Постанова № 65507592, 21.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
813/4071/16
Номер документу
65507592
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2017 року № 876/1889/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

за участю:

секретаря судового засідання - Богдан А.О.,

представника позивача - Пастуха В.І.,

представника відповідача - Борщевського Н.Р..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИЛА:

ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" звернулося з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 03/01-005 від 28.10.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що під час проведення позапланової перевірки регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" відповідачем зроблено безпідставні висновки щодо ухилення від виконання припису від 19.10.2105 року № 03/01-002.

Відповідач не взяв до уваги того, що станом на момент перевірки позивачем з об'єктивних причин не було усунуто лише 25 з 153 пунктів, зазначених у приписі від 19.10.2015 року № 03/01-002. Крім того зазначив, що позивач неодноразово звертався до Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні про перенесення термінів усунення порушень, у зв'язку із зменшенням обсягів перевезень та відповідно значним зменшенням надходжень коштів та доходів, реформуванням підприємств залізничного комплексу України та скороченням централізованого постачання обладнання та матеріалів. Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" не мала можливості здійснити закупівлю матеріалів та обладнання необхідного для виконання припису, відтак вважає, що позивачем докладено усіх зусиль для його виконання у повному обсязі.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року, адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 03/01-005 від 28.10.2016 року.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою в задоволені позову відмовити, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що 21.10.2016року апелянтом проведено позапланову перевірку ПАТ "Українська залізниця" в присутності заступника начальника служби електропостачання регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" на предмет виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припису від 19.10.2015 року № 03/01-002.

За результатами перевірки контролюючим органом складено акт перевірки (протокол) № 03/01-005, встановлено ухилення від виконання вимог припису від 19.10.2015року №03/01-002, а саме пунктів 2, 3, 4, 7, 10, 13, 16, 18, 19, 27, 29, 30, 31, 32, 36, 59, 60, 107, 138, 139, 141, 142, 143, 146, 147.

На підставі акту перевірки апелянтом, відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", 28.10.2016року було винесено постанову № 03/01-005 про накладення штрафу на позивача в розмірі 25000,00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику в Україні.

Згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду в галузі електроенергетики та/або порушення умов ліцензій накладається штраф в розмірі від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання та оформляється постановою.

Так, на підставі Акта перевірки (протоколу) від 21.10.2016р. №03/01- 005, яким було встановлено факт ухилення від виконання вимог Припису від 19.10.2015 р. №03/01-002, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_3 винесено Постанову від 28.10.2016р. №03/01-005 про накладення на ПАТ «Українська залізниця» штрафу у розмірі 25 500 грн.

Відповідно до пункту 9.5 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України №817 від 24.12.2004 року, у разі якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги встановлені Приписом, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого строку виконання відповідного заходу звертається у довільній формі до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на продовження строків виконання Припису. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання протягом 5 днів з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке готується інспектором Держенергонагляду, що видав Припис чи Розпорядження.

З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до Держенергонагляду про перенесення термінів виконання припису та ним погоджувались такі перенесення, однак в подальшому останні носили системний характер, відтак задоволені керівником Держенергонагляду не були, що не заперечується і самим позивачем. Зокрема, у перших двох зверненнях позивач просив відтермінувати виконання припису на декілька місяців, а в останньому зверненні від 20.09.2016р. звернувся з вимогою відтермінування вже на рік - до вересня 2017 року, що свідчить про умисне затягування процесу виконання припису та бажання уникнути відповідальності за його невиконання.

Колегія суддів наголошує, що відсутність належного фінансування, різке зменшення обсягів перевезень тощо, на що посилався позивач, не може бути підставою для невжиття ним належних дій для виконання вимог припису і відповідно довготривалого та неодноразового його невиконання й не може свідчити про неправомірність накладеного на останнього штрафу, згідно постанови №03/01-005 від 28.10.2016 року, адже такі дії становлять очевидну небезпеку для життя і здоровя працівників залізниці і становлять загрозу можливих катастроф рухомого складу (потягів) залізниці.

Враховуючи наявні в матеріалах справи докази та аналізуючи норми чинного законодавства України, колегія суддів констатує, що апелянтом доведено правомірність винесеної постанови, відтак позов є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

Таким чином, висновок суду першої інстанції по даній справі був проведений при поверхневому та неповному з'ясуванні судом дійсних обставин по справі, внаслідок порушення норм матеріального права що і призвело до неправильного вирішення справи по суті спору, а у відповідності до вимог ст.202 КАС України є обов'язковою підставою для скасування постановленого судового рішення і ухвалення нового рішення по справі.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч. ст. 198, п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст.207, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні - задоволити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року у справі №813/4071/16 - скасувати та винести нову, якою в задоволені позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: С.М. Кузьмич

В.З. Улицький

Повний текст постанови виготовлено 24.03.2017 року