КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6103/16 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
У Х В А Л А
Іменем України
22 березня 2017 року м. Київ
колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Межевича М.В., Сорочко Є.О.
за участю секретаря Канівець К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2016 року Публічне акціонерне товариство «Укртранснафта» звернулось до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому просило визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України щодо нарахування пені у сумі 399807,45 грн. з податку на додану вартість та зобов'язати відповідача зняти з нарахування в інтегрованій картці платника Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» пеню з податку на додану вартість у розмірі 399807,45 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 грудня 2016 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування пені у сумі 399807,45 грн. з податку на додану вартість. Зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби зняти з нарахування в інтегрованій картці платника Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» (код ЄДРПОУ 31570412) пеню з податку на додану вартість у розмірі 399807,45 грн. Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби за рахунок державних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» (код ЄДРПОУ 31570412) судові витрати в розмірі 7357,11 грн.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.10.2014 у справі №826/10513/14 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» задоволено частково, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.08.2014 скасовано, прийнято нову постанову, якою: визнано протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників щодо не зарахування переплати з частини чистого прибутку у сумі 26035650,00 грн. (двадцять шість мільйонів тридцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят гривень 00 копійок) (код КБК 21010100) у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 25449349,00 грн. (двадцять п'ять мільйонів чотириста сорок дев'ять тисяч триста сорок дев'ять грн. 00 коп.) (код КБК 14010100) та зобов'язано Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників провести зарахування переплати з частини чистого прибутку у сумі 26035650,00 грн. (двадцять шість мільйонів тридцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят гривень 00 копійок) (код КБК 21010100) у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 25449349,00 грн. (двадцять п'ять мільйонів чотириста сорок дев'ять тисяч триста сорок дев'ять грн. 00 коп.) (код КБК 14010100).
На виконання зазначеної постанови суду у справі № 826/10513/14, податковим органом здійснено зарахування переплати частини чистого прибутну у сумі 26035650,00 грн. у сплату податкового зобов'язання з податну на додану вартість у розмірі 25449349,00 грн., а також внесено відповідні зміни до облікової картки ПАТ «Укртранснафта» шляхом виключення боргу, що підтверджується актом від 27.11.2014 №5674-20 та листом відповідача від 29.12.2014 за №23691/10/28-10-25-17.
Не зважаючи на добровільне виконання суб'єктом владних повноважень рішення суду по справі №826/10513/14 щодо зарахування переплати у рахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість, податковою службою не скасовано, а погашено нараховану пеню у розмірі 1 659 999,23 грн., яку нарахував на скасований податковий борг за рахунок розподілу сплачених сум податку на додану вартість.
Так, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2015 у справі №826/2271/15 апеляційну скаргу ПАТ «Укртранснафта» задоволено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.08.2014 скасовано, прийнято нову постанову, якою: визнано протиправними дії Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників щодо нарахування пені у сумі 1659999,23 грн. в картці особового рахунку ПАТ «Укртранснафта» по податку на додану вартість; зобов'язано Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників зняти з нарахування у картці особового рахунку по податку на додану вартість ПАТ «Укртранснафта» пеню у розмірі 1659999,23 грн.
У липні 2015 року Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників виконав постанову Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 826/2271/15, а саме скасував нараховану пеню у розмірі 1 659 999,23 грн. та вніс відповідні зміни до облікових даних інтегрованої картки платника податків ПАТ «Укртранснафта», що підтверджується листом Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 24.03.2016 № 6532/10/8-10-20-315.
В подальшому, Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників 12.08.2015 винесено податкову вимогу №105-23, в якій зазначено, що станом на 11.08.2015 сума податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 1294416,81 грн. (1215482,00 грн. основного платежу та 78934,81грн. пені).
Проте, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015 у справі №826/19409/15 позов ПАТ «Укртранснафта» задоволено повністю, а саме: скасовано податкову вимогу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 12.08.2015 року №105-23; зобов'язано Міжрегіональне головне ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників внести зміни до картки особового рахунку Пат «Укртранснафта» шляхом виключення з неї податкового боргу у розмірі 1294 416,81 грн.; зобов'язано Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс і обслуговування великих платників звільнити майно ПАТ «Укртранснафта» з-під податкової застави та виключити його з державних реєстрів застав рухомого та нерухомого майна.
Як вбачається з акту звірки № 8161-20 від 05.01.2016 протягом 2015 року Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, не зважаючи на наявне рішення суду, нарахувало позивачу пеню з податку на додану вартість на загальну суму 2238165,24 грн., станом на 31.12.2015, до складу зазначеної пені входить 1359158,13 грн. - пеня, яка нарахована з податку на додану вартість за лютий 2015 року та яка скасована постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015 у справі № 826/19409/15.
Відповідно до листа ДФС України № 45789/7/99-99-19-03-02-17 від 15.12.2015 в грудні 2015 року пеню у сумі 1359158,13 грн. відповідачем знято з нарахування в картці особового рахунку ПАТ «Укртранснафта».
Залишок пені у розмірі 879652,93 грн. нараховано відповідачем внаслідок щомісячного перезарахування поточних грошових зобов'язань ПАТ «Укртранснафта» в рахунок погашення пені. В результаті чого, частина поточних зобов'язань набула статусу податкового боргу, на який відповідач знову нараховує пеню.
З метою скасування вказаної нарахованої пені ПАТ «Укртранснафта» направило до відповідача лист № 18-00/9/154 від 15.01.2016 з проханням привести картку особового рахунку ПАТ «Укртранснафта» у відповідність з судовими рішеннями, які набули законної сили.
Своїм листом №3688/10/28-10-20-3-15 від 18.02.2016 Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників частково скасувало пеню, однак відмовило в скасуванні пені у розмірі 399807,45 грн., посилаючись на відсутність законодавчих підстав.
Не погоджуючись з зазначеним позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог товариства, оскільки нарахування пені у сумі 399807,45 грн. виникло у зв'язку з протиправними та несвоєчасними діями відповідача.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів з огляду на наступне.
Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до пункту 111.2 статті 111 Податкового кодексу України фінансова відповідальність за порушення податкового та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) та/або пені.
Нормами підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. При нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Відповідно до пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Разом з цим сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на можливість іншого способу погашення зобов'язань аніж способу погашення за рахунок надміру сплачених сум з інших платежів з огляду на те, що ПАТ «Укртранснафта» заявою платника податку визначилось із джерелом погашення узгоджених зобов'язань, однак податковим органом в порушення положень Податкового органу України не було вчасно здійснено такі перерахування.
Наслідком вказаних обставин стало звернення ПАТ «Укртранснафта» до суду для відновлення своїх законних прав, що було предметом розгляду справи №826/10513/14.
Як зазначалось вище, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.10.2014 по справі №826/10513/14 визнано протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників щодо не зарахування переплати з частини чистого прибутку у сумі 26035650, 00 грн. (двадцять шість мільйонів тридцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят гривень 00 копійок) (код КБК 21010100) у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 25449349,00 грн. (двадцять п'ять мільйонів чотириста сорок дев'ять тисяч триста сорок дев'ять грн. 00 коп.) (код КБК 14010100) та зобов'язано Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників провести зарахування переплати з частини чистого прибутку у сумі 26035650,00 грн. (двадцять шість мільйонів тридцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят гривень 00 копійок) (код КБК 21010100) у сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 25449349,00 грн. (двадцять п'ять мільйонів чотириста сорок дев'ять тисяч триста сорок дев'ять грн. 00 коп.) (код КБК 14010100).
Таким чином, перерахування коштів з частини чистого прибутку в рахунок грошових зобов'язань з податку на додану вартість було здійснено з порушенням строків, а саме 25.11.2014 з вини відповідача.
Враховуючи викладене, дії податкового органу щодо нарахування ПАТ «Укртранснафта» пені у сумі 399807,45 грн. з податку на додану вартість є необґрунтованими та підлягають скасуванню.
Посилання апелянта на позицію Верхового Суду України викладену в постанові від 07.05.2012, не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки в зазначеному рішенні суду вказано, що дії податкового органу не підпадають під дію пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, а справа не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів.
Тоді як спірні правовідносини щодо нарахування пені у сумі 399807,45 грн. виникли саме у зв'язку з бездіяльністю податкового органу.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
З огляду на те, що у ПАТ «Укртранснафта» був відсутній податковий борг, а податковий орган не припинив нарахування пені на неіснуючий податковий борг, що в свою чергу спричинило появу нового податкового боргу та відповідної пені, чим було порушено права та інтереси товариства, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правомірності зобов'язання відповідача зняти з нарахування в інтегрованій картці платника ПАТ «Укртранснафта» (код ЄДРПОУ 31570412) пеню з податку на додану вартість у розмірі 399807,45 грн.
Так, відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15, від 02 лютого 2016 року у справі №804/14800/14.
При цьому апеляційна скарга не містить посилання на обставини, передбачені статтями 202 - 204 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.
Доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі були предметом дослідження суду першої інстанції і не знайшли свого належного підтвердження.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 8-11, 160, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 грудня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів із дня складання у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Г.В.Земляна
Судді: М.В. Межевич
Є.О. Сорочко
Повний текст ухвали виготовлено 23 березня 2017 року.
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Сорочко Є.О.
Межевич М.В.