Постанова № 65506690, 20.03.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2017
Номер справи
813/77/17
Номер документу
65506690
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2017 року справа № 813/77/17

зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

представника позивача Синявської-Чаус О.О.,

представників відповідача Дворнікова А.О., Чорнія О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» про стягнення заборгованості,-

в с т а н о в и в :

Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до приватного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» (далі - ПрАТ«ДТЕК Західенерго»), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 4728034,47грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконав норматив у робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 46 осіб, чим порушено ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Крім того, в порушення ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ПАТ«ДТЕК Західенерго» не сплатило адміністративно - господарські санкції за нестворені робочі місця для інвалідів Львівському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, що зумовило його звернення до суду. Вважає, що на законодавчому рівні імперативно визначено єдиний для всіх роботодавців норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, та порядок його обчислення. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач подав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому проти позову заперечує з тих підстав, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені ним робочі місця. Зазначає, що такий обов'язок відповідно до ст.18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» покладено на державну службу зайнятості, яка здійснює пошук роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили, просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю у зв'язку з безпідставністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.

Відповідач - ПАТ «ДТЕК Західенерго» зареєстроване як юридична особа з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи 23269555, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 925173 та перебуває на обліку у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Суд встановив, що 08.08.2016 Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено перевірку додержання ПАТ «ДТЕК Західенерго» законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів про що складено акт від 23.08.2016.

Відповідно до акта від 23.08.2016 ПАТ «ДТЕК Західенерго» не виконує норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2015 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить - 5873 особи; з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 189 особи; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» - 235 осіб; середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2015 року - 92223,72грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - 4242291,12 грн.

Позивачем проведено розрахунок заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2015 рік ПАТ «ДТЕК Західенерго» середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить - 5873 особи; фонд оплати праці штатних працівників 541629,90грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника - 92223,72грн.; норматив робочих місць - 235 особи; зайнято робочих місць - 189 особа; сума коштів до сплати за 46 незайнятих інвалідами робочих місця становить 4242291,12грн. (92223,72грн. х 46 = 4242291,12грн.) - основний борг. Сума пені за 1 день прострочення - 2121,15грн. (4242291,12грн.х0,05%). Кількість днів прострочення боргу: з 16.04.2016 по 30.11.2016 включно = 229днів. Сума пені, що необхідно сплатити - 485743,35грн. (2121,15грн. х 229). Загальна сума - 4728034,47грн. (4242291,12грн. + 485743,35грн.).

Вказана сума адміністративно-господарських санкцій та пені не сплачена відповідачем в добровільному порядку, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду про стягнення з відповідача суми боргу.

Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.

Відповідно до вимог статтей 18-20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно: розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів; здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 вказаного Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою вказаної статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Суд встановив, що ПрАТ «ДТЕК Західенерго» на відокремлених підрозділах, «Добротвірська ТЕС» «Ладижинська ТЕС», «Бурштинська ТЕС», «Галременерго» норматив робочих місць виконано, фактично створені робочі місця для інвалідів, про що регулярно після відкриття вакансій, повідомлялося відповідні центри зайнятості.

Відповідно до наказу № 316 відповідач неодноразово протягом 2015 року подавав до Львівського та Ладижинського міських центрів зайнятості, Кам'янка-Бузького та Галицького районних центрів зайнятості звіти про попит на робочу силу (за формою 3-ПН) про створені на підприємстві робочі місця для інвалідів та наявність вільних робочих місць, що підтверджується:

- звітами про попит на робочу силу ВП «Добротвірська ТЕС за станом на 05.01.2015. 05.02.2015, 03.03.2015, 08.04.2015, 07.05.2015, 09.06.2015, 01.07.2015; 03.08.2015, 03.09.2015, 06.10.2015, 03.11.2015, 02.12.2015;

- звітами про попит на робочу силу на ВП «Ладижинська ТЕС» за станом на 05.01.2015. 04.02.2015, 02.03.2015, 02.04.2015, 06.05.2015; 03.06.2015, 06.07.2015, 05.08.2015, 04.09.2015, 06.10.2015, 05.11.2015, 04.12.2015;

- звітами про попит на робочу сичу ВП «Бурштинська ТЕС» за станом на 05.01.2015, 06.02.2015, 06.03.2015, 07.04.2015, 07.05.2015, 09.06.2015, 09.07.2015, 07.08.2015, 09.09.2015, 09.10.2015, 06.11.2015, 08.12.2015;

- звітами про попит на робочу силу ВП «Галременерго» за станом на 06.01.2015, 04.02.2015. 06.03.2015, 03.04.2015, 05.05.2015; 04.06.2015; 03.07.2015, 05.08.2015; 04.09.2015; 05.10.2015; 03.11.2015; 04.12.2015.

Як вбачається з цих звітів, загальна кількість створених вакантних робочих місць для інвалідів протягом 2015 року складала 80, що з урахуванням працевлаштованих інвалідів, навіть перевищує норматив.

Також, протягом 2015 року ПАТ «ДТЕК Західенерго» зверталося з оголошеннями про запрошення інвалідів на роботу, зокрема: газета «Життя і слово», випуски від 30.01.2015; 27.03.2015; 15.05.2015; 10.07.2015; 02.10.2015; газета «Галицьке слово», випуски від 10.01.2015; 07.02.2015; 13.03.2015; 17.04.2015; 15.05.2015; 12.06.2015; 10.07.2015; 07.08.2015; 04.09.2015; 09.10.2015; 06.11.2015.

Крім того, відповідач скеровував листи з метою сприяння у працевлаштуванні інвалідів на адресу, а саме: Ладижинського міського центру зайнятості, № 15-0017 від 05.01.2015. № 15-0346 від 04.02.2015, № 15-0688 від 03.03.2015, № 15-1104 від 02.04.2015, № 15-1898 від 14.05.2015, № 15- 2221 від 10.06.2015, № 15-2481 від 15.07.2015, № 15-2977 від 19.08.2015, № 15-3240 від 17.09.2015, № 15-3660 від 21.10.2015, № 15-3960 від 19.11.2015, № 15-4369 від 16.12.2015; Галицького управління праці та соціального захисту населення № 115/1 від 05.01.2015, № 115/28 від 06.02.2015, № 115/57 від 06.03.2015, №115-75 від 06.04.2015, № 115/107 від 07.05.2015, № 115/145 від 09.06.2015, № 115/166 від 09.07.2015, № 115/184 від 07.08.2015, № 115-221 від 09.09.2015, № 115/250 від 06.10.2015, № 115/267 від 06.11.2015, № 115/290 від 08.12.2015; Івано-Франківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів №115/1 від 05.01.2015, № 115-006 від 06.01.2015, № 115-112 від 04.02.2015, № 115/28 від 06.02.2015, № 115- 218 від 05.03.2015, № 115/57 від 06.03.2015, № 115-316 від 03.04.2015, № 115-75 від 06.04.2015, №115-395 від 05.05.2015, № 115/107 від 07.05.2015, № 115-498 від 04.06.2015, № 115/145 від 06.06.2015, № 115-612 від 03.07.2015, № № 115/166 від 09.07.2015, № 115-742 від 05.08.2015, № 115/184 від 07.08.2015, № 115-832 від 04.09.2015, № 115/221 від 09.09.2015, № 115-905 від 05.10.2015, № 115/250 від 06.10.2015, № 115-980 від 03.11.2015, № 115/267 від 06.11.2015, № 115- 1094 від 04.12.2015, № 115/290 від 08.12.2015; Галицького районного центру зайнятості населення Івано-Франківської обл. № 115/1 від 05.01.2015, № 115/28 від 06.02.2015,№ 115/57 від 06.03.2015, №115-75 від 06.04.2015, № 115/107 від 07.05.2015, № 115/145 від 09.06.2015, № 115/166 від 09.07.2015, № 115/184 від 07.08.2015, № 115- 221 від 09.09.2015, № 115/250 від 06.10.2015, № 115/267 від 06.11.2015, № 115/290 від 08.12.2015; Кам'янка-Бузького районного центру зайнятості № 07-25 від 05.01.2015, №07- 369 від 05.02.2015, № 07-782 від 04.03.2015, № 07-1170 від 06.04.2015, № 07-1597 від 07.05.2015, № 07- 1906 від 09.06.2015, № 07-2174 від 01.07.2015, № 07-2713 від 06.08.2015, № 07-2982 від 03.09.2015, № 07-3456 від 07.10.2015, № 07-3772 від 06.11.2015, № 07-3946 від 01.12.2015; Львівського міського центру зайнятості №115-004 від 06.01.2015, № 115-114 від 04.02.2015, № 115-220 від 05.03.2015, № 115-317 від 03.04.2015, № 115-394 від 05.05.2015, № 115- 499 від 04.06.2015, №115-613 від 03.07.2015, №115-741 від 05.08.2015, №115-833 від 04.09.2015, №115-904 від 05.10.2015, №115-979 від 03.11.2015, №115-1092 від 04.12.2015; Львівському обласному фонду соціального захисту інвалідів №115-005 від 06.01.2015, №115-113 від 04.02.2015, № 115-219 від 05.03.2015, №115-315 від 03.04.2015, №115-393 від 05.05.2015, №115-497 від 04.06.2015, №115-611 від 03.07.2015, №115-740 від 05.08.2015, №115-831 від 04.09.2015, №115-906 від 05.10.2015, №115-978 від 03.11.2015, №115-1093 від 04.12.2015.

Щодо апарату управління та ВП«Львівенергоспецремонг» «ДТЕК Західенерго», то суд зазначає, що норматив робочих місць для інвалідів, у цих структурних одиницях виконано згідно з приписами закону шляхом працевлаштування необхідної кількості інвалідів.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, суд дійшов до висновку, що відповідач належним чином виконав свій обов'язок покладений на нього, у зв'язку з чим посилання позивача на те, що ПрАТ «ДТЕК Західенерго» порушено встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів з причини того, що на його підприємстві у 2015 році працювало 189 інвалідів, що не відповідає нормативу у 235 чоловік, є таким, що не узгоджується з приписами чинного законодавства та обставинам справи, оскільки відповідач виконав усі покладені на нього законодавством обов'язки з працевлаштування інвалідів (а саме: створив робочі місця та надав відповідну інформацію службі зайнятості населення).

Крім того, позивач не надав доказів, які би підтверджували, що інваліди ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 зверталися до відповідача з вимогою працевлаштуватися, та що відповідач безпідставно відмовив їм в укладенні трудового договору та працевлаштуванні.

Суд встановив, що 25.08.2015 ОСОБА_4 звернувся з направленням №13561501190005001 від 20.08.2015 на працевлаштування на посаду сторож. Цього ж дня працівниками відділу кадрів «Добротвірської ТЕС» його ознайомлено з вимогами до посади та запропоновано з'явитись із оригіналами документів (довідка МСЕК. індивідуальна програма реабілітації інваліда, трудова книжка, атестат/диплом про освіту, паспорт та інші) до 28.08.2015 для співбесіди з керівництвом, про що зазначено в корінці направлення, а саме документи кандидата направлені на погодження, та при наявності усіх документів, пройти інструктаж з техніки безпеки, охорони праці, виробничої санітарії та протипожежної безпеки. Проте, зазначені документи претендент на працевлаштування не надав і на співбесіду до керівника особа не з'явилась. 31.08.2015 року працівниками «Добротвірської ТЕС» ПАТ «ДТЕК Західенерго» складено акт, яким вказаний факт зафіксовано. В подальшому особа не зверталась для працевлаштування.

09.10.2015 ОСОБА_5 звернувся з направленням №13561501190005004 від 05.10.2015 на працевлаштування на посаду сторож. Цього ж дня працівниками відділу кадрів «Добротвірської ТЕС» його ознайомлено з вимогами до посади та запропоновано з'явитись з оригіналами документів (довідка МСЕК, індивідуальна програма реабілітації інваліда, трудова книжка, атестат/диплом про освіту, паспорт та інші) до 16.10.2015 для співбесіди з керівництвом, про що зазначено в корінці направлення, а саме працевлаштування відтерміновується, документи кандидата направлені на погодження, та при наявності усіх документів, пройти інструктаж з техніки безпеки, охорони праці, виробничої санітарії та протипожежної безпеки. Проте, зазначені документи претендент на працевлаштування не надав і на співбесіду до керівника особа не з'явилась. 19.10.2015 працівниками «Добротвірської ТЕС» ПАТ «ДТЕК Західенерго» складено акт, яким даний факт зафіксовано. В подальшому вказана особа не зверталась для працевлаштування.

02.09.2015 ОСОБА_6 звернулась з направленням №13561501190005002 від 01.09.2015 на працевлаштування на посаду сторож. Цього ж дня працівниками відділу кадрів «Добротвірської ТЕС» її ознайомлено з вимогами до посади та запропоновано з'явитись із оригіналами документів (довідка МСЕК, індивідуальна програма реабілітації інваліда, трудова книжка, атестат/диплом про освіту, паспорт та інші) 09.09.2015 для співбесіди з керівництвом, та при наявності усіх документів, пройти інструктаж з техніки безпеки, охорони праці, виробничої санітарії та протипожежної безпеки. Проте, зазначені документи претендент на працевлаштування не надав і на співбесіду до керівника особа не з'явилась. 09.09.2015 працівниками «Добротвірської ТЕС» ПАТ «ДТЕК Західенерго» складено акт, яким вказаний факт зафіксовано.

Крім цього, ОСОБА_6 ще двічі 27.10.2015 та 18.12.2015 зверталась для працевлаштування згідно з направленнями №13561501190005002 від 01.09.2015, виданих 07.10.2015 та 01.12.2015 на посаду сторожа, проте документи необхідні для працевлаштування не надала на співбесіду з керівництвом не з'являлася, про що складені акти від 30.10.2015 та 23.12.2015.

В контексті спірних правовідносин суд зазначає, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим Кодексом України, а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку з вчиненням правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України (далі - ГК України) підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. У частині 2 цієї статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Таким чином, ч. 2 ст. 218 ГК України відповідачу надано право довести, що ним здійснено всіх залежних від нього заходів спрямованих на виконання загальновстановленого нормативу щодо кількості працюючих на підприємстві інвалідів.

Аналогічна позиція викладена у п.4.4 рекомендацій Президії Вищого адміністративного суду України від 14.04.2008 № 07.2-10/2 «Про деякі питання практики застосування адміністративними судами законодавства про забезпечення права інвалідів на працевлаштування». Так, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій. При цьому, необхідно враховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Вважається, що застосування принципу вини як умови відповідальності пов'язане з необхідністю доведення порушення зобов'язання. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що роботодавець вжив усіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, то адміністративним судам потрібно визнавати незаконним застосування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць і відмовляти у задоволенні позову.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що на підприємства покладається обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, а обов'язок з пошуку підходящої роботи та скерування для працевлаштування на підприємство - на державну службу зайнятості.

З врахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач виконав обов'язок зі створення робочих місць для інвалідів в повному обсязі і, в свою чергу, відповідач не може нести відповідальність за відсутність інвалідів, які направляються для працевлаштування.

Аналогічна позиція, висловлена у цій справі, узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України (Постанови № 21-60а11 від 20.06.2011; № 21-105а12 від 26.06.2012; № 21-95а13 від 02.04.2013; № 21-81 від 16.04.2013; № 21-200а13 від 09.07.2013; № 21-227а 13 від 17.09.2013; № 21-5444а15 від 06.04.2016), який усуваючи неоднакове застосування судами норм матеріального права вказав, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування за умови, що підприємство вжило усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. При цьому такими заходами є подання підприємством до центру зайнятості звітів форми 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, тобто факт повідомлення компетентного державного органу про виділення робочих місць для працевлаштування інвалідів. За умови, що відповідний орган Фонду соціального захисту інвалідів не направляв інвалідів на підприємство для працевлаштування, підприємство не відмовляло у працевлаштуванні інвалідам за направленням центру зайнятості, відсутній факт вчинення правопорушення, за яке передбачено стягнення господарських санкцій.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Положення ст.19 Конституції України закріплене у ст. 9 КАС України, яка передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

у задоволенні адміністративного позову Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» про стягнення заборгованості відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Г. Гулик