ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2017 р. Справа № 809/1806/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Кишинського М.І.,
за участю секретаря судового засідання: Ткачука І.М.,
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача: ОСОБА_3
треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
треті особи на стороні позивача: ОСОБА_4, ОСОБА_5
до відповідача: Тлумацької районної державної адміністрації
третя особа на стороні відповідача: Фермерське господарство "ОСОБА_7"
про визнання незаконним та скасування розпорядження №109 від 23.02.2016 року.,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, звернувся в суд з адміністративним позовом до Тлумацької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Фермерське господарство "ОСОБА_7" про визнання незаконним та скасування розпорядження №109 від 23.02.2016 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що розпорядження Тлумацької районної державної адміністрації про затвердження детального плату території за межами населених пунктів Грушківської, Гавриляцької, Хотимирської сільських рад для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд на землях для ведення фермерського господарства від 23.02.2016 №109 прийнято з порушенням норм чинного законодавства, так як до прийняття розпорядження не було проведено громадських слухань, не повідомлено про початок процедури розгляду пропозицій громадськості, не узгоджено детального плану території із Тарасівською сільською радою та її громадою, неузгоджено та невраховано положень схеми планування району, порушено та невраховано державних будівельних норм. Тому позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження №109 від 23.02.2016 в судовому порядку.
Позивач, представник позивача та треті особи на стороні позивача вимоги викладені в адміністративному позові та доповнень до позовної заяви підтримали в повному обсязі. Просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача та представник третьої особи на стороні відповідача проти адміністративного позову заперечили з підстав наведених в письмовому запереченні відповідача. Просили в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, третіх осіб на стороні позивача, представника відповідача, представника третьої особи на стороні відповідача, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи, суд дійшов висновку, що в адміністративному позові слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що розпорядженням Тлумацької районної державної адміністрації про затвердження детального плату території за межами населених пунктів Грушківської, Гавриляцької, Хотимирської сільських рад для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд на землях для ведення фермерського господарства від 23.02.2016 №109, затверджено детальний план території для будівництва сільськогосподарських будівель та споруд за межами населених пунктів Тлумацького району на земельних ділянках для ведення фермерського господарства, а саме:
- с. Грушка, Грушківської сільської ради площею 5,5га, кадастровий номер НОМЕР_1;
- с. Хотимир, Хотимирської сільської ради площею 12,0га за рахунок земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2;
- с. Гавриляк, Гавриляцької сільської ради площею 6,4175 га за рахунок земельних ділянок кадастровий номер НОМЕР_3 та кадастровий номер ділянки НОМЕР_4.
Також визначено врахувати матеріали затвердженого детального плану території при коригуванні (оновленні, розробленні) схеми планування території району (а.с.11-12).
Підставою для прийняття вказаного розпорядження стало розпорядження голови райдержадміністрації від 16.09.2015 №915 «Про розроблення детального плану території за межами населених пунктів Грушківської, Гавриляцької, Хотимирської сільських рад наміченої для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд на землях для ведення фермерського господарства»; завершена процедура громадських слухань, що підтверджується протоколом с. Гавриляк від 10.02.2016 (а.с.18-19), рішенням виконкомів Грушківської сільської ради від 15.02.2016р. №2 (а.с.13-14), Хотимирської сільської ради 09.02.2016 №3 (а.с.24-25); протокол №2 від 03.02.2016 засідання архітектурно-містобудівної ради управління містобудування та архітектури департаменту будівництва житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації (а.с.182-186); заява голови фермерського господарства «ОСОБА_7» ОСОБА_7 від 18.02.2016 № 327/01-21/032.
Не погоджуючись із процедурою прийняття розпорядження та із самим розпорядженням, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Спірні правовідносини виникли на підставі приписів Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI, Закон України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 № 2780-XII, Порядоку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 555.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Приписами статті 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, соціально-економічного розвитку відповідних територій; управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Відповідно до частини 2 статті 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», у разі розгляду місцевою державною адміністрацією питань, які зачіпають інтереси місцевого самоврядування, про це повідомляється заздалегідь відповідним органам місцевого самоврядування. Представники цих органів та посадові особи територіальних громад мають право брати участь у розгляді таких питань місцевою державною адміністрацією, висловлювати зауваження і пропозиції.
Приписами частини 1 статті 13 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що до компетенції місцевих державних адміністрацій в сфері містобудування належить прийняття рішень щодо: реалізації державної політики у сфері містобудування на відповідній території; планування територій на відповідному рівні; підготовки пропозицій до програм соціально-економічного розвитку відповідної території.
Згідно з частиною 3 статті 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
Згідно з частинами 1, 2, 4, 5, 6, 11 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій. Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється. Оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування. Пропозиції громадськості мають бути обґрунтовані в межах відповідних законодавчих та нормативно-правових актів, будівельних норм, державних стандартів і правил та надаватися у строки, визначені для проведення процедури громадських слухань. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються. Порядок проведення громадських слухань визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно з частиною 5 Порядоку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 555, повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: 1) інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; 2) основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; 3) відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; 4) інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації; 5) інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; 6) відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; 7) інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).
Так, на виконання вимог ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядоку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 555 (далі - Порядок №555), Тлумацька РДА 26 грудня 2015 в місцевій газеті «Злагода» опублікувала повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проектах детальних планів територій земельних ділянок, які знаходяться на територіях Грушківської, Хотимирської, Гавриляцької сільських рад Тлумацького району Івано-Франківської області (за межами населених пунктів).
Як вбачається із змісту повідомлення Тлумацької РДА, воно в повній мірі відповідає вимогам п. 5 вищевказаного Порядку. Стосовно зауважень позивача до вказаного повідомлення, щодо наявності в оголошенні змісту містобудівної документації, основних техніко-економічних показників, графічних матеріалів, інформації про посадову особу органу місцевого самоврядування відповідальну за організацію та розгляд пропозицій, суд зазначає, що Тлумацькою РДА в повідомленні чітко зазначено де можна ознайомитися із детальними планами територій, а саме в приміщеннях сільських рад та на веб-сайті райдержадміністрації.
Відповідно до пункту 6 Порядку №555 підставою для подання пропозицій до проектів містобудівної документації відповідному органу місцевого самоврядування є повідомлення про процедури їх розгляду.
У розміщеному повідомленні також було вказано, що пропозиції можуть бути протягом одного місяця з дня опублікування оголошення (а.с.174).
Оскільки протягом місяця з моменту опублікування оголошення жодної пропозиції та зауваження не було подано, то Тлумацькою РДА і було прийняте відповідне розпорядження про затвердження детальних планів території.
Враховуючи приписи частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд констатує, що позивач не зміг спростувати відсутність пропозицій чи зауважень за період передбачений повідомленням.
Згідно Порядоку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 555 проведено громадські слухання на території Грушківської, Гаврицяцької та Хотимирської сільських рад. Судом встановлено, що результат громадських слухань на території Хотимирської та Грушківської сільської ради оформленні рішенням виконавчого комітету (а.с.13-14, 24-25), проте вказані документи містять відомості притаманні протоколу в розумінні Порядку №555. У даних рішеннях виконкомів вказано, що за період з 26 грудня 2015 року по 15 лютого 2016 року (с. Грушків) та по 2 лютого 2016 року (с.Хотимир) жодних письмових чи усних пропозицій чи зауважень до детального плану територій за межами населених пунктів Грушківської, Гавриляцької, Хотимирської сільських рад для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд на землях для ведення фермерського господарства не надійшло. Таким чином, за відсутності зауважень та пропозицій, була відсутня і необхідність їх обговорювати. Факт відсутності пропозицій чи зауважень відповідно до рішень виконкомів с. Грушків та с. Хотимир за період передбачений повідомленням позивачем також не вдалося спростувати.
Що стосується протоколу громадських слухань Гавриляцької сільської ради (а.с.18-19), судом встановлено, що він відповідає приписам Порядоку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 555. Спростовуючи зауваження позивача, що один із секретарів секретаріату громадських слухань не підписав даний протокол, який підписаний іншою особою, суд зазначає, що вищевказаним Порядком не передбачено необхідність залучення до обговорення двох секретарів громадських слухань, а тому робити висновок, що громадські слухання є такими що не відбулися в суду немає правових підстав.
Таким чином, суд дійшов до переконання, що громадські слухання території Грушківської, Гаврицяцької та Хотимирської сільських рад пройшли із дотриманням норм чинного законодавства.
Заперечуючи проходження процедури громадських слухань про затвердження детального плату території за межами населених пунктів Грушківської, Гавриляцької, Хотимирської сільських рад для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд на землях для ведення фермерського господарства, позивачем подано протокол загальних зборів громадян сіл Грушка та Мельники від 27 березня 2016 року (присутні 46 чоловік) (а.с.15-16), яким вирушено доопрацювати питання надання згоди на будівництво свинокомплексу, рішення Грушківської сільської ради від 27.09.2016 №1-6/2016 про відміну рішення сільської ради від 15 лютого 2016 року №2 (а.с.17), Лист від 04.11.2016 №161/02.31 в.о. голови Гавриляцької сільської ради Г.Шеваги про непроведення громадських слухань 10.02.2016 (а.с.20), Протокол громадських слухань в Гавриляцькій територіальній громаді від 15 травня 2016 року (а.с.21-23), яким вирішили відтермінувати питання про будівництво свиноферми в урочищі «Дубина» на невизначений термін, Рішення Гавриляцької сільської ради від 12.01.2017 №48-11/2017, яким затверджено результати опитування про будівництво свиноферми (проти - 288, за - 21, утрималося - 7), та скасовано протокол громадських слухань в с.Гавриляк від 10 лютого 2016 року (а.с.63-86).
Аналізуючи вказані документи, суд зазначає, що всі долучені документи прийняті вже після винесення оскаржуваного розпорядження та ніяким чином не могли вплинути на нього. Окрім того, вивчивши зміст усіх документів, суд констатує, що висновки і рішення прийняті в них стосуються не обговорення детального плану території для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд фермерського господарства а безпосередньо самого будівництва свинокомплексу, що не відповідає змісту оскаржуваного розпорядження.
Посилання ж позивача на ст. 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в даному випадку є безпідставним, враховуючи наступне.
Преамбулою Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.
Відповідно до пункту б), ч. 1 ст. 9 вищевказаного Закону, кожен громадянин України має право на участь в обговоренні та внесення пропозицій до проектів нормативно-правових актів, матеріалів щодо розміщення, будівництва і реконструкції об'єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, внесення пропозицій до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, що беруть участь в прийнятті рішень з цих питань.
В даному випадку розпорядженням Тлумацької РДА № 109 від 23 лютого 2016 року не вирішується питання розміщення, будівництва і реконструкції об'єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, оскільки вказаним розпорядженням затверджено тільки детальний план території, яка в майбутньому може бути використання для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд, які на даному етапі не мають і не можуть негативного впливу на стан навколишнього природного середовища.
Враховуючи наведене вище, безпідставним та передчасним є також посилання позивача на порушення постанови Кабінету міністрів України № 771 від 29 червня 2011 року «Про затвердження порядку залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля».
Стосовно твердження позивача про відсутність узгодження детального плану території із Тарасівською сільською радою та її громадою, в даному випадку відповідно до ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.
Суд зазначає, що розпорядженням № 109 від 23 лютого 2016 року і було затверджено відповідний детальний план території за межами сіл Грушків, Гаврилів та Хотимир, а тому громада села Тарасівка не є суб'єктом, який відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядоку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 555 мають право на внесення своїх пропозицій з приводу розробленого детального плану території.
Щодо пояснень позивача про невідповідність детального плану території за межами населених пунктів Грушківської, Гавриляцької, Хотимирської сільських рад для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд на землях для ведення фермерського господарства Державним будівельним нормам (Б.1.1-14:2012; Б.2.4-3-9), суд зазначає, що відповідач по справі виступає тільки замовником вказаного документу. Сам детальний план розроблено Івано-Франківською філією Державного підприємства Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю. М. Білоконя (а.с.144-161) з врахуванням відповідних ДБН і Законів України, що зазначено в вступі пояснювальної записки детального плану (а.с.149) з врахуванням містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №3/01-12/ від 13.05.2016 наданих відділом містобудування та архітектури Тлумацької районної державної адміністрації (а.с.162-163).
Враховуючи, що рішення і дії Івано-Франківської філії Державного підприємства Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю. М. Білоконя щодо створення вищевказаного детального плану забудови не були предметом розгляду даної адміністративної справи і взагалі не є предметом розгляду адміністративним судом, а також те, що позивач та його представник не є компетентним в питаннях розробки та врахування ДБН у вказаному документі, суд приходить до висновку про що вказані твердження є безпідставними та необґрунтованими.
Окрім цього в матеріалах справи міститься Протокол №2 від 03.02.2016 засідання архітектурно-містобудівної ради управління містобудування та архітектури департаменту будівництва житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації (а.с.182-186), яким вирішено детальний план території для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд за межами населених пунктів с. Грушка, с. Хотимир, с.Гавриляк Тлумацького району прийняти за основу. Рекомендовано Тлумацькій РДА розглянути та затвердити Детальний план території для будівництва сільськогосподарських будівель і споруд за межами населених пунктів с. Хотимир, с.Гавриляк Тлумацького району (а.с.184).
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, заперечуючи проти позову в силу положень частини 2 статті 71 КАС України спростував доводи позивача в цілому.
Позивач в силу положень ч.1 ст.71 КАС України повинен довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, проте не довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги в цілому.
У зв'язку із вищенаведеним, суд дійшов до переконання, що оскаржуване розпорядження прийняте із врахуванням статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», частин 5, 6, 7 Порядоку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 555, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 27.03.2017 року.