КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@apladm.ki.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Ярмола О.Я. Суддя-доповідач: Епель О.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2017 року Справа: № 357/1121/17
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Епель О.В.,
суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,
за участю секретаря Лісник Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до інспектора РОМ № 1 батальйону № 1 УПП в м. Києві ДПП лейтенанта поліції Кожемякіна Дмитра Олександровича, управління патрульної служби в м. Києві ДПП в особі РОМ № 1 батальйону № 1 управління патрульної служби в м. Києві ДПП про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до інспектора РОМ № 1 батальйону № 1 УПП в м. Києві ДПП лейтенанта поліції Кожемякіна Дмитра Олександровича (далі - відповідач-1), управління патрульної служби в м. Києві ДПП в особі РОМ № 1 батальйону № 1 управління патрульної служби в м. Києві ДПП (далі - відповідач-2) про визнання протиправними дій інспектора Кожемякіна Д.О. щодо складання та вручення їй протоколу про адміністративне правопорушення від 20.12.2016 р. серії АП № 042402, схеми ДТП і вилучення посвідчення водія.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 лютого 2017 року у відкритті провадження у справі було відмовлено з тих підстав, що позовна заява не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначену ухвалу суду та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, так як, на думку апелянта, судом першої інстанції були порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду - скасуванню, з наступних підстав.
У судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст.12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судова колегія встановила, що відмовляючи у відкритті провадження у справі суд першої інстанції виходив з того, що протокол про адміністративне правопорушення, схема ДТП і дії інспектора не є рішенням суб'єкта владних повноважень і не підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1, 2 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У п.п. 1, 7 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У ч. 1, 2 ст. 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що судам адміністративної юрисдикції підсудні публічно-правові спори, тобто такі, що виникають з приводу оскарження рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта, який наділений відповідними владно-розпорядчими функціями.
Виходячи з цього, колегія суддів встановила, що предметом позовних вимог у цій справі є дії інспектора РОМ № 1 батальйону № 1 УПП в м. Києві ДПП щодо складання та вручення позивачу протоколу про адміністративне правопорушення, схеми ДТП і вилучення посвідчення водія, тобто дії суб'єкта владних повноважень, а отже даний спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Приходячи до такого висновку, апеляційний суд враховує правову позицію, викладену в рішенні ЄСПЛ від 20.07.2006 р. у справі «Сокуренко і Стригун проти України», Суд, зокрема зазначив, що фраза «судом встановленим законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, а в рішенні Комісії Ради Європи від 12.10.1978 р. у справі «Zand v. Austria» визначено, що термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 передбачає «усю організаційну структуру судів включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів».
Крім того, судова колегія звертає увагу на те, що у відповідності до норм КУпАП протокол та схема ДТП є матеріалами, на підставі яких вирішується питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, і перевірка обставин стосовно того, чи впливають дії щодо їх складання на обсяг прав і обов'язків позивача, має здійснюватися судом у ході вирішення справи по суті, а не на стадії відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції, постановляючи оскаржувану ухвалу, порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання про відкриття провадження у справі, є підставою для її скасування та направлення справи для продовження розгляду до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області.
Відповідно до ст. 204 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає за необхідне апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, а ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 лютого 2017 року скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 41, 159, 160, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 лютого 2017 року скасувати та направити справу для продовження розгляду до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст рішення, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, виготовлено 22 березня 2017 року.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Епель О.В.
Судді: Карпушова О.В.
Кобаль М.І.