Справа № 415/427/17
Провадження № 2/415/539/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2017 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області в складі:
головуючого судді Краснокутської М.О.,
за участю секретаря Тимофієвої О.В.,
представника позивача Холод Т.Б.,
представника третьої особи Протасової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лисичанська цивільну справу за позовною заявою Лисичанської міської ради Луганської області до Лисичанського спеціалізованого підприємства «Лисичанськтепломережа», Управління власності Лисичанської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, Лисичанське комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації» про визнання недійсним свідоцтва про право власності,-
ВСТАНОВИВ:
Лисичанська міська рада Луганської області звернулась до суду з позовною заявою до Лисичанського спеціалізованого підприємства «Лисичанськтепломережа», Управління власності Лисичанської міської ради про визнання недійсним свідоцтва про право власності, третя особа Лисичанське комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації», в обґрунтування якої зазначено наступне. Згідно з ч.5 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (в редакції від 27.01.2005), Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002, реєстрація об'єктів нерухомості проводилась комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, в даному випадку - Лисичанським комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації». Відповідно до ч.5 ст.4 вищезазначеного Закону державна реєстрація прав на нерухоме майно територіальної громади здійснювалась за заявою органу, уповноваженого управляти комунальним майном. Згідно наказу Фонду комунального майна від 30.05.2005 № 247, який за рішенням Лисичанської міської ради № 712 від 22.12.1998 здійснював на той час відповідні повноваження щодо видачі свідоцтва на певні об'єкти комунальної власності, право власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, 40-6, було надано Лисичанській міській раді. Тим же наказом надане розпорядження Лисичанському комунальному підприємству «Бюро технічної інвентаризації» провести правову реєстрацію за Лисичанською міською радою на вказаний об'єкт, та визначені повноваження ЛСП «Лисичанськтепломережа» щодо отримання свідоцтва про право власності. Підготовка свідоцтва про право власності (на підставі якого здійснювалась державна реєстрація) проводилась працівником ЛКП «БТІ» відповідно до п.6.2 вищевказаного Тимчасового положення за дорученням виконавчого комітету Лисичанської міської ради (рішення від 22.12.1998 №712). Однак, всупереч основних вимог Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо визначення права комунальної власності та вимог Наказу № 247, державним реєстратором ЖП «БТІ» Пуляк Л.І. 28.07.2005 року було підготовлено свідоцтво про право власності на нерухоме майно серія САА №368393, в якому фактично встановлено право спільної власності на будівлю КЕТБ-2к за власниками: Лисичанська міська рада та ЛСП «Лисичанськтепломережа». На підставі виданого свідоцтва реєстратором ЛКП «БТІ» Пуляк Л.І. було проведено державну реєстрацію права власності на визначений об'єкт, що підтверджує витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.07.2005 №7905033. Тобто на даний час у відомостях Реєстру прав власності на нерухоме майно містяться відомості щодо двох власників вищевказаного об'єкту нерухомого майна. У серпні 2016 року при вирішенні питання щодо користування земельною ділянкою, на якій розташоване спірне майно, було виявлено, що окрім Лисичанської міської ради, співвласником будівлі КЕТБ-2к є також ЛСП «Лисичанськтепломережа». До цього моменту Лисичанській міській раді цей факт був невідомий, оскільки оригінал свідоцтва весь цей час зберігався в ЛСП «Лисичанськтепломережа». Згідно письмових пояснень Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» від 29.08.2016 року №247, при підготовці свідоцтва про право власності та реєстрації права власності на вищевказану будівлю реєстратором помилково було зазначено як власника Лисичанське спеціалізоване підприємство «Лисичанськтепломережа», оскільки дане підприємство є лише балансоутримувачем. Втім, у зв'язку з набранням чинності з 01.01.2013 року змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952 від 01.07.2004, та припиненням повноважень реєстраторів бюро технічної інвентаризації з державної реєстрації права власності на нерухоме майно виправити таку помилку саме Лисичанським комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» не є можливим. Одним з комунальних унітарних підприємств є комунальне підприємство «Лисичанськтепломережа» (назва підприємства на момент державної реєстрації права власності на майно - Лисичанське спеціалізоване підприємство «Лисичанськтепломережа», код ЄДРПОУ -13401321), засновником якого є Лисичанська міська рада Луганської області. Майно, яке перебуває на балансі цього підприємства, є комунальною власністю територіальної громади м. Лисичанська в особі Лисичанської міської ради Луганської області. Втім, в порушення норм чинного законодавства України у свідоцтві про право власності на нерухоме майно серія САА №368393 Лисичанське спеціалізоване підприємство «Лисичанськтепломережа» визначене саме як співвласник на будівлю КЕТБ-2к, що порушує право територіальної громади м. Лисичанська на вказаний об'єкт нерухомого майна. Після зменшення позовних вимог просить суд визнати недійсним свідоцтво про право власності від 19.07.2005 року (серія САА №368393) щодо належності Лисичанському спеціалізованому підприємству «Лисичанськтепломережа» права власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-6.
Представник позивача Холод Т.Б. в судовому засіданні підтримала зменшені позовні вимоги, наполягала на їх задоволенні. Також додатково пояснила, що у свідоцтві про право власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-б, державним реєстратором помилково було вказано право власності за двома власниками - Лисичанською міською радою та Лисичанським спеціалізованим підприємством «Лисичанськтепломережа», оскільки це суперечить нормам діючого законодавства щодо комунального майна. Враховуючи, що 01.01.2013 року набрали чинності зміни до законодавства щодо порядку реєстрації прав на нерухоме майно, на цей час позивач не має змоги захистити свої права в іншому порядку, у зв'язку з чим змушений звернутися за судовим захистом.
Представник відповідача Лисичанського спеціалізованого підприємства «Лисичанськтепломережа» Глушков Г.В. в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду письмову заяву, в якій зменшені позовні вимоги визнав в повному обсязі, проти їх задоволення не заперечував, справу просив розглядати без його участі.
Представник відповідача Управління власності Лисичанської міської ради Гречко Т.О. в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду письмову заяву, в якій позовні вимоги визнав в повному обсязі, просив справу розглядати без його участі,
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Протасова І.О. в судовому засідання не заперечувала проти задоволення позову, пояснила, що у свідоцтві про право власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-б, державним реєстратором Пуляк Л.І. було помилково вказано право власності за двома власниками - Лисичанською міською радою та Лисичанським спеціалізованим підприємством «Лисичанськтепломережа». Вважає, що можливою причиною цього були ті обставини, що у наказі Фонду комунального майна від 30.05.2005 р. №247 Про оформлення права власності крім розпорядження начальнику Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» провести правову реєстрацію за Лисичанською міською радою об'єктів також зазначено - «з видачею свідоцтва про право власності Лисичанському спеціалізованому підприємству «Лисичанськтепломережа», також зазначила, що на цей час державний реєстратор Пуляк Л.І. не працює у ЛКП БТІ з 2013 року.
Вислухавши пояснення представника позивача Холод Т.Б., представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, Протасової І.О., дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.ст. 57, 58 ЦПК України, належними доказами є будь-які фактичні дані, які містять інформацію щодо предмета доказування, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Спір між позивачем та відповідачами виник з приводу неправомірної, на думку позивача, реєстрації державним реєстратором права власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-б за відповідачем - ЛСП «Лисичанськтепломережа», в той час, як вказане підприємство фактично є лише балансоутримувачем, а зазначена будівля є комунальним майном.
Конституцією України визнається і гарантується місцеве самоврядування. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що представницьким органом місцевого самоврядування є виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; виконавчим органом рад є органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ст.142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до положень ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до ст.ст. 328 та 329 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до пунктів 31 та 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до положень п.1 ч.1 ст.29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з рішенням Виконавчого комітету Лисичанської міської ради №712 від 22.12.1998 року встановлено, що рішення про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, згідно п. 4.1 Інструкції Держкомітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.98 року, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 26.06.98 року «Про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності юридичних та фізичних осіб» приймає виконком Лисичанської міської ради, рішенням про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна нежитлового призначення, яке не має власника або власник якого невідомий (безхазяйне майно), а також на об'єкти, які перебувають в повному господарському відданні або оперативному управлінні підприємств, установ, які знаходяться в міській комунальній власності; при відсутності на ці об'єкти правовстановлюючих документів приймає Фонд комунального майна Лисичанської міської ради, начальник якого затверджує свідоцтва про право власності на ці об'єкти, Лисичанському державному малому комунальному підприємству «Бюро технічної інвентаризації» доручено здійснювати підготовку матеріалів і проекту рішення виконкому про оформлення права власності права власності на об'єкти нерухомого майна відповідно заявам власників (а.с.10).
Згідно з наказом Фонду комунального майна від 30.05.2005 р. №247 про оформлення права власності наказано начальнику Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Бурлуцькій В.П. провести правову реєстрацію за Лисичанською міською радою об'єктів, серед яких будівля КЕТБ-2к, розташована за адресою: м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, 40-б.; Лисичанському спеціалізованому підприємству «Лисичанськтепломережа» провести оплату Лисичанському комунальному підприємству «Бюро технічної інвентаризації» за виконані роботи з оформлення правовстановлюючих документів на вищевказані об'єкти (а.с.59).
Згідно зі свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 19.07.2005 р. Управління власності Лисичанської міської ради за підписом начальна Управління власності Гречко Т.О., власниками будівлі КЕТБ-2к за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд.40-б є Лисичанська міська рада Лисичанське спеціалізоване підприємство «Лисичанськтепломережа», форма власності - комунальна, частка 1/1, підстава - наказ Фонду комунального майна Лисичанської міської ради від 30.05.2005 р. №247 (а.с.8).
Згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно Лисичанського комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації №7905033 від 28.07.2005 р. за підписами начальника БТІ Бурлуцької В.П., реєстратора Пуляк Л.І., право власності на будівлю КЕТБ-2к за адресою Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-б зареєстровано під №11435518 номер запису 612 в книзі 5 за Лисичанською міською радою Лисичанським спеціалізованим підприємством «Лисичанськтепломережа», на підставі свідоцтва про право власності /наказ №247 від 30.05.2005 р./19.07.2005/ Управління власності Лисичанської міської ради, форма власності комунальна, частка 1/1 (а.с.9).
Згідно з відповіддю на запит начальника Управління власності Гречко Т.О. №247 від 29.08.2016 р., наданою Лисичанським комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації», 28.07.2005 р. реєстратором Лисичанського КП «БТІ» було проведено реєстрацію права власності на будівлю КЕТБ-2к за адресою м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, 40-б. У графі «Власник» помилкового було зазначено як власника Лисичанське спеціалізоване підприємство «Лисичанськтепломережа», оскільки дане підприємство є лише балансоутримувачем. Власником вищезазначеного об'єкта є Лисичанська міська рада (а.с.7).
Також суд бере до уваги пояснення представника третьої особи Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Протасової І.О., надані в судовому засіданні, яка пояснила, що у свідоцтві про право власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-б, державним реєстратором Пуляк Л.І. помилково було вказано право власності за двома власниками - Лисичанською міською радою та Лисичанським спеціалізованим підприємством «Лисичанськтепломережа», та вважала, що можливою причиною цього були ті обставини, що у наказі Фонду комунального майна від 30.05.2005 р. №247 Про оформлення права власності крім розпорядження начальнику Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» провести правову реєстрацію за Лисичанською міською радою об'єктів також зазначено - «з видачею свідоцтва про право власності Лисичанському спеціалізованому підприємству «Лисичанськтепломережа», що помилково було сприйнято державним реєстратором як підстава для зазначення у свідоцтві про право власності Лисичанськое спеціалізоване підприємство «Лисичанськтепломережа» в якості власника майна. Державний реєстратор Пуляк Л.І., яка здійснювала правову реєстрацію, на цей час не працює в Лисичанському комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентаризації» з 2013 року.
Зважаючи на наведене, суд вважає встановленим факт помилкового внесення державним реєстратором Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» при підготовці свідоцтва про право власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-б відомостей про Лисичанське спеціалізоване підприємство «Лисичанськтепломережа» в якості власника.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено, що система органів державної реєстрації складає спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.
Статтею 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Згідно з ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідно до п.2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 року № 3502/5, для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
Відповідно до ст.6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Судом встановлено, що в даній справі визнання позову представником Лисичанського спеціалізованого підприємства «Лисичанськтепломережа» та представником Управління власності Лисичанської міської ради не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Таким чином, аналізуючи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що викладені позивачем обставини знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, заявлені позивачем вимоги обґрунтовані, підтверджені належними та допустимими доказами, а також враховуючи факт визнання позову представниками відповідачів, вважає, що позовні вимоги Лисичанської міської ради Луганської області про визнання недійсним свідоцтва про право власності від 19.07.2005 року серія САА №368393 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 10, 11, 57, 58, 60, 79, 84, 88, 174, 208, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 11, 15, 16, 316-317, 321, 327 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Лисичанської міської ради Луганської області до Лисичанського спеціалізованого підприємства «Лисичанськтепломережа», Управління власності Лисичанської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, - Лисичанське комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації» про визнання недійсним свідоцтва про право власності задовольнити.
Визнати недійсним свідоцтво про право власності від 19.07.2005 року серія САА №368393 щодо належності Лисичанському спеціалізованому підприємству «Лисичанськтепломережа» права власності на будівлю КЕТБ-2к, розташовану за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Автомобілістів, буд. 40-б.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Лисичанський міський суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ М.О. КРАСНОКУТСЬКА