АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________
Справа № 686/14706/16-ц
Провадження № 22-ц/792/113/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2017 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючої судді Янчук Т.О.,
суддів: Федорової Н.О., Ярмолюка О.І.,
секретаря: Кошельника В.М., Лапко Ю.В.,
за участю: прокурора Коломий О.Є.,
представника Хмельницької обласної ради ОСОБА_1,
представника КП «Аеропорт Хмельницький» ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою заступника прокурора Хмельницької області на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 листопада 2016 року по справі за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради, комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» до Хмельницької районної державної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання недійсними розпорядження та державного акта,-
в с т а н о в и л а :
В липні 2016 року заступник прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради, КП „Аеропорт Хмельницький звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3, Хмельницької районної державної адміністрації, про визнання недійсним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації №2249/2012-р від 09.11.2012 року, яким затверджено проект землеустрою та передано у приватну власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 6825087200:06:008:0291), яка розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту та державного акту серії ЯМ №292207, виданого 05.12.2012 року Хмельницькою районною державною адміністрацією на ім'я ОСОБА_3 на право приватної власності на вищевказану земельну ділянку, реєстраційний номер 682508721012372.
На обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що оскаржувані акти Хмельницької РДА не відповідають вимогам закону, оскільки передача спірної земельної ділянки, яка відноситься до земель транспорту та перебуває на праві постійного користування у КП „Аеропорт Хмельницький, управління якою здійснює Хмельницька обласна рада, без зміни її цільового призначення у встановленому законом порядку та без відповідного погодження з боку користувача та органу управління, призвело до порушення земельного законодавства, завдало шкоди землекористувачу та суспільним інтересам.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 03 листопада 2016 року в позові заступника прокурора Хмельницької області відмовлено.
В апеляційній скарзі заступник прокурора Хмельницької області просить скасувати ________________
Головуючий у першій інстанції: ОСОБА_4 Категорія: 47
Доповідач: Янчук Т.О.
рішення суду та постановити нове про задоволення позову прокурора в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
В судовому засіданні прокурор підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.
Представники Хмельницької обласної ради та комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити.
В судовому засіданні представник ОСОБА_3, ОСОБА_5 заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив її відхилити.
Представник Хмельницької районної державної адміністрації в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення судових повісток.
Заслухавши доповідача, доводи учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду скасуванню з наступних підстав:
Відповідно до вимог п.3, 4 ч.1 ст.309 ЦПК України підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права. Апеляційний суд вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, не ґрунтуються на нормах матеріального права.
Згідно ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким вимогам рішення суду першої інстанції не відповідає.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив із недоведеності позовних вимог, а саме відсутності доказів щодо накладення між собою земельних ділянок КП «Аеропорт Хмельницький» та ОСОБА_3.
Однак з таким висновком суду погодитись не можна.
Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ХМ №000201 від 12.07.1995 року Хмельницькою районною Радою народних депутатів відповідно до розпорядження Ради Міністрів УРСР від 30.07.1982 року, №409-р, підприємству „Аеропорт-Хмельницький у постійне користування надано земельну ділянку площею 134,8 га в межах згідно з планом землекористування.
На підставі рішення Хмельницької обласної ради від 19.12.2002 року № 21 прийнято до спільної власності територіальних громад області державне підприємство „Аеропорт Хмельницький як цілісний майновий комплекс.
22.10.2004 року розпорядженням голови Хмельницької обласної ради було затверджено Статут Комунального підприємства „Аеропорт Хмельницький.
Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації №2249/2012-р від 09.11.2012 року було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності (землі сільськогосподарського призначення (рілля) для ведення особистого селянського господарства на території Розсошанської сільської ради та передано у приватну власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 6825087200:06:008:0291), яка розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту. 05 грудня 2012 року Хмельницькою районною державною адміністрацією на ім'я ОСОБА_3 було видано державний акт серії ЯМ №292207 на право приватної власності на вищевказану земельну ділянку, реєстраційний номер 682508721012372.
Частиною 3 статті 122 ЗК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст. 7 ЗК України в редакції Закону від 18.12.1990 року, постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку.
У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності промисловим, транспортним та іншим несільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям.
Відповідно до ч.ч. 3, 7-9 ст.19 ЗК України в редакції Закону від 18.12.1990 року, №561-ХІІ, яка була чинною на час надання земельної ділянки у постійне користування підприємству, районні, міські, в адміністративному підпорядкуванні яких є район, Ради народних депутатів надають земельні ділянки за межами населених пунктів із земель запасу для сільськогосподарського використання; із земель лісового і водного фонду у випадках, передбачених статтями 77 і 79 цього Кодексу; для ведення селянського (фермерського) господарства, у разі відмови в наданні земельної ділянки сільською, селищною Радою народних депутатів.
Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.
Розробку проектів відведення земельних ділянок, перенесення їх меж у натуру (на місцевість) і виготовлення документів, що посвідчують право користування землею, здійснюють державні та інші землевпорядні організації.
Замовниками виконання вказаних робіт є відповідні місцеві Ради народних депутатів, підприємства, установи і організації.
Частинами 1, 2 статті 69 ЗК України в редакції Закону № 561-ХІІ передбачено, що землями транспорту, зв'язку та іншого призначення визнаються землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного, автомобільного, морського, внутрішнього водного, повітряного та трубопровідного транспорту, а також підприємствам і організаціям, що здійснюють експлуатацію ліній електропередачі та зв'язку.
Розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм і проектно-технічної документації, а відведення ділянок провадиться з урахуванням черговості їх освоєння.
Пунктами „а та „б статті 141 ЗК України визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, в разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою та вилучення земельних ділянок у випадках, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, аналізуючи зміст вказаних вище норм слід прийти до висновку про те, що КП „Аеропорт Хмельницький з 1995 року і до цього часу є постійним землекористувачем земельної ділянки площею 134,8 га в межах згідно з планом землекористування для використання за цільовим призначенням.
Спірна земельна ділянка, яка передана у власність відповідачу, на час її передачі знаходилась та знаходиться на даний час в межах земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні КП „Аеропорт Хмельницький.
Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та матеріалами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель КП „Аеропорт Хмельницький, виготовленими ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агентство».
Розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації №1865/2012-р від 11.10.2012 року, відповідно до якого було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності (землі сільськогосподарського призначення (рілля) для ведення особистого селянського господарства на території Розсошанської сільської ради та передано у приватну власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 6825087200:06:008:0291), яка розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту, та державний акт серії ЯМ №292207 на право приватної власності на вищевказану земельну ділянку, реєстраційний номер 682508721012372, виданий 05 грудня 2012 року Хмельницькою районною державною адміністрацією на ім'я ОСОБА_3 були ухвалені з порушенням чинного законодавства, оскільки вказана земельна ділянка перебувала в постійному користування комунального підприємства „Аеропорт Хмельницький, право користування комунального підприємства „Аеропорт Хмельницький на цю землю не припинялось, земельна ділянка не вилучалась, вільною не була, а тому не могла бути передана іншому землекористувачу.
Як вбачається із технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Комунальному підприємству „Аеропорт Хмельницький у звязку з відсутністю технічної, планово-картографічної документації на земельну ділянку, яка перебуває на праві постійного користування в комунальному підприємстві „Аеропорт Хмельницький" відповідно до державного акту, розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі проводилося шляхом співставлення даних щодо площі та конфігурації земельної ділянки, яка відображена на план-схемі в державному акті на право постійного користування землею, з фактичними даними, отриманими внаслідок дослідження параметрів земельної ділянки в натурі, на місцевості.
При цьому було встановлено, що фактичні межі земельної ділянки відповідно до встановленої огорожі не співпадають з межами, є значно меншими від тих, які визначені в державному акті. Внаслідок проведеної ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агентство» роботи щодо розроблення технічної документації із землеустрою межі спірної землі були приведені у відповідність з межами, встановленими у державному акті (а.с.45, 115-161).
Інших доказів, які б поставили під сумнів або спростували зазначене в матеріалах справи не міститься, допитаний судом першої інстанції в якості спеціаліста інженер-землевпорядник зазначені висновки не спростовує, тому матеріали технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель КП „Аеропорт Хмельницький, виготовленими ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агентство» є належним та допустимим доказом щодо накладення спірних земельних ділянок.
Апеляційним судом сторонам в порядку ч.4 ст.10 ЦПК України було розяснено право на заявлення клопотання щодо призначення земельно-технічної експертизи. Сторонами по справі такого клопотання не заявлялося.
Допущені порушення вимог чинного законодавства перешкоджають КП „Аеропорт Хмельницький та громаді Хмельницької області в здійсненні ними права на користування своєю земельною ділянкою, а тому таке право підлягає захисту в спосіб, вибраний прокурором.
Твердження відповідача ОСОБА_3, щодо пропущення позивачем, а саме прокурором, який звернувся з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради, строку не впливають на зазначені правові висновки, строк позовної давності не пропущено, оскільки про порушення права Хмельницькій обласній раді стало відомо в липні 2015 року (а.с.221-223).
За таких обставин, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, з ухваленням нового рішення про задоволення позову та визнання недійсним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 09 листопада 2012 року №2249/2012-р про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства на території Розсошанської сільської ради. Визнання недійсним державного акту серії ЯМ №292207 виданий ОСОБА_3 на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6825087200:06:008:0291, що розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту, зареєстрований 05.12.2012 року реєстраційний номер 682508721012372.
Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню в рівних частках по 2893 грн. з кожного понесені судові витрати позивачем на сплату судового збору за подання позовної заяви 2756 грн. та апеляційної скарги 3031,60 грн. ( 2756 +3031,56) =5787,56:2 = 2893 грн. ))
Керуючись ст.ст. 307, 309, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області задовольнити.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 листопада 2016 року скасувати та ухвалити нове.
Позов задовольнити.
Визнати недійсним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 09 листопада 2012 року №2249/2012-р про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства на території Розсошанської сільської ради .
Визнати недійсним державний акт серії ЯМ №292207 виданий ОСОБА_3 на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6825087200:06:008:0291, що розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту, зареєстрований 05.12.2012 року реєстраційний номер 682508721012372.
Стягнути з Хмельницької районної державної адміністрації та ОСОБА_3 на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір в сумі по 2893 грн. з кожного.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуюча /підпис/
Судді /підписи/
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду Т.О. Янчук