ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2016 р. Справа № 804/3873/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Макіївський завод "Лазер" до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Макіївський завод «Лазер» звернулося до суду з адміністративним позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області в якому просить скасувати наказ Західно-Донбаської ОДПІ від 23.05.2016 р. №218 «Про документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ «Макіївський завод «Лазер».
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що підприємство до 26.01.2015 р. було зареєстровано та фактично знаходилось за адресою86193, Донецька обл., м. Макіївка, с. Свердлова, що є територією проведення АТО. Відповідно до розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085 м.Макіївка відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тому, дії з проведення перевірки не відповідають чинному законодавству та порушують права позивача. У зв'язку з чим, позивач вважає, що оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшло заперечення в яких він посилається на те, що згідно з ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення АТО тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення АТО, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику. Отже, вказаною нормою забороняється здійснювати перевірки лише органам і посадовим особам, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Тому відповідач просить відмовити у задоволені позовних вимог.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що станом на 16.12.2015р. відносно Приватного акціонерного товариства «Макіївський завод «Лазер», 19.01.2015р. Макіївським міським управлінням юстиції Донецької області здійснена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, що підтверджується витягом з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Згідно записів від 26.01.2015р. та 09.12.2015р. Реєстраційною службою Павлоградського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області відомості про вказану юридичну особу підтверджені.
Так, місцезнаходження вказаної юридичної особи: Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.
Начальником Західно-Донбаської ОДПІ на підставі п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та доповідної записки першого заступника начальника ОСОБА_2, прийнято наказ №218 від 23.05.2016 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «ПП Трейдстоун» за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року, ТОВ «Профіт Партнер» за період з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, ТОВ «Касторс» за період з 01.10.2014 по 30.10.2014» тривалістю 5 робочих днів.
Відповідно до акту від 24.05.2016 р. №11, підписаного сторонами у справі, посадову особу Західно-Донбаської ОДПІ не було допущено до перевірки у зв'язку з непред'явленням службового посвідчення особи, яка зазначена в направленні на перевірку.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» відповідачем направлено запит від 12.04.2016 року №7578/10/04-10-14-00 про надання пояснень та документальних підтверджень щодо взаємовідносин з ТОВ «ПП Трейдстоун» за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року, ТОВ «Профіт Партнер» за період з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, ТОВ «Касторс» за період з 01.10.2014 по 30.10.2014.
Позивач вказаний запит отримав 13.05.2016 року.
Позивач повідомив Західно-Донбаську ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області листом від 13.05.2016 року за вих.номером №13/05 про неможливість надання засвідчених копій документів, що безпосередньо стосуються господарських відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з контрагентами, які зазначені в наказі про проведення перевірки №218, оскільки первинні документі були вилучені та знищені невстановленими озброєними особами в комуфляжній формі під час перевезення первинних документів ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» із зони АТО.
Крім того, позивач надав Сертифікат № 4197 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 30.04.2015р. № 663/12.12-03 відповідно до якого форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму, військові дії на території донецької області (вилучення та знищення документації підприємства озброєними людьми.) Приватному акціонерному товариству «Макіївський завод «Лазер». Місцезнаходження до 26.01.2015р. - за адресою селище міського типу Свердлове м.Макіївка Донецької області; з 26.01.2015р. - за адресою Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.; та здійснює господарську діяльність на території міста Павлоград Дніпропетровської області та м.Макіївка, Донецької області (за попереднім місцем реєстрації знаходяться виробничі потужності).
Також, у вказаному Сертифікаті зазначено, що відповідно до п.100.4-100.5 Податкового кодексу України, Постанови КМУ від 27.12.2010р. № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу»; Указу Президента України від 14.04.20104р. №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.20104р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України»; Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, а якою з травня 2014р. та впродовж до поточної дати місто Макіївка не контролюється органами державної влади.
Проаналізувавши норми чинного законодавства України, дослідивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп.20.1.2 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (надалі -ПК України), контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.
Згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
В силу пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Згідно із пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
З врахуванням місця реєстрації позивача в період який підлягав перевірці в зоні проведення АТО до спірних правовідносин підлягає застосуванню також спеціальне законодавство.
Так, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII (надалі Закон України №1669-VII), який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Відповідно до ст.3 вказаного Закону органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
З викладеного слідує, що заборона проведення планових або позапланових перевірок стосується суб'єктів господарювання, які здійснюють (чи здійснювали) діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.
На виконання ст.1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Пунктом 1 додатку до вказаного розпорядження м. Макіївка віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.
Дію розпорядження № 1053-р зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053" від 05 листопада 2014 року.
Відповідно до приписів частини другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати.
Так суд зазначає, що загальновідомою є обставина, що на території Донецької області та, зокрема, міста Макіївки триває антитерористична операція, а деякі населені пункти Донецької області є територіями, тимчасово не підконтрольними уряду Україні.
В подальшому, на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 02 грудня 2015 року № 1275-р про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить місто Макіївка Донецької області.
Так судом встановлено, що позивач здійснював господарську діяльність в місці, яке згідно розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, відноситься до затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Крім того, частиною третьою статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, з наведеного слідує, що Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року №1669-VІІ є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.
Так, оцінюючі спірні правовідносини, суд виходить з того, що за положеннями статті 10 Закону №1669-VII належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс - мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Так, згідно з наявного в матеріалах справи копії Сертифіката № 4197 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 30.04.2015р. № 663/12.12-03 цим засвідчує форм-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму, військові дії на території Донецької області (вилучення та знищення документації підприємства озброєними людьми.) Приватному акціонерному товариству «Макіївський завод «Лазер». Місцезнаходження до 26.01.2015р. - за адресою селище міського типу Свердлове м.Макіївка Донецької області; з 26.01.2015р. - за адресою Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.; та здійснює господарську діяльність на території міста Павлоград Дніпропетровської області та м.Макіївка, Донецької області (за попереднім місцем реєстрації знаходяться виробничі потужності).
Крім того, у вказаному Сертифікаті зазначено, що відповідно до Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, з травня 2014р. та впродовж до поточної дати місто Макіївка не контролюється органами державної влади.
Проаналізувавши вищевикладені норм суд зазначає, що обов'язковими підставами для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, визначених відповідно до чинного законодавства є знаходження суб'єкта господарювання на території проведення антитерористичної операції та наявність сертифікату Торгово-промислової палати, який підтверджує наявність обставин непереборної сили (форс - мажору), вказані обставини позивачем згідно матеріалів справи підтверджені, з врахуванням чого оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на підставі викладеного, враховуючи норми чинного законодавства суд доходить до висновку щодо задоволення позовним вимог.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Макіївський завод «Лазер» до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Західно-Донбаської ОДПІ від 23.05.2016 р. №218 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Макіївський завод «Лазер».
Стягнути на користь позивача судовий сбір у розмірі 1378 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова