ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
К/800/4924/17
20 березня 2017 року м. Київ
Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України третя особа: Харківський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним протоколу, зобов'язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними, -
в с т а н о в и в:
Міністерство оборони України подало касаційну скаргу на постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року у справі 820/3122/16.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 лютого 2017 року касаційну скаргу Міністерства оборони України в порядку, передбаченому статтею 213 Кодексу адміністративного судочинства України, було залишено без руху для виправлення недоліків.
У встановлений судом строк Міністерством оборони України було усунуто недоліки касаційної скарги.
Після дослідження змісту оскаржуваних судових рішень суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з огляду на наступне.
Постановою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року, адміністративний позов бууло задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства оборони України, які полягають в недотриманні вимог частини 2 статті 19 Конституції України Комісією Міністерства оборони України при вирішенні питання про призначення і виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Визнано протиправним та скасовано п. 11 протоколу від 13 трвня 2016 року № 35 Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги. Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути повторно питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату - 11 липня 2014 року встановлення ІІ групи інвалідності внаслідок поранення, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії відповідно до "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року за № 975 та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та прийняти відповідне рішення. В іншій частині задоволення позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Міністерство оборони України, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 з 30 вересня 1984 року по 27 липня 1986 року приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан.
Медико-соціальною комісією відповідно до довідки серії № ААА № 269354 ОСОБА_1 20 липня 2010 року первинно встановлено 3 групу інвалідності внаслідок загального захворювання.
Згідно довідки МСЕК серії 10 ААВ № 631122 від 12 липня 2013 року позивача визнано інвалідом 3 групи внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Під час повторного огляду позивача визнано інвалідом 2 групи внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, і інвалідність встановлена на строк до 01 серпня 2017 року, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10 ААБ № 187864 від 11 липня 2014 року.
04 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського ОВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, подавши відповідні документи.
16 лютого 2016 року Харківський ОВК відмовив позивачу у складанні висновку та направлення з документами до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, у зв'язку з відсутністю передбачених законом підстав.
ОСОБА_1 за захистом своїх прав звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд визнати бездіяльність відповідача протиправною щодо неподання розпорядникові бюджетних коштів висновку стосовно виплати одноразової грошової допомоги з визначених законом підстав та зобов'язати вчинити певні дії.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2016 року було визнано протиправною бездіяльність Харківського ОВК, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови КМУ від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги" та зобов'язано подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України висновок та передбачені до цього документи щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови КМУ від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги". Постанова суду набрала законної сили 25 квітня 2016 року.
На виконання рішення суду, Харківський ОВК направив висновок та пакет документів для призначення позивачу одноразової грошової допомоги на адресу Міністерства Оборони України, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови КМУ від 25 грудня 2013 роук № 975 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги".
Листом від 01 червня 2016 року за вих. № 1134 ВСЗ Харківський ОВК повідомив, що рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби від 13 травня 2016 року протокол № 35 п. 11 було відмовлено в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що ним не подано документ про встановлення інвалідності, яка пов'язана з проходженням (виконанням обов'язків) військової служби протягом трьох місяців з часу звільнення зі служби.
Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на час встановлення позивачу 3 групи інвалідності), у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).
Пунктом 11 Порядку № 975 зазначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.
Згідно із пунктом 13 Порядку № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
За таких обставин, суд погоджується з судами попердніх інстанцій про те, що оскільки позивач отримав інвалідність внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, в складі військ Збройних сил колишнього СРСР, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно зі статтею 16 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 975.
Крім того, суд касаційної інстанції погоджується з висновком апеляційного суду про те, що посилання скаржника втрату позивачем права на отримання зазначеної допомоги через сплив трьохмісячного строку є необґрунтованими, оскільки з аналізу наведених норм закону вбачається, що право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті -пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України третя особа: Харківський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним протоколу, зобов'язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя О.Є. Донець