Ухвала суду № 65459995, 21.03.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
807/158/16
Номер документу
65459995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2017 року м. Київ К/800/31514/16

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Єрьоміна А.В.(головуючий); Кравцова О.В., Калашнікової О.В., розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 1 липня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області, Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області в особі сектору державної реєстрації про визнання дій незаконними, скасування державної реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2016 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до відповідачів Державної податкової служби у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області, Реєстраційної служби Тячівського РУЮ, в якому просив: визнати незаконними дії особи з назвою «Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області» щодо складання Вимоги № Ф-957-25 від 16 листопада 2015 року про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3790, 56 грн., у зв'язку з відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень; скасувати державну реєстрацію особи з назвою «Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області» як таку, що проведена на підставі не чинних установчих документів, з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 червня 2016 року замінено обох відповідачів на належних відповідачів Державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області та Тячівську районну державну адміністрацію Закарпатської області в особі сектору державної реєстрації.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 1 липня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2016 року апеляційна скарга ОСОБА_4 залишена без задоволення, а постанова Закарпатського окружного адміністративного суду від 1 липня 2016 року - без змін.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, позивач просить оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій скасувати, ухвалити нове судове рішення про задоволення адміністративного позову.

Заслухавши доповідача, перевіривши оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій та матеріали справи в межах доводів касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про те, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_4 25 червня 2008 року зареєстрований Тячівською районної державною адміністрацією як суб`єкт господарювання за №23190000000005866, взятий на облік у Державну податкову інспекцію у Тячівському районі як платник податків з 26 червня 2008 року за №9916. Позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування, як платник єдиного внеску.

Державною податковою інспекцією у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області сформовано та направлено на адресу ОСОБА_4 вимогу про сплату боргу №Ф-957-25 від 16 листопада 2015 року, на підставі статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в сумі 3790,56 грн.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 15 січня 2016 року №325/ф/99-99-10-01-07.25 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16 листопада 2015 року №Ф-957-25 Державної податкової служби у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області та рішення за результатом розгляду первинної скарги від 14 грудня 2015 року №422/ф/07-16-10-04-48 ГУ ДФС у Закарпатській області залишено без змін, а скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 від 20 грудня 2015 року №б/н - без задоволення.

Засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України 27 вересня 2010 року №21-5.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.4 частини першої статті 4 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Пункт 1 частини другої цього Закону вказує, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно із п. 4 статті 25 цього Закону, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем не надано і в матеріалах справи немає доказів щодо відсутності у позивача заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що визначено розглядуваною вимогою від 16 листопада 2015 року.

Щодо позовної вимоги про скасування державної реєстрації Державної податкової інспекції в м. Тячів, то судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року №160 «Про утворення Державної фіскальної служби», реорганізовано Міністерство доходів і зборів України шляхом перетворення у Державну фіскальну службу, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність і координація якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року №311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби та реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби. Цією постановою затверджено переліки територіальних органів Державної фіскальної служби, які утворюються, та територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються. Згідно додатку 2 до цієї Постанови, Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів реорганізовується шляхом приєднання до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби.

Положенням про Державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 21 серпня 2014 року №64, врегульовано, що Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області є територіальним органом Державної фіскальної служби, який підпорядковується Державній фіскальній службі України та Головному управлінню Державної фіскальної служби у Закарпатській області. Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області є органом доходів і зборів.

Згідно з абзацом д) пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМ України від 28 грудня 1992 року № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм.

Так, положення про Державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області містить норми, які спрямовані на організацію роботи працівників Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області і не зачіпає інтереси громадян та не містить норм міжвідомчого характеру.

Відповідно до п. 9 Положення №236 від 21 травня 2014 року, Державна фіскальна служба України в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну, видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання. Тоді як, Міністерство фінансів України, що спрямовує і координує діяльність ДФС України через Кабінет Міністрів України, відповідно до п.8 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року №446/2011, у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.

Нормативно-правові акти Міністерства фінансів України, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.

Суд першої та апеляційної інстанцій правильно встановили, що положення про Державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області розроблено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 563 «Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади», а тому не підлягає державній реєстрації.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції чинній на час проведення реорганізації), дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно із частиною першою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 13 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.

Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Закарпатської області відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 23 вересня 2015 року внесено запис №13191120005002897 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи «Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області», про що видано повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи від 23 вересня 2015 року за №116/02.4-14.

Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області є правонаступником Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області.

Отже, державна реєстрація юридичної особи Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області проведена у повній відповідності до порядку передбаченого Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, а доводи, викладені в касаційній скарзі, зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав вважати судові рішення таким, що ухвалене з порушеннями норм процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 200-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 1 липня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді :