УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2017 р. Справа № 876/10470/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Носа С.П., Обрізка І.М.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання незаконними і скасування постанови та розпорядження,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" звернулось в суд з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) з вимогами про визнання незаконною та скасування постанови відповідача (винесену директором департаменту регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг фінансовими компаніями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг ОСОБА_2Ф.) від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг; справу про правопорушення закрити; визнання незаконним та скасування розпорядження відповідача від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ"; справу про правопорушення закрити.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 адміністративний позов задовольнити частково, так як суд прийшов до переконання, що відповідачем не доведено, що він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом. У задоволенні вимог про закриття провадження у справі про правопорушення відмовив з тих підстав, що суд не наділений відповідними повноваженнями.
З прийнятим рішенням не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції не повністю зясовані обставини справи обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими та доведеними, а тому просить скасувати оскаржувану постанову суду та прийняти рішення про залишення позовної заяви без розгляду.
При цьому апелянт обґрунтовує та мотивує свої вимоги тим, що ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" порушено пункт 14 розділу 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг під 28.08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2007 за № 92/13359, в частині обовязку фінансової установи виконувати протягом усього строку перебування інформації про фінансову установу в Реєстрі, вимоги установлені законодавством України до фінансових компаній, а також пункту 1 розділу XI Положення в частині обовязку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше ніж 3 млн. грн. При тому зазначає, що суть допущених порушень полягає в тому, що позивачем не виконанні вимоги розпорядження про застосування заходу впливу від 21.04.2016 № 865 в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше ніж 3 млн. грн. до 07.06.2016.
Згідно підпункту 5 п. 1 розділу II Розпорядження Держфінпослуг «Про затвердження Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній» від 05.12.2003 №152, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2003 за №1252/8573, умовою якою повинен відповідати заявник при внесенні інформації до Реєстру є наявність у заявника на дату подання заяви власного капітал) в розмірі не менше ніж 3 млн. грн для заявників, які планують надавати один вид фінансових послуг, визначений у пункті 4 розділу І нього Положення. Отже вважає помилковою думку суду першої інстанції, що обовязку фінансових установ підтримувати розмір власного капіталу на рівні меншому ніж встановлений пунктом першим розділу IX Положення №41 при внесені до Реєстру з'явився лише з 03.06.2016.
Апелянт зазначає, що зміст допущеного позивачем порушення полягає в тому, що він не виконує зазначені вимоги Положення мати власний капітал не менше 3 млн. грн, а саме: станом на 31.12.2015 власний капітал становив - (127562) тис. грн., що є меншим ніж 3 млн. грн та таким, що відповідає чинному законодавству.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних мотивів.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, яка кореспондується з п.1 ч.3 ст.2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" зареєстровано у реєстрі фінансових установ 15.12.2011 за № 13102673. Відповідно до балансу на 31.12.2011 власний капітал ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" становив 3332000 грн.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт від 30.03.2016 № 258/16/03-ФК про правопорушення, вчинені ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" на ринку фінансових послуг, з якого вбачається, що Нацкомфінпослуг встановлено порушення позивачем пункту 14 розділу 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг під 28.08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2007 за № 92/13359, в частині обовязку фінансової установи виконувати протягом усього строку перебування інформації про фінансову установу в Реєстрі, вимоги установлені законодавством України до фінансових компаній, а також, пункту 1 розділу XI Положення в частині обовязку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше ніж 3 млн. грн.
21.04.2016 Комісією винесено розпорядження № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ", відповідно до якого, у звязку із встановленнями порушеннями позивача зобовязано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення цього порушення з наданням підтверджуючих документів у термін до 07.06.2016 включно.
ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" 26.05.2016 звернулось з клопотанням № 573 про продовження строку виконання розпорядження від 21.04.2016№ 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ".
Листом від 22.06.2016 № 5142/16-8 Нацкомфінпослуг повідомлено ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ", що 14.06.2016 розглянуто клопотання 26.05.2016 № 573 та не прийнято рішення про продовження строку, з огляду на те, що клопотання не містить інформації щодо здійснення товариством заходів, які повязані з безпосереднім виконанням вимог розпорядження та усунення порушень законодавства про фінансові послуги.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт від 15.06.2016 № 410/16/03-ФК про правопорушення, вчинені ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" на ринку фінансових послуг.
З акту перевірки вбачається, що ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" не виконано вимоги розпорядження від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу", що є порушенням вимог пп. 2.2 розділу 2 та п. 5.9 розділу 5 Положення про застосування Нацкомфінпослуг заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого Нацкомфінпослуг під 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 212/22424 щодо невиконання вимог розпорядження.
Нацкомфінпослуг винесено постанову від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, згідно з якою застосовано до ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" штрафну санкцію у розмірі 17000 грн; сума штрафу підлягає перерахуванню до Державною бюджету України і вноситься на рахунок територіального органу Державної казначейської служби України (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»); про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови письмово повідомити Нацкомфінпослуг у термін до 08.08.2016 з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що потверджують його сплату (оригінал квитанції або іншого платіжного документу);у разі несплати штрафу в установлений термін штраф буде стягнуто у судовому порядку.
ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" 28.07.2016 звернулось з скаргою № 587 на постанову від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
15.08.2016 ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" подано клопотання № 591 про відкладення розгляду справи з тих причин, що ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" дізналось про дату, час та місце розгляду скарги лише 12.08.2016, що підтверджується інформацією з офіційного сайту «Укрпошта».
18.08.2016 Нацкомфінпослуг винесено розпорядження № 1977 "Про залишення рішення про застосування заходу впливу без змін, а скарги ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" - без задоволення".
Вважаючи постанову від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК та розпорядження від 21.04.2016 № 865 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із встановлення протиправності оскаржуваного розпорядження, у зв'язку із чим воно підлягає скасуванню, а також оскаржувана постанова, яка прийнята на основі вказаного розпорядження. В задоволенні позовної вимоги про закриття справи про правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг відмовив за відсутністю у суду на те повноважень.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, вважає вказані висновки суду першої інстанції є вірними виходячи з наступного.
Положеннями статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг " від 12.07.2001 № 2664-III (далі - Закон № 2664-III) визначено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Пункт 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 2664-III передбачає, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати захід впливу як накладення штрафів в розмірах, передбачених сіаттями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 41 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону № 2664-III штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
Згідно пункту 14 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг під 28.08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2007 за № 92/13359 вимоги, установлені законодавством України щодо діяльності, пов'язаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, повинні виконуватися фінансовою установою протягом усього строку перебування в Реєстрі.
За приписами п. 1 розділу XI наведеного Положення додатково до вимог, визначених розділом IV цього Положення, фінансова компанія повинна відповідати також таким вимогам - наявність у заявника на дату подання заяви власного капіталу в розмірі не менше ніж 3 млн грн для заявників, які планують надавати один вид фінансових послуг, визначений у пункті 3 цього розділу; не менше ніж 5 млн грн для заявників, які планують надавати два та більше видів фінансових послуг, визначених у пункті 3 цього розділу.
Як встановлено судом, на на дату подання заяви для реєстрації як фінансової установи ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" відповідало вимогам Положення про Державний реєстр фінансових установ для набуття статусу фінансової установи.
14.04.2016 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято розпорядження № 793 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових України від 22.11.2005 № 4934" (далі - Розпорядження № 793).
Пункт 14 розділу І Розпорядження № 793 викладено в такій редакції: "Вимоги, установлені законодавством України щодо діяльності, пов'язаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, повинні виконуватися фінансовою установою протягом усього строку перебування в Реєстрі. Фінансові установи зобов'язані підтримувати розмір статутного (складеного, пайового) та/або власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений цим Положенням до заявника при внесенні його до Реєстру (крім фінансових установ - юридичних осіб публічного права). Статутний капітал страховиків (перестраховиків) повинен бути сформований та сплачений на дату подання заяви про внесення інформації про заявника до Реєстру у розмірі та у спосіб відповідно до законодавства."
Відповідно до п. 2 Розпорядження № 793 фінансовим установам, які набули статусу фінансової установи до 14.07.2015, привести розмір статутного (складеного, пайового) та/або власного капіталу у відповідність до вимог, установлених абзацом другим пункту 14 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 № 41, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.09.2003 за № 797/8118 (у редакції розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 28.11.2013 № 4368), до 31.12.2016.
Розпорядження № 793 набрало чинності з 03.06.2016. Таким чином, обовязок фінансових установ підтримувати розмір власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений п. 1 розділу XI Положення № 41 при внесенні його до Реєстру виник лише 03.06.2016.
Необхідно зауважити, що законодавцем передбачена можливість фінансовим установам, які набули статусу фінансової установи до 14.07.2015, привести розмір, статутного капіталу у відповідність до 31.12.2016.
З огляду на вказане необхідно погодитись з висновком суду першої інстанції про протиправність розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" як такого, що прийняте із застосуванням норми права, яка набрала чинності лише з 03.06.2016, а тому підлягає скасуванню.
Внаслідок визнання протиправним та скасування розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до ТОВ "ФК "ІДЕА КАПІТАЛ" скасуванню підлягає і постанова відповідача № 410/16/03/01-ФК від 08.07.2016 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Щодо позовної вимоги стосовно закриття справи про правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, то суд вірно зазначив, що повноваженнями закривати справу суд не наділений.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи всебічно, повно та обєктивно встановив обставини справи, дослідив та оцінив всі докази, які містяться в матеріалах справи та прийшов до вірного висновку про часткове задоволення адміністративного позову, оскільки відповідач не надав доказів, які б спростовували позовні вимоги і за встановленими судом обставинами діяв поза межами діючого законодавства, тобто у спосіб, що не передбачений Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому у відповідності до вимог ч. 1 ст. 200 КАС України апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 у справі № 813/3117/16 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді С.П. Нос
ОСОБА_3
Повний текст виготовлено 29.03.2017