Ухвала суду № 65526440, 20.02.2017, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.02.2017
Номер справи
760/14782/16-а
Номер документу
65526440
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 760/14782/16-а

2-а-468/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2017 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернувся в суд з зазначеним адміністративним позовом до ПОУПФ України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги мотивував тим, що протягом своєї трудової діяльності з 26 червня 1987 року по 30 червня 1987 року та з 01 липня 1987 року по 09 липня 1987 року перебував на роботах в зоні відчуження по ліквідації наслідків на ЧАЕС, куди був відряджений з Київського виробничого об'єднання «Ремторгустаткування» республіканського промислового об'єднання «Укрторгтехніка» Міністерства торгівлі УРСР.

11 квітня 2016 року він в письмовій формі звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Києві з вимогою здійснити перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що направлення працівника на вахту не вважається службовим відрядженням.

Вважає таку відмову необґрунтованою та безпідставною, тому просить зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію з 11 квітня 2016 року по ІІ групі інвалідності, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1.

З письмових заперечень представника ПОУПФ України в м. Києві вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Зазначено, що спільним листом Міненерго СРСР і Мінатоменерго СРСР, погодженого з галузевим профспілковим органом від 05 травня 1988 року, повідомлялось, що відповідно до постанови Держкомпраці СРСР, Секретаріату ВЦРПС від 31 грудня 1987 року № 794/33-82 направлення працівника на вахту не вважається службовим відрядженням. Позивачем було подано заяву про перерахунок пенсії, яка не відповідає вимогам закону, тому дана заява була розглянута як звернення. У зв'язку з цим на данний момент відсутні законні підстави для проведення перерахунку позивачу пенсії.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач працював з 26 червня 1987 року по 30 червня 1987 року та з 01 липня 1987 року по 09 липня 1987 року на роботах в зоні відчуження по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

11 квітня 2016 року позивач звернувся до ПОУПФ України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 у розмірі відшкодування фактичних збитків, проте листом № 34/02 З-70 від 19 травня 2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії (а.с. 12).

Встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інвалідом ІІ групи.

Позивач перебуває на обліку в ПОУПФ України в м. Києві як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, 1 категорії ІІ групи інвалідності, та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З довідки № 4 від 26 лютого 2015 року, виданої ПАТ «Ремторгустаткування», про заробітну плату, одержану особою за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль, встановлено, що ОСОБА_2 працював в м. Чорнобиль з 26 червня 1987 року по 30 червня 1987 року та з 01 липня 1987 року по 09 липня 1987 року. Оплата проводилася з урахуванням коефіцієнту 2; 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 2207-7.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 8 Конституції України діє принцип верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

У ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У п.п. 4 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року встановлено, що якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того,що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

За таких обставин, відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу не відповідає вимогам закону.

Відповідно до вимог пенсійного законодавства, зокрема, ч. 4 статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивач звернулась до відповідача з відповідною заявою 11 квітня 2016 року, тому пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 квітня 2016 року.

Не є підставою для відмови в задоволенні позову і посилання відповідача, що у відповідача не виник обов'язок прийняти рішення про перерахунок чи відмову в здійсненні перерахунку пенсії, оскільки позивач подав заяву про перерахунок пенсії, яка не відповідала формі, що встановлена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому вона була розглянута відповідачем як звернення, в порядку Закону «Про звернення громадян», оскільки в своїй заяві позивач просив саме перерахувати їй пенсію.

Невідповідність заяви позивача формі заяви, яка встановлена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є правовою підставою для відмови у здійсненні такого перерахунку, так як підставами для відмови у здійсненні перерахунку пенсії є саме відсутність у особи права на такий перерахунок.

З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 8, 19, 46 Конституції України, статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати з 01 квітня 2016 року ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду ІІ групи відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: