ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
з питань відстрочення сплати судового збору
28 березня 2017 рокусправа № 813/474/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Новак Л.М.
за участю:
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до міського комунального підприємства «Водоканал» про стягнення заборгованості,-
встановив:
Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до міського комунального підприємства «Водоканал» про стягнення заборгованості в розмірі 29 307, 60 грн.
27 березня 2017 року через канцелярію суду позивач подав клопотання про відстрочення сплати судового збору. В обгрунтування клопотання зазначив, що Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом бюджетної установи Фонду соціального захисту інвалідів та утримується за рахунок коштів державного бюджету. Враховуючи певні особливості планування коштів, складання та виконання кошторисів бюджетних установ, зокрема за спеціальним фондом, у відділення Фонду не було можливості для перерахування коштів для оплати судового збору у терміни передбачені КАС України та ухвалою від 09 березня 2017 року. Відділення Фонду звернулось до Фонду соціального захисту інвалідів про виділення коштів для сплати судового збору, однак кошти на казначейські рахунки відділення Фонду на сплату судового збору не надходили. Враховуючи вищевикладене, просить відстрочити сплату судового збору до винесення рішення по даній справі.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо відстрочення сплати судового збору поклалася на розсуд суду.
При вирішенні клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, обєкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України Про судовий збір.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до обєктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закон України Про судовий збір, а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить субєктів, яким згідно з нормами ст. 5 Закон України Про судовий збір встановлені пільги щодо його сплати.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закон України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення. Аналогічні норми містяться у ч. 1 ст. 88 КАС України.
При цьому слід зазначити, що за приписами вищезазначених норм відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердження цих обставин належними доказами.
Отже, зазначена норма закону встановлює не обовязок, а право суду відстрочити сплату судових витрат при незадовільному майновому стані особи. Особа, яка вважає свій стан незадовільним і заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, має надати документи, що підтверджують її майновий стан.
Доводячи наявність підстав відстрочення сплати судового збору, позивач посилається на відсутність коштів на казначейських рахунках Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів .
Згідно зі ст. 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Тобто судовий збір є одним із засобів функціонування та матеріального забезпечення судової гілки влади.
Суд звертає увагу на те, що відстрочення - це перенесення строку виконання обовязку сторони щодо сплати судового збору на інший час. Виходячи з наведеного поняття, заявником жодним чином не підтверджено готовність сплати судового збору в інший період, що ставить під сумнів можливості проведення такої сплати у майбутньому.
Статтею 129 Конституції України визначено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Крім того, слід зазначити, що постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI Про судовий збір» від 23.01.2015 № 2 судам роз'яснено, що якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення чи звільнення від сплати судового збору.
Отже, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для відстрочення від сплати судового збору.
У зв'язку з наведеним, клопотання про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 88, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-
у х в а л и в :
У задоволенні клопотання Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання повного тексту до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 29.03.2017 року.
Суддя Р.М. Брильовський