Постанова № 65593997, 30.03.2017, Таращанський районний суд Київської області

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
379/351/17
Номер документу
65593997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 379/351/17

2-а/379/59/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.03.2017 року м. Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Бойко М.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до т.в.о. заступника начальника ГУ Національної поліції в Київській області Голови ліквідаційної комісії Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського Івана Федоровича про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського Івана Федоровича щодо відмови у видачі довідки за інформаційним запитом від 17.01.2017 року; визнати письмову відповідь Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського Івана Федоровича від 31.11.2017 року № 29/р-54 неправомірною відмовою у видачі довідки; зобов'язати Голову ліквідаційної комісії по ліквідації Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського Івана Федоровича видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року; допустити негайне виконання рішення суду.

Відповідач подав до суду письмові заперечення, де зазначив, що позов не визнає з підстав зазначених у запереченні.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом встановлено, що позивач з 03.08.1998 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію по інвалідності.

У зв'язку з внесенням змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняттям Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, якою було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України, 17.01.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати довідку про розмір грошового забезпечення поліцейських для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.

Листом від 31.01.2017 № 29/р-54 відповідач відмовив позивачу в наданні довідки про розмір грошового забезпечення поліцейських, мотивуючи тим, що згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 17.06.2016 № 8889/0/14-16/5 пенсійне забезпечення колишніх військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Статтею 63 Закону та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, передбачено, що всі призначені відповідно до цього Закону пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється на момент виникнення права на нього і провадиться у порядку, встановленим Кабінетом Міністрів України. Розміри та складові грошового забезпечення для військовослужбовців, а також осіб, що звільнені з органів внутрішніх справ і перебувають на пенсії, визначено постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набула чинності з 01.01.2008 року. Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015, що набрав чинності з 07.11.2015, регулює створення нової структури - Національної поліції України, визначає правові засади її організації та діяльності, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції та соціальних захист поліцейських. Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначені складові та розміри грошового забезпечення для поліцейських. Постанова набрала чинності з 02.12.2015. ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, який набрав чинності з 29.12.2015, доповнено ч. 3 ст. 63 Закону, яка стосується перерахунку раніше призначених пенсій. Оскільки Закон № 900 набрав чинності з 29.12.2015 (Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015), він не має зворотної дії в часі, а рішення Уряду щодо зміни розміру грошового забезпечення після цієї дати не приймалися, для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ немає законних підстав.

На думку позивача, така відмова відповідача у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправною.

За наведених обставин, вважаючи своє право порушеним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та визначаючись щодо позовних вимог, суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 102 Закону України № 580-VІІІ від 02.07.2015 року «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VІІІ) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини шістнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII) у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII) статтю 63 Закону № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надаліПорядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988.

Також суд зазначає, що порядок перерахунку пенсії, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, відповідно до якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби.

Поряд з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Пунктом 23 Порядку №3-1 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонер подає органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як повідомлення МВС, направлене до органів Пенсійного фонду, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Право позивача на звернення до відповідача та отримання відповідної довідки і, відповідно, обов'язок відповідача надати позивачу таку довідку вбачаються також з норм Закону України «Про звернення громадян».

Так, згідно ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно статті 3 цього ж закону, заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13.

Що стосується посилань відповідача на те, що Постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 року набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України № 900-VІІІ, який було внесено зміни до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який набув чинності 29.12.2015, а тому, на думку відповідача, факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, суд вважає необхідним зазначити таке.

Складові видів грошового забезпечення, встановлені Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року є ідентичними складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, встановленим постановою КМ України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до чого було призначено пенсію позивачу, проте відрізняються за розміром, що, на переконання суду, є підставою для перерахунку його пенсії.

При цьому, є помилковими доводи відповідача про те, що Закон № 900-VIII набув чинності після прийняття Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, а тому не має зворотної дії в часі, та, відповідно, правових підстав для перерахунку пенсії позивачеві немає.

Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Проте, на час набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова КМУ від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною на час розгляду справи по суті.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, що, в свою чергу, свідчить про протиправність дій відповідача щодо не видачі позивачу відповідної довідки.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 10, 11, 17-19, 71, 79, 86, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Голови ліквідаційної комісії Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського Івана Федоровича щодо відмови у видачі довідки за інформаційним запитом від 17.01.2017 року.

Визнати письмову відповідь Голови ліквідаційної комісії Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського Івана Федоровича від 31.11.2017 року № 29/р-54 неправомірною відмовою у видачі довідки.

Зобов'язати Голову ліквідаційної комісії Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського Івана Федоровича видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: _____