ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 653/2875/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Венглєвська Н.Б.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Градовського Ю.М.судді -Лукянчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 13 грудня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області про визнання бездіяльності та дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2016 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області (надалі - відповідач, УПФ), в якому просила суд:
- визнати незаконною бездіяльність УПФ щодо не витребування пенсійної справи позивача;
- визнати незаконною відмову у взяті на облік та відновлення виплати пенсії за віком, починаючи з 07.10.2009 року;
- зобов'язати УПФ витребувати пенсійну справу позивача.
- зобов'язати УПФ взяти позивача на облік, відновити виплату пенсії по віку та надбавки дітям війни, в розмірі, передбаченому діючим законодавством на момент виплати пенсії, як не працюючому пансіонеру, з проведенням всіх перерахунків і індексації пенсії у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року;
- зобов'язати УПФ виплатити компенсацію частини прибутку, за несвоєчасну виплату пенсії і надбавок за період з 07.10.2009 року по день фактичної виплати та виплачувати пенсію в подальшому з урахуванням змін в пенсійному законодавстві на банківський рахунок, починаючи з 07.10.2009 року.
- допустити негайне виконання постанови суду відносно заявлених позовних вимог, шляхом одноразового стягнення пенсійного боргу за період з 07.10.2009 року по день фактичної виплати;
- зобов'язати УПФ протягом 30 днів з дня винесення рішення та негайного виконання постанови суду, надати суду звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що після виїзду позивача з України на постійне проживання до Ізраїлю, виплата їй пенсії за віком була припинена. Позивач звернулась до УПФ із заявою про перерахунок/поновлення виплати пенсії, до якої були долучені всі необхідні документи, які підтверджують її як особу, місце проживання позивача, підтвердження стажу та заробітної плати. Підпис позивача на заяві був завірений нотаріально. Листом УПФ було повідомлено, що діючим законодавством передбачена виплата пенсії громадянам, постійно проживаючим на території АР Крим і м. Севастополя, пенсія буде призначена і виплачуватися після того, як будуть надані необхідні документи в порядку передбаченому діючим законодавством.
Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 13.12.2016 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів наданої суду пенсійної справи позивачки в копіях вбачається, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, вперше звернулась за призначенням пенсії 22.04.1996 року. Пенсія за віком була призначена позивачці 18.05.1996 року.
В подальшому 03.02.1997 року позивач звернулась із письмовою заявою про припинення виплати пенсії в зв'язку із виїздом на постійне місце проживання в Ізраїль.
Розпорядженням від 14.02.1997 року, позивачці було виплачено єдиним платежем пенсію за період з 09.03.1997 року по 09.09.1997 року з послідуючим припинення виплати в зв'язку з виїздом на постійне місце проживання в Ізраїль.
09.03.1997 році позивач виїхала з України на постійне проживання до Ізраїлю, де була прийнята на консульський облік в консульському відділені посольства України в Державі Ізраїль.
До виїзду за кордон позивачка мешкала в АДРЕСА_1 АР Крим.
28.01.1997 року позивач отримала паспорт громадянина України з правом виїзду за кордон, дію якого було продовжено до 28.01.2017 року.
Згідно листа Консульського відділу Посольства України в державі Ізраїль від 20.02.2017 року позивач подала документи до консульського відділу для обміну паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
30.05.2016 року позивач звернулась із заявою та необхідними документами до УПФ для вирішення питання про перерахунок та поновлення їй виплати пенсії.
30.06.2016 року УПФ було надано відмову у задоволенні вказаної заяви, згідно якої пенсія позивачу буде поновлена і виплачуватиметься після того, як документи будуть надані у встановленому порядку.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв в межах чинного законодавства та не порушив права позивачки.
Колегія суддів погоджується з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
На час звернення позивача до відповідача із заявою від 30.05.2016 року про призначення пенсії був чинний Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (надалі - Порядок №22-1), в редакції зі змінами, внесеними Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року №13-2.
Так, відповідно до п.1.3 цього Порядку «заява про призначення пенсії громадянам України, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою до органів, що призначають пенсію, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-4 "Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 липня 2014 року за №804/25581».
Згідно п.1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Разом з цим, заява про призначення пенсії пенсіонерам, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою до органів, що призначають пенсію, визначених Пенсійним фондом України.
Отже, пенсіонер повинен надати документи для перерахунку або поновлення пенсії особисто, або через свого представника, а можливість надсилання заяви про перерахунок або поновлення пенсії шляхом поштового відправлення передбачена тільки для громадян України, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації.
Враховуючи, що позивач з 09.03.1997 року не проживає на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, то її заява від 30.05.2016 року про призначення пенсії повинна була бути поданою до УПФ особисто позивачем, або через уповноваженого представника.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, ця заява була надіслана позивачем до УПФ поштою.
Позивач на обґрунтування позовних вимог, посилається на п.3 Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року №234, згідно якого, громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у Російській Федерації, подають територіальному органові заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України із зазначенням місця проживання (реєстрації) та паспорт громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон). За бажанням особи зазначені документи можуть бути подані її представником, який пред'являє документ, що посвідчує його особу, та подає документ (нотаріально засвідчену копію), що підтверджує його повноваження, або надіслані поштою. У таких випадках справжність підпису на заяві засвідчується нотаріально.
Колегія суддів вважає такі доводи позивача безпідставними та такими, що ґрунтуються на помилковому розумінні норм діючого законодавства, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Пунктом 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначено, що сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначено тимчасово окупованою територію.
Частиною 2 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до п.14-4 Розділу Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» громадяни України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії та соціальні послуги від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, мають право на отримання виплат згідно з цим Законом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року №234 (надалі - Порядок).
Згідно п.1 Порядку №234 цей Порядок визначає механізм виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у Російській Федерації (далі - особи).
За змістом пунктів 3, 4 Порядку особи подають територіальному органові заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України із зазначенням місця проживання (реєстрації) та паспорт громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон). За бажанням особи зазначені документи можуть бути подані її представником, який пред'являє документ, що посвідчує його особу, та подає документ (нотаріально засвідчену копію), що підтверджує його повноваження, або надіслані поштою. У таких випадках справжність підпису на заяві засвідчується нотаріально. Територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку. Виплата пенсії після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.
Відповідно до п.6 Порядку переказ пенсії особам проводиться за умови подання щороку до 31 грудня територіальному органові документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, або паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон). У разі неподання зазначених документів виплата пенсії припиняється з 1 січня наступного року та поновлюється після їх подання.
Колегія суддів вважає, що положення Порядку №234 не підлягають застосування до спірних правовідносин, оскільки позивач виїхала на постійне місце проживання в Ізраїль в березні 1997 року, де постійно проживає і на даний час, а тому не може вважатися особою з тимчасово окупованої території у розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та Порядку №234.
Оскільки позивач із заявою про призначення пенсії до УПФ особисто або через свого представника не зверталась, що підтверджується матеріалами справи та самим позивачем, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи все вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 13 грудня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: О.В. Лукянчук Ю.М. Градовський