Ухвала суду № 65505320, 23.03.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2017
Номер справи
496/1882/16-а
Номер документу
65505320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2017 р. Справа № 496/1882/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Галич О.П.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів - Вербицької Н.В., Єщенка О.В.

за участю секретаря - Богданової С.Д.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 22 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

У С Т А Н О В И В:

До суду звернувся позивач з вказаним позовом та просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області (далі по тексту УПФУ або відповідач) від 18.04.2016 р. № 23 «Про результати розгляду заяви»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком згідно ч.3 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником бойових дій, був мобілізований на підставі Указу Президента від 14.01.2015 р. та з лютого 2015 р. по квітень 2015 р. включно знаходився у районі проведення бойових дій на сході України, у складі ВМЗ (взвод матеріального забезпечення), на посаді водія. 29 січня 2014 року йому виповнилось 55 років. 14.04.2016 р. позивач звернувся до УПФУ у Біляївському районі Одеської області з відповідною заявою про призначення йому пенсії за віком згідно ч.3 Прикінцевих (положень Закону України від 09.07.2003 р. №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне Пенсійне страхування", при цьому на момент звернення його загальний трудовий стаж складав понад 35 років. Але, Рішенням № 23 від 18.04.2016 р. УПФУ, посилаючись на Постанови КМУ від 12.08.1993 р. № 637 та від 08.02.1994 р. № 63 у призначенні пенсії за віком їй відмовило. Вважає зазначене рішення відповідача незаконним та таким, що явно не відповідає фактичним обставинам справи та тому порушує мої законні права і інтереси.

Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 22 листопада 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення УПФУ у Біляївському районі Одеської області від 18.04.2016 р. №23 «Про результати розгляду заяви» щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно ч. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано УПФУ у Біляївському районі Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 14 квітня 2016 року, згідно ч. 3 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, був мобілізований на підставі Указу Президента від 14.01.2015 р. та з 24 березня 2015 р. по серпень 2015 р.; з 18 грудня 2015 року по 29 грудня 2015 року; з 15 січня 2016 року по 29 лютого 2016 року знаходився у районі проведення бойових дій на сході України, у складі ВМЗ (взвод матеріального забезпечення), на посаді водія. Зазначене підтверджується посвідченням (учасника бойових дій) серії НОМЕР_1 та довідками МОУ військової частини В1688 № 2222 від 31 березня 2016 року, № 2222/1 від 31 березня 2016 року, № 2222/2 від 31 березня 2016 року. (а.с. 7-10).

29 січня 2014 року позивачу виповнилось 55 років, що підтверджується копією паспорту громадянина України. (а.с. 4).

14 квітня 2016 року позивач звернувся до УПФУ у Біляївському районі Одеської області з заявою про призначення йому пенсії за віком згідно з абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У від 09.07.2003 р., як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях, після досягнення 55 років, та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків. До заяви про призначення пенсії були надані відповідні документи які засвідчують його особливий статус - посвідчення учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1, видане 09.12.2015 р. начальником управління персоналу-заступником начальника штабу військової частини А4583. Трудова книжка колгоспника № НОМЕР_2 від 26.01.1976 року, трудова книжка серії НОМЕР_3 від 26.10. 2004 року, трудова книжка серії НОМЕР_4, від 03.01.2007 року., військовий квіток серія НОМЕР_5 від 22.10. 1977 р., атестат № НОМЕР_6 від 05.07.1976 року про навчання в професійно-технічному училищі, що свідчить про загальний трудовий стаж роботи більше 25 років (26 років 4 міс), а також довідки військової частини польова пошта В 1688 про участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Відомості про мою участь в антитерористичній операції, також зазначені у військовому квитку у графі № 17 про проходження служби у воєнний час. (а.с. 36-45)

Рішенням № 23 про результати розгляду заяви від 18 квітня 2016 року комiсiї при УПФУ у Біляївському районі Одеської області, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У від 09.07.2003 р. Дане рішення вмотивоване тим, що довідки про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції надані згідно з Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» не відповідають вимогам абзацу 6 пункту 3 Закону № 1058-1У. При цьому в обґрунтування свого рішення посилаються на п.6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, а саме: зазначають, що період військової служби у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, встановлюється на підставі довідок військових комісаріатів, що видаються в порядку, визначеному Міністерством оборони України. (а.с. 6).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно відмовив у призначенні позивачеві пенсії за віком.

Перевіривши правову оцінку обставин справи, повноту їх встановлення та правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, з урахуванням доводів апеляційної скарги суд апеляційної інстанції дійшов висновку про таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно з п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" тимчасово, до прийняття відповідного закону: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Відповідно до п.п.2, 6, 9 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014р. № 413, статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення (п.2). Для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій (п.6). Посвідчення учасника бойових дій і відповідний нагрудний знак особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, яким надано статус учасника бойових дій, видаються органами Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральної прокуратури України, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС (п.9).

На підставі вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що відмова відповідача в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 згідно ч. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладена в прийнятому ним рішенні №23 від 18.04.2016р. є протиправною, та вказане рішення підлягає скасуванню, оскільки за Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач є учасником бойових дій: у встановленому законодавством порядку йому надано статус учасника бойових дій з отриманням ним відповідного посвідчення. Також за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (п. 3 прикінцевих положень) тимчасово, до прийняття відповідного закону, ОСОБА_1, як військовослужбовець, який брав участь у бойових діях, має право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення ним 55 років (тобто після 05.03.2016р.) та за наявності страхового стажу не менше 25 років (фактично має більше 25 років).

Суд апеляційної інстанції не бере до уваги посилання відповідача щодо вказаної відмови на п. 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637, оскільки в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачена норма про те, що порядок надання статусу учасника бойових дій тощо, визначає Кабінет Міністрів України та цим органом затверджено 20.08.2014р. відповідною постановою №413 «Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Також судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач проходив військову службу в Збройних силах України. На підтвердження зазначених обставин позивачем надано посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1, трудову книжку колгоспника № НОМЕР_2 від 26.01.1976 року, трудову книжку серії НОМЕР_3 від 26.10. 2004 року, трудову книжку серії НОМЕР_4, від 03.01.2007 року, військовий квиток серія НОМЕР_5 від 22.10. 1977 р., атестат № НОМЕР_6 від 05.07.1976 року про навчання в професійно-технічному училищі, що свідчить про загальний трудовий стаж роботи більше 25 років (26 років 4 міс), а також довідки № 2222 від 31 березня 2016 року, № 2222/1 від 31 березня 2016 року, № 2222/2 від 31 березня 2016 року військової частини польова пошта В 1688 про участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

З огляду на викладені правові норми та враховуючи, що позивач, на час звернення до пенсійного органу досяг 55-и річного віку, його трудовий стаж складає не менше 25 років і він є учасником бойових дій, що підтверджується належними та допустимими у розумінні статті 70 КАС України доказами, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач має право на пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку, а тому відмова відповідача у призначенні позивачеві пенсії є протиправною.

За правилами ч. 1 ст. 45 цього Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Доводи апелянта про відсутність у позивача права на достроковий вихід на пенсію у повній мірі спростовуються нормами законів, які наведено вище, тобто такі доводи відповідача є нормативно необґрунтованими, у зв'язку із чим відхиляються колегією суддів апеляційної інстанції.

За таких обставин, висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову щодо про визнання протиправним і скасування рішення УПФУ у Біляївському районі Одеської області від 18 квітня 2016 року № 23 та зобов'язати УПФУ у Біляївському районі Одеської області призначити пенсію за віком з моменту звернення, ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та дотриманні норм процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для скасування оскаржуваного судового рішення суд апеляційної інстанції не вбачає.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Біляївського районного суду Одеської області від 22 листопада 2016 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів з часу отримання сторонами копії судового рішення.

Суддя-доповідач: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: Н.В. Вербицька