ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"28" березня 2017 р. Справа № 806/3028/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційні скарги Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" лютого 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01.02.2017 р. адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_3. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 1 січня 2016 року відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, на підставі статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Стягнуто на користь ОСОБА_3 551 грн 20 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Не погодившись з ухваленою постановою, Міністерством внутрішніх справ України у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволення позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що порушень прав позивача щодо перерахунку призначеної раніше пенсії з боку Міністерства внутрішніх справ України відсутні.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову у повному обсязі. Зокрема, посилається на те, що висновки суду не узгоджуються з законодавством, яке регулює підстави та порядок перерахунку пенсії. Встановлення вперше розмірів грошового забезпечення для працівників Національної поліції України не породжує підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ України. Останнє місце роботи - УОТЗ УМВС України в Житомирській області.
З 27.02.2008 р. є пенсіонером органів внутрішніх справ України.
На даний час перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області та згідно посвідчення від 15.04.2008 р. Серія НОМЕР_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України від 9.04.1992p. №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-XII) (а.с.11).
28.11.2016 р. на підставі пункту 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок №45), ОСОБА_3 звернувся до МВС України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, на підставі прийнятих Верховною Радою України: Закону України від 02.07.2015 р. №580-VIII "Про Національну поліцію" (з змінами та доповненнями) (далі - Закон України №580-VIII), доповнень до статей 43 та 63 Закону України №2262-ХІІ (зі змінами та доповненнями), внесеними Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та члени їхніх сімей" і Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) (а.с.14-15).
15.12.2016 р. листом Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України №22/6-І-2318 позивачу було відмовлено у направленні до органів Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії, таку відмову мотивовано тим, що Постанову №988 не можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом розмір і види грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не існувало, а тому вказана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції (а.с.16-17).
Крім того, 28.11.2016 р. ОСОБА_3 звернувся до ГУ ПФУ у Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 р. №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та члени їхніх сімей", Постанови №988 та статті 63 Закону України №2262-XII (а.с.18).
Листом від 08.12.2016 р. №2237/І-11 ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило ОСОБА_3 про те, що підстав для здійснення йому перерахунку пенсії немає, оскільки не надходило інформації про підстави проведення перерахунку пенсії (а.с.19-20).
Суд першої інстанції перевіряючи дії відповідачів на відповідність вимог ч.3 ст.2 КАС України дійшов висновку, що Міністерство внутрішніх справ України допустило протиправну бездіяльність.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 р. №900-VIIІ ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Як встановлено судом, станом на 01.01.2016 р. грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р., а тому суд першої інстанції правильно зазначив, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988.
Щодо доводів третьої особи про те, що Закон України №900-VIII набув чинності після прийняття Постанови №988, а тому не має зворотної дії в часі. Представником третьої особи трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" є помилковим та безпідставно довільним.
Так, загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Отже, на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 діяла і є чинною.
Також слід врахувати, що Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 р. №8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що відповідач протиправно не надав Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачеві, а тому позовні вимоги в даній частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, що у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, МВС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям; Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки); Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Тобто, відповідно до вказаного порядку, на МВС України покладений обов'язок повідомляти Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, а не головному управлінню ПФУ в областях, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вимога з приводу направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про підстави перерахунку пенсій позивачу, є безпідставними.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені Міністерством внутрішніх справ України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" лютого 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10004
3- відповідачу/відповідачам: Міністерство внутрішніх справ України вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01024
4-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003,