Справа № 240/59/17
Провадження № 2-а/240/3/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2017 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Шинкаренко А.І.
при секретарі судового засідання Пліскачовій Н.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» до відповідача Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області, про визнання недійсними результатів конкурсу,
ВСТАНОВИВ:
02 лютого 2017 року ТОВ "Комстрой 2014" звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати недійсними результати конкурсу, який проведено 09.11.2016 року Олександрівською селищною радою Олександрівського району Донецької області, з визначення особи на надання послуг зі збору та вивозу твердих та рідких побутових відходів на території Олександрівської селищної ради.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 09.11.2016 року Олександрівською селищною радою Донецької області проведено конкурс на визначення особи зі збору та вивозу твердих та рідких побутових відходів на території Олександрівської селищної ради. У газеті «Вісті Олександрівщини» № 40 від 08.10.2016 року опубліковано оголошення про проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів. Із вказаного оголошення вбачається, що воно не містить інформації передбаченої пунктами 4, 7-9, 13 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою КМУ № 1173 від 16.11.2011 року, що порушує права потенційних учасників конкурсу, в тому числі і права ТОВ «Комстрой2014».
Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 06.02.2017 року відкрито провадження у даній справі.
В судовому засіданні представник відповідача - ОСОБА_2, заявив клопотання про закриття провадження в даній справі з тих підстав, що таку справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Представник позивача заперечив щодо даного клопотання, вважає його безпідставним.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 частини першої статті 3 КАС України).
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина друга статті 4 КАС України).
Відповідно до частини першої статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС України).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.
Умови та порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються Законом України «Про відходи», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим Постановою КМУ № 1173 від 16.11.2011 року (далі Порядок № 1173).
Відповідно до ч.3, 10 ст. 35-1 Закону України "Про відходи", збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами. Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.
Статтею 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: …4) визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства;… 9) укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послу.
Згідно п.4 Порядку № 1173, підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами (далі - організатор конкурсу) у порядку, встановленому законом.
У п.6 Порядку № 1173 зазначено, що організатор конкурсу утворює комісію, до складу якої входять на паритетних засадах представники організатора конкурсу, територіального органу Держспоживінспекції, підприємств житлово-комунального господарства, а також (за їх згодою) органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, власників (їх об'єднань) або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів розміщених у межах певної території населеного пункту житлових приміщень, земельних ділянок, які не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання конкурсних пропозицій дали свою згоду бути членами конкурсної комісії.
Відповідно до п.29 Порядку № 1173, рішення про результати проведення конкурсу приймається конкурсною комісією. Рішення конкурсної комісії оформлюється протоколом, який підписується усіма членами комісії, що брали участь у голосуванні. З переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору (п. 31 Порядку № 1173).
В ході судового розгляду судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області № 78 від 10.11.2016 року затверджено протокол засідання конкурсної комісії по організації та проведенню конкурсу на надання послуг із вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної ради від 09.11.2016, визначено фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 виконавцем послуг із вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної ради.
На виконання рішення виконавчого комітету Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області від 10.11.2016 року № 78 між виконкомом Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області та переможцем конкурсу фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, 10.11.2016 року укладено договір на надання послуг з вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної ради, який почав діяти з 10.11.2017 року до 09.11.2018 року.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм матеріального та процесуального законодавства, суд приходить до висновку про те, що орган виконавчої влади або місцевого самоврядування у відносинах щодо організації та порядку проведення конкурсу з надання послуг на вивезення побутових відходів є суб'єктом владних повноважень і спори щодо оскарження рішень чи бездіяльності цих органів до виникнення договірних правовідносин між організатором та претендентом на надання послуг відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Таким чином, суд зазначає, що у разі укладення органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування з надавачем послуг переможцем конкурсу договору на надання послуг з вивезення побутових та рідких відходів на території Олександрівської селищної ради орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування вже не виступає як субєкт владних повноважень, а тому вимоги позивача не підглядають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Така позиція суду узгоджується з висновками колегії суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у господарських справах Верховного Суду України, викладених у постанові від 10.05.2016 року у справі №21-713а16 та ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2016 року №876/5608/16.
Вказана позиція Верховного Суду України в об'єднаній колегії адміністративних та господарських справ доповнює роз'яснення, викладені у постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 24 жовтня 2011 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" стосовно того, що господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані з укладенням, зміною, виконанням і розірванням усіх господарських договорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади та місцевого самоврядування, включаючи договори, які укладаються шляхом проведення конкурсу, біржових торгів, аукціонів тощо.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер, а тому, на підставі ч. 1 ст. 157 КАС України, справа підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд,
у х в а л и в :
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комстрой 2014» до відповідача Олександрівської селищної ради Олександрівського району Донецької області, про визнання недійсними результатів конкурсу закрити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня винесення ухвали апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення ухвали, можуть подати апеляційну скаргу протягом пяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Суддя Шинкаренко А.І.