Справа № 524/8238/16-ц
Провадження №2/524/447/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.03.2017 року м. Кременчук
Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі:
Головуючого судді - Андрієць Д.Д.
за участю секретаря - Бєлєнького О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" про зобов'язання здійснити перерахунок об'ємів природного газу,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Автозводського районного суду м.Кременчука з позовом до ПАТ «Кременчукгаз» про зобов'язання здійснити перерахунок об'ємів природного газу. Свої вимоги мотивував тим, що йому на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1. Між ним та відповідачем укладено договір про надання послуг з газопостачання.. Він не забезпечений лічильником газу і вважає, що до встановлення лічильника у своїй квартирі повинен сплачувати за газ, виходячи з норм споживання 4,4 м. куб. у місяць на одну людину.
ПАТ "Кременчукгаз" з невідомих причин, починаючи з серпня 2016 рокуобрахував йому вартість наданих послуг,виходячи з норм споживання 9,8 м. куб. у місяць на одну людину, що на думку позивача є незаконним..
Посилаючись на вказані обставини, уточнивши свої позовні вимоги, просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок обємів природного газу за період з серпня 2016 року по листопад 2016 року включно в обсязі 4,4 куб.м. на одного мешканця квартири.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача, ОСОБА_2, проти задолення позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши надані ними докази, встановив такі фактичні обставини справи.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проживає та зареєстрований у АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з постачання природного газу, які надає ПАТ «Кременчукгаз»
09.08.2016р.мешканцями будинку АДРЕСА_1 на адресу відповідача було направлено колективне звернення, в тому числі і за підписом ОСОБА_1, в якому останні висловлювали незгоду з встановленням загльнобудинкового лічильнику обліку споживання природнього газу та вимагали встановлення індивідуальних лічильників в кожну квартиру.
З серпня по жовтень 2016 року працівники ПАТ «Кременчукгаз» намагалися встановити загальнобудинковий вузол обліку газу на будинок АДРЕСА_1, про що свідчать акти ПАТ «Кременчукгаз» про порушення від 09.08.2016 року №52-VІІІ/16П, 12.09.2016 року №93-ІХ/Б-16 та 10.10.2016 року №113-10/ХVІ-Б.
12 серпня 2016 року, 23 вересня 2016 року, 21 жовтня 2016 року комісія ПАТ «Кременчукгаз» розглянула акти про порушення Кодексу газорозподільних систем і прийняла рішення «про нарахування побутовим споживачам, будинки яких знаходяться за АДРЕСА_1 які відмовились від встановлення за рахунок оператора ГРМ (ПАТ «Кременчукгаз») лічильників газу та не мають індивідуальних лічильників газу, фактичного об'єму спожитого розподіленого природного газу за відповідний календарний місяць, а саме за серпень - жовтень 2016 року, за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до Кодексу газорозподільних систем».
У серпні, вересні,жовтні та листопаді 2016 року споживачу ОСОБА_1 нараховано на двох мешканців квартири по 9,8 куб. м. на кожну людину, про що свідчать роздруківки Автоматизованої системи комунальних платежів.
Функціонування ринку природного газу в Україні визначено ЗУ «Про ринок природного газу», ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року (надалі - «Кодекс ГРС»), Постановами КМУ №203 від 23 березня 2016 року, №620 від 16 травня 2002 року у редакції Постанови КМУ №46 від 27 січня 2016 року, тощо.
Згідно статті 18 ЗУ «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".
В п.п. "а" п.1 ч.1 ст.6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» зазначено, що суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року. У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст.3 вказаного Закону, фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.
Відтак, вищевказаними положеннями ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначено порядок встановлення лічильників газу для населення, а також джерела фінансування робіт з встановлення таких лічильників.
Отже, положення ч.1 ст.3 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» не передбачено покладення на споживача обов'язку фінансування витрат зі встановлення лічильника газу, як загальнобудинкового так і індивідуального.
Згідно п.п.1 п.5 глави 2, п.6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить, зокрема відмова в доступі до об'єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу. У разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.
Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.
При цьому представник оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу. У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується.
Відповідно до абзацу 7 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу. Додаток 10 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 м. куб., на людино-місяць.
Отже, для застосування такої санкції як визначення фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням має бути встановлений факт відмови споживача, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), від його встановлення за рахунок оператора ГРМ.
Встановлені судом обставини дають підстави вважати, що позивач, ОСОБА_1, не відмовлявся від встановлення йому індивідуального лічильнику природного газу і не чинив перешкод представникам ПАТ «Кременчукгаз» у доступі до будинку для встановлення загальнобудинкового лічильнику природного газу, а навпаки 19.09.2016р. звертався до відповідача із завою у якій просив встановити йому квартирний прилда обліку споживання природнього газу.
Відтак, суд приходить до висновку про відсутність підстав, передбачених Кодексом газорозподільчих систем для визначення ОСОБА_1 обсягів спожитого газу згідно граничних об'ємів споживання природного газу населенням.
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача про зобов'язання ПАТ "Кременчукгаз" здійснити перерахунок об'ємів природного газу по квартирі АДРЕСА_1 за період з серпня 2016 року по листопад 2016 року за нормою споживання 4,4 м. куб. у місяць на одну людину обгрнутованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 551,20 грн..
Керуючись ст. ст. 14, 57 - 60, 88, 208, 209, 212 - 215, 218 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" про зобов'язання здійснити перерахунок об'ємів природного газу - задовольнити.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Кременчукгаз" (ідентифікаційний код юридичної особи 03351734) здійснити перерахунок об'ємів природного газу по квартирі АДРЕСА_1 за період з серпня 2016 року по листопад 2016 року за нормою споживання 4,4 м. куб. у місяць на одну людину.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" (ідентифікаційний код юридичної особи 03351734) на користь держави судовий збір в сумі 551,20 грн..
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Автозаводський районний суд міста Кременчука шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Д.Д.Андрієць