлено, що Чернігівською міською радою 11.08.2016 було розглянуто заяву
ОСОБА_2 про затвердження йому проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Чернігові, площею 0,0026 га (кадастровий номер НОМЕР_1) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та відмовлено у здійсненні вказаних дій, про що прийнято відповідне рішення №10/VII-20 (т.1 а.с.129).
Крім того, відповідно наявної в Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради інформації щодо меж земельних ділянок, нанесених на ортофотоплани прив'язку в яких виконано до державної геодезичної мережі, між вже сформованими земельними ділянками, що перебувають у власності ОСОБА_2, ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 та ОСОБА_3 по
АДРЕСА_2, в натурі (на місцевості) відсутня спірна земельна ділянка площею 0,0026 га, що підтверджується листом від 08.12.2016 № 7302 та копією ортофотоплану м. Чернігова
(т.1 а.с.105, 106).
Частиною 10 ст. 24 Закону № 3613, передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Аналогічні норми містяться і в пп. 2 п. 144 Порядку.
Як встановлено, на час розгляду справи у суді першої інстанції, речове право на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_6 не зареєстровано, що не заперечувалось і представниками сторін, а тому відповідно до вищевказаних вимог законодавства України, її реєстрація має бути скасована.
Враховуючи вищенаведене та те, що з моменту державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 пройшло більше року, а речове право на неї не зареєстроване, суд першої інстанції вірно задовольнив адміністративний позов ОСОБА_3, визнавши незаконними дії Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівській області щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,0026 по АДРЕСА_1 в м. Чернігові із кадастровим номером НОМЕР_1 та зобов'язавши державного реєстратора Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівській області скасувати реєстрацію вищевказаної земельної ділянки, оскільки законодавством саме на нього покладені ці обов'язки, а не на Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Також, з матеріалів справи вбачається, що при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки площею 0,0026 га (кадастровий номер НОМЕР_1) в Державному земельному кадастрі її формування відбулося за рахунок земельних ділянок, що вже перебувають в приватній власності громадян, а саме земельної ділянки ОСОБА_3 та ОСОБА_2, чим створений перетин (накладання земельних ділянок) та порушені вимоги п. 111 Порядку при здійсненні реєстрації земельної ділянки.
Представник ОСОБА_2 та сам ОСОБА_2 в судових засіданнях неодноразово наголошували, що не погоджуються із вищевикладеними висновками та вважають, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 проведена в межах законодавства України, а реєстратором не було допущено помилок в координатах поворотних меж земельної ділянки. Однак, в даному випадку між сторонами існує спір про право (спір про суміжне землекористування), який не відноситься до публічно-правового. Порядок його дослідження та вирішення передбачено нормами Цивільного процесуального кодексу України, а тому не є предметом дослідження під час розгляду цієї справи.
За таких обставин, апеляційна скарга є необґрунтованою, її доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у її задоволенні необхідно відмовити, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.01.2017 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Коротких А. Ю.