П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 127/12339/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Луценко Л.В.
Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
16 березня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О.
за участю:
секретаря судового засідання: Коваль К.В.,
представника позивача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 06 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
в червні 2016 року позивач звернулась до Вінницького міського суду Вінницької області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання протиправними дій управління та зобов'язання відповідача перерахувати позивачу пенсію, виходячи із середньомісячного заробітку, що зазначений у довідці прокуратури Вінницької області № 18/123 від 30.03.2016 року та встановити її розмір з 01 травня 2016 року в сумі 8 746, 01 грн., що складає 90 % від заробітної плати, встановленої з 01.12.2015 року в розмірі 9 717, 79 грн.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 06 жовтня 2016 року позовні вимоги задоволено частково.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 06 жовтня 2016 року та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи. До початку судового засідання надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив суд залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, присутнього учасника процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, виходячи з наступного.
Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, з 03.07.2001 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці та отримує пенсію по втраті годувальника - чоловіка ОСОБА_4 у розмірі 90 % посадового окладу, з урахуванням надбавок, без обмеження граничного розміру пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" збільшено розміри посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів. Цією постановою підвищено розмір посадового окладу працівників за посадою, яку у свій час займав чоловік позивача.
На підставі зазначеного, 10 травня 2016 року позивач звернулась до відповідача із відповідною заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру посадового окладу, на підтвердження чого надала довідку Прокуратури Вінницької області № 18/123 від 30.03.2016 року.
12.05.2016 року відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, посилаючись при цьому на положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, відповідно до яких, на думку відповідача, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах спеціальних законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Не погодившись із зазначеним, позивач звернулась із адміністративним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що норми вказаного відповідачем Закону, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" збільшено розміри посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів. Цією постановою підвищено розмір посадового окладу працівників за посадою, яку у свій час займав чоловік позивача.
Однак, варто зауважити, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VII не скасовано, його положення (у частині, що стосуються спірних правовідносин) не визнано неконституційними, а до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» тощо, в тому числі і на перерахунок пенсії.
Таким чином, згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VII скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до норм вищезазначених спеціальних законів.
Окрім цього, за приписами частини 1 статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Названій правовій нормі Основного Закону України дано офіційне тлумачення згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99.
У абзаці 2 пункту 2 мотивувальної частини зазначеного Рішення вказано, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, у даному випадку, до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми Закону України "Про державну службу, "Про прокуратуру" щодо перерахунку пенсії, які станом на 1 грудня 2015 року (дати підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників), а також на момент звернення позивача до УПФУ із заявою про здійснення спірного перерахунку пенсії, вже не діяла.
Оскільки позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії після 01.06.2015 року, тому управління Пенсійного фонду України в місті Вінниця правомірно відмовило їй у перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду. Згідно пп. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про відмову задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці задовольнити повністю.
Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 06 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 22 березня 2017 року.
Головуючий Кузьмишин В.М. Судді Боровицький О. А. Сушко О.О.