Ухвала суду № 65488270, 16.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2017
Номер справи
810/3314/16
Номер документу
65488270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/3314/16 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Головного територіального управління юстиції у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання таким, що не відповідає закону та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом у якому просила визнати наказ Головного територіального управління юстиції у Київській області (надалі за текстом - «ГТУЮ у Київській області») № 558/6 від 29.09.2016 р. таким, що не відповідає Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» і порушує конституційні права 1703 громадян України - членів Дослідницької селищної територіальної громади Васильківського району Київської області та скасувати його. Позивач просила також зобов'язати ГТУЮ у Київській області здійснити реєстрацію Дослідницької селищної територіальної громади як юридичної особи публічного права шляхом реєстрації Статуту Дослідницької селищної територіальної громади та внесення належних даних до Державного реєстру територіальних громад.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ відповідача № 558/6 від 29.09.2016 р. «Про відмову в реєстрації Статуту Дослідницької селищної територіальної громади». Зобов'язано ГТУЮ у Київській області здійснити реєстрацію Статуту Дослідницької селищної територіальної громади. В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що протоколом загальних зборів Дослідницької селищної територіальної громади № 1 від 27.03.2016 р. було прийнято Статут Дослідницької селищної територіальної громади.

14 вересня 2016 р. селищним головою ОСОБА_2 подано до Центру надання адміністративних послуг у Васильківському районі Київської області документи для реєстрації цього Статуту: заяву про реєстрацію Статуту, Статут в 2х примірниках, протокол загальних зборів уповноважених представників, обраних на загальних зборах за місцем проживання, рішення Дослідницької селищної ради про затвердження Статуту Дослідницької селищної територіальної громади, а також копію листа Міністерства юстиції України від 06.09.2016 р.

15.09.2016 р. відділ надання адміністративних послуг Васильківської районної державної адміністрації Київської області направив цей пакет документів для подальшого розгляду до ГТУЮ у Київській області.

29 вересня 2016 р. відповідачем видано наказ № 558/6 «Про відмову в реєстрації Статуту Дослідницької селищної територіальної громади» з посиланням на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення про державну реєстрацію статутів територіальних громад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 р. № 1150 та правовий висновок від 29.09.2016 р.

Згідно названому правовому висновку подані для проведення реєстрації Статуту документи не відповідають чинному законодавству з огляду на те, що:

- заява не відповідає зразку, встановленому Додатку 1 до Положення про державну реєстрацію статутів територіальних громад, оскільки в ній не зазначено прізвища та ініціалів начальника органу, що здійснює реєстрацію;

- назва Статуту, що вказана у поданій заяві, не відповідає назві, яка передбачена Додатком 1 до Положення про державну реєстрацію статутів територіальних громад, так як найменування села, селища, міста має зазначатися після слів «Статут територіальної громади»;

- відсутній протокол пленарного засідання представницького органу місцевого самоврядування, на якому прийнято рішення про реєстрацію статуту територіальної громади, натомість наявне рішення Загальних зборів;

- Статут не визначає порядок формування та організація діяльності сільських, селищних, міських рад, як представницьких органів місцевого самоврядування;

- на титульній сторінці Статуту органом реєстрації зазначено відділ державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. № 280/97-ВР з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста. Статут територіальної громади підлягає державній реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Підставою для відмови в державній реєстрації статуту територіальної громади може бути його невідповідність Конституції та законам України. Відмова в реєстрації статуту територіальної громади може бути оскаржена в судовому порядку.

Умови та порядок державної реєстрації статутів територіальних громад сіл, селищ, міст визначено Положенням про державну реєстрацію статутів територіальних громад постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1150 (надалі за текстом - «Положення»).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що реєстрація статутів територіальних громад сіл, селищ, міст (крім м. Києва) здійснюється відповідними головними територіальними управліннями юстиції, статуту територіальної громади м. Києва - Мін'юстом за заявою встановленого зразка (додаток 1).

Відповідно до пункту 2 Порядку для реєстрації статуту разом із заявою подаються: статут територіальної громади села, селища, міста у двох примірниках; рішення представницького органу місцевого самоврядування про затвердження статуту; протокол пленарного засідання представницького органу місцевого самоврядування, на якому прийнято рішення про реєстрацію статуту. Орган, що здійснює реєстрацію статуту, не має права вимагати від заявника подання документів, не передбачених законодавством та цим Положенням або оформлених інакше, ніж визначено у цьому Положенні.

Згідно пункту 4, 5 Положення заява про реєстрацію статуту розглядається в місячний термін. За результатами розгляду заяви приймається рішення про реєстрацію статуту або відмову в його реєстрації.

При цьому, за приписами пункту 7 Положення підставою для відмови в реєстрації статуту може бути його невідповідність Конституції та законам України.

Таким чином, оскільки позивач подала усі необхідні документи для реєстрації Статуту Дослідницької селищної територіальної громади, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Посилання відповідача на те, що Статут не визначає порядок формування та організація діяльності сільських, селищних, міських рад, як представницьких органів місцевого самоврядування, обґрунтовано не взято судом до уваги.

Згідно частини 4 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Водночас, статтею 27 Статуту передбачено, що кількісний склад та порядок обрання ради громади, її секретаря, голови громади визначається відповідно до Закону України «Про місцеві вибори». Здійснення повноважень радою громади, головою громади, секретарем ради громади, виконавчим комітетом, органами самоорганізації населення регламентується Законом України «Про місцеве самоврядування» та Положеннями, затвердженими рішеннями ради громади.

Твердження ГТУЮ у Київській області про те, що заява не відповідає встановленому зразку, а на титульній сторінці Статуту неправильно зазначено орган державної реєстрації є очевидно необґрунтованими, оскільки Положення не містить таких підстав для відмови в реєстрації статуту.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а посилання скаржника на те, що для реєстрації статуту було подано рішення Загальних зборів, а не протокол пленарного засідання представницького органу місцевого самоврядування, є помилковим.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» за подачу апеляційної скарги відповідач мав сплатити до бюджету 1 212 грн. 64 коп.

Приймаючи до уваги, що скаржником було сплачено 606 грн. 33 коп., а сплату іншої частини судового збору відстрочено до ухвалення рішення у справі, з ГТУЮ у Київській області підлягає стягненню 606 грн. 31 коп.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Київській області залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року - без змін.

Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Київській області судовий збір у розмірі 1 212 (одна тисяча двісті дванадцять) грн. 64 коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя В.Е.Мацедонська

Ухвала складена в повному обсязі 21 березня 2017 р.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Мельничук В.П.