КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2017 року № 810/47/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області з позовом до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт", в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання представнику Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області окремого приміщення на території акцизного складу МПД ДП "Укрспирт", яке відповідало б вимогам ст.230 ПК України, ч.5 ст.2 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";
- зобов’язати відповідача надати контролюючому органу окреме приміщення безпосередньо на території акцизного складу МПД ДП "Укрспирт", що відповідає вимогам ст.230 ПК України, ч.5 ст.2 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що надане представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області приміщення в адміністративному корпусі відповідача, де безпосередньо не проводиться господарська діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а відтак дане приміщенням не є акцизним складом в розумінні чинного законодавства. Крім того, зазначає, що управлінням контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Волинській області неодноразово, зокрема у актах перевірок постійних представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області встановлювався факт невідповідності розміщення представників податкового органу в адміністративному приміщенні, відокремленому від території акцизних складів.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких позов не визнає, в обґрунтування заперечень зазначив, що представникам Луцької ОДПІ на акцизних складах Луцького МПД було надано окреме приміщення, яке відповідає усім передбаченим законодавствам вимогам. Зазначає, що на розпорядника акцизного складу законодавством не покладеного прямого обов’язку надавати представникам контролюючого органу приміщення, яке б знаходилося безпосередньо у виробничому чи складському приміщеннях. Стверджує, що безпосередньо від постійних представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД жодних зауважень, скарг чи претензій до Луцького МПД, його посадових осіб до ДП "Укрспирт", його посадових осіб щодо здійснення перешкод чи втручань у їхню роботу, як представників контролюючого органу не було.
Представник відповідача надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Наказом Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області №1083 від 30.09.2016 "Про призначення представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт" було затверджено склад постійних представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт".
Пунктом 6.1 зазначеного наказу встановлено необхідність відповідачу забезпечити постійних представників Луцької ОДПІ приміщенням, вікна якого виходять на територію складу, або на прохідну, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам, обладнане телефоном, офісними меблями та сейфами для зберігання документів та штампів.
У зв’язку з отриманням наказу №1083 від 30.09.2016 року та на виконання п.230.10 та п. 230.19 ст. 230 ПК України, ДП "Укрспирт" прийнято наказ № 571 від 13 жовтня 2016 року "Щодо створення належних умов для ефективної роботи представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт"".
Згідно з Наказом № 571 на Луцькому МПД ДП "Укрспирт" створені належні умови для ефективної роботи представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт", в саме: підтримуються у належному стані необхідні замки, пломби, лічильники чи інші вимірювальні прилади, які можуть бути затребувані постійними представниками Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД з метою забезпечення повноти сплати належної суми податку із спирту горілки та лікеро-горілчаних виробів, що виробляються на акцизних складах Луцькою МПД. Забезпечується облік наявності та руху сировини, спирту етилового та водно-спиртових розчинів у незавершеному виробництві горілки та лікеро-горілчаних виробів і готової продукції, розміщених на акцизних складах Луцького МПД. Постійним представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області надане окреме приміщення, яке відповідає санітарно-гігієнічним нормам, обладнане телефоном, а також вживаються заходи для запобігання несанкціонованому втручанню в роботу представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області і користуванню службовою та іншою інформацією, що зберігається представниками Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизному складі Луцького МПД. Постійним представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД надається достовірна інформація з питання обліку наявності та руху сировини, спирту етилового та водно-спиртових розчинів у незавершеному виробництві горілки та лікеро-горілчаних виробів і готової продукції, розміщених на акцизних складах Луцького МПД, а також відповідні документи первинного, бухгалтерського обліку та звітності для ознайомлення. Постійним представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинської області на акцизних складах Луцького МПД у межах наданого їм окремого приміщення та з урахуванням встановленого режиму роботи Луцького МПД, забезпечено можливість здійснення ними постійного безпосереднього контролю за дотриманням встановленого порядку відпуску спирту етилового та сплати акцизного податку з нього за наданою розпорядником акцизного складу інформацією щодо обліку наявності та руху сировини, спирту етилового та водно-спиртових розчинів у незавершеному виробництві, горілки та лікеро-горілчаних виробів і готової продукції, розміщених на акцизних складах Луцького МПД і документи первинного, бухгалтерського обліку та звітності для ознайомлення. Забезпечено щоденне надання постійним представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД облікових даних показників лічильників спиртовимірювальних апаратів, витратомірів щодо обсягу виробленого спирту етилового, електроенергії, газу, води та кількості використаної сировини.
Так, надане окреме приміщення площею 18 м2, розташовано на першому поверсі адміністративного приміщення МПД, поруч з прохідною. Вікна наданого представникам Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області приміщення виходять на прохідну та в’їзні ворота. Приміщення відповідає санітарно-гігієнічним нормам; обладнане телефоном, сейфом та офісними меблями. У приміщенні наявне опалення та штучне освітлення, що підтверджується фотографіями приміщення, які долучені до матеріалів справи.
Проте, позивач звернувся з листом за вих. № 1407110/03-18-49 від 23.09.2016 року до МПД ДП "Укрспирт", в якому повідомив про те що розміщення його представників у адміністративному приміщенні, відокремленому від території акцизних складів є порушенням статті 230 ПК України, статті 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР та норм Порядку роботи представників контролюючих органів на акцизних складах та податкових постах, що утворюються на території підприємств, де виробляється продукція з використанням спирту етилового та біоетанолу, які отримуються за нульовою ставкою акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 9 від 23.01.2015 року, що у свою чергу унеможливлює ефективне здійснення в повному обсязі контролю за рухом підакцизної продукції - виготовленням, зберіганням, переміщенням спирту і спиртовмісної продукції та зобов'язувала МПД ДП «Укрспирт» надати відповідно до чинного законодавства представникам Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області приміщення на території акцизного складу.
У відповідь на лист податкового органу від 23.09.2016 року Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» повідомило, Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про те що адміністративне приміщення МПД ДП "Укрспирт", надане представникам Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області, входить в цілісний майновий комплекс ДП "Укрспирт", на базі яких ДП "Укрспирт", як суб’єкт господарювання, здійснює свою господарську діяльність щодо виробництва, зберігання та продажу спиртової та лікеро-горілчаної продукції. Крім того, надане приміщення в адміністративному корпусі МПД ДП "Укрспирт" відповідає всім вимогам законодавства України, а для надання іншого приміщення законні підстави відсутні.
На підтвердження допуску відповідачем податкового органу на територію виробництва, виробничих та складських приміщень на акцизних складах Луцького МПД ДП "Укрспирт" посадовими особами податкового органу складені повідомлення від 04.12.2016, 05.12.2016, 07.12.2016, 10.12.2016.
З пояснень відповідача судом встановлено, що на території Луцького МПД ДП «Укрспирт» є декілька акцизних складів по виробництву та зберіганню спирту, спиртовмісних рідин та алкогольних напоїв, до складу яких входять багато виробничих та складських приміщень. В зазначені приміщення, в тому числі у спиртосховища, забезпечено вільний зі всіх боків доступ до кожного резервуару для його огляду, що підтверджується довідкою Головного управління ДФС у Волинській області від 28.04.2016р. "Про відповідність місця зберігання спирту етилового ректифікованого та фракції головної етилового спирту встановленим законодавством вимогам ДП «Укрспирт» по місцю провадженню діяльності за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Ковельська, 67", яка була винесена в результаті проведення перевірки Луцького МПД.
У зазначеній довідці, Головним управління ДФС у Волинській області самостійно зазначено, що для проведення інвентаризації спирту на підприємстві є необхідні умови, отримані всі необхідні дозволи та укладені всі можливі договори. Місце зберігання спирту етилового ректифікованого та фракції головної етилового спирту ДП «Укрспирт» за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Ковельська, 67 відповідає встановленим вимогам.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 14.1.6 п.14.1 ст. 14 ПК України зазначено, що акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно з пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Відповідно до п. 230.3 ст. 230 ПК України, контролюючий орган за місцем розташування акцизного складу призначає свого постійного представника (представників) на такому складі.
Як вже зазначалось, наказом Луцької ОДПІ ГУ ДФС України у Волинській області №1083 від 30 вересня 2016 року було призначено представників на акцизних складах Луцького МИД ДП «Укрспирт», у зв'язку з чим, ДП "Укрспирт" прийнято наказ №517 від 13.10.2016 "Щодо створення належних умов для ефективної роботи представників Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах МДП ДП "Укрспирт".
Отже, представниками Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на акцизних складах Луцького МПД здійснювався постійний безпосередній контроль за виробництвом, зберіганням, відпуском спирту етилового та горілки, перевірки опломбування місць можливого доступу до спирту безпосередньо на території виробництва підприємства. Крім того, окреме приміщення, яке було надано представникам позивача, відповідає вимогам пункту 6.1 наказу № 1083, а також усім передбаченим законодавством вимогам. У зв’язку з чим, суд зазначає, що доводи Луцької ОДПІ щодо невідповідності розміщення представників контролюючого органу є безпідставним.
Жодних фактів, які б свідчили про порушення відповідачем чинного законодавства позивач суду не навів. Такі факти також не були виявлені судом під час судового розгляду. Отже, за наведених обставин суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 128, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Відмовити Луцькій об’єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Волинській області в задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Василенко Г.Ю.