Ухвала суду № 65414237, 21.03.2017, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
381/797/17
Номер документу
65414237
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1-кс/381/148/17

381/797/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2017 року м. Фастів

Слідчий суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Ковалевська Л.М.,

за участі секретаря - Омельчук С.А., слідчого Віднічука В.В.,

розглянув в судовому засіданні клопотання слідчого СВ Фастівського ВП Васильківського відділу ГУНП в Київській області Віднічука В.В., про надання дозволу на проведення перевірки, згідно кримінального провадження № 42017111310000006 від 13.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Клопотання надійшло до суду 16 березня 2017 року.

У провадженні СВ Фастівського ВП Васильківського відділу ГУ НП в Київській області перебуває кримінальне провадження №42017111310000006 від 13.02.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Встановлено, що згідно підписаного контракту від 01.06.2010 року та розпорядження в.о. Фастівського міського голови Поліщук Г.Ф. № 180 від 01.06.2009 року, ОСОБА_3 призначений на посаду директора комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» ЄДРПОУ № 05387624, засновником якого являється Фастівська міська рада.

Відповідно до Статуту комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» (нова редакція), затвердженого рішенням Фастівської міської ради Київської області № 28-ХХІ\/-\/І від 19.05.2012 року і зареєстрованого державним реєстратором 25.07.2012 року за № 136105001000837 та в наступних редакціях зареєстрованого державним реєстратором 19.10.2015 року за № 13611050015000837; 21.10.2015 року за № 13611050016000837; 27.10.2015 року за № 13611050017000837, створене у відповідності до Цивільного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших чинних на момент затвердження Статуту нормативно-правових актів. Засновником підприємства є Фастівська міська рада Київської області. Підприємство створене з метою забезпечення територіальної громади та споживачів міста Фастова тепловою енергією. Підприємство досягає своєї мети шляхом здійснення господарської діяльності, яка не заборонена діючим законодавством України. Окремі види діяльності відповідно до чинного законодавства України здійснюються Підприємством за умови отримання ліцензії.

Крім цього, Статутом передбачено:

п. 7.1. управління Підприємством здійснюється директором підприємства, який призначається засновником та вирішує всі питання діяльності підприємства, за винятком тих питань які належать виключно до компетенції засновника;

п. 7.2. до виконавчої компетенції засновника належить :

п.7.2.1.визначення основних напрямків діяльності Підприємства і затвердження його планів та звітів щодо їх виконання;

п.7.2.2. внесення змін до Статуту, зміну розміру статного капіталу;

п.7.2.6. створення, реорганізацію та ліквідації філій, представництв, та інших відокремлених підрозділів Підприємства, затвердження їх статутів та положень;

п. 7.3. директор Підприємства в межах наданих повноважень виконує такі функції :

п.7.3.1. надає для затвердження Засновнику проекти виробничо-господарських та фінансових планів розвитку Підприємства та звіти про їх виконання;

п. 7.5. Засновник укладає з Директором контракт, в якому визначаються права та обов'язки Директора, відповідальність директора перед Підприємством та трудовим колективом Підприємства, умови матеріального забезпечення.

Так, ОСОБА_3, перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА», діючи всупереч вимогам ст. ст. 26, 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про публічні закупівлі», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, статуту комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» та своїх службових повноважень, діючи в інтересах третьої особи, маючи обов'язок погодити із засновником , тобто Фастівською міською радою Київської області визначення основних напрямків діяльності Підприємства і затвердження його планів та створення, реорганізацію та ліквідації філій, представництв, та інших відокремлених підрозділів Підприємства, достовірно знаючи, що його підприємство не має Державної ліцензії на використання альтернативних джерел опалення, зловживаючи своїм службовим становищем та діючи всупереч своїх прав та можливостей, 30.06.2014 року уклав договір про спільну діяльність (простого товариства) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Промгазтехнологія». Зокрема вказаним договором передбачено, що комунальне підприємство «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» надає відповідний персонал для виконання робіт, визначених змістом спільної діяльності, забезпечує поточну експлуатацію обладнання та поточні ремонти, забезпечує виконання проекту електричною енергією та послугами водопостачання. Окрім того, вказаним договором передбачено передання приміщення комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» для встановлення обладнання, мережі постачання теплоносія та трудові ресурси.

На підставі укладеного договору, 27.02.2015 року в Васильківській ОДПІ Фастівського відділення Державної фіскальної служби зареєстровано платника податку Просте товариство «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» за адресою Україна, 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Семена Палія, 9.

В подальшому, директор комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» ОСОБА_3 усвідомлюючи, що він діє поза межами своєї компетенції, у відповідності до ст. 1134 ЦК України, передав в безоплатне користування простому товариству «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» приміщення котелень, що перебували на балансі комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» та достовірно знаючи, що у відповідності до статті 13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» в комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» відсутня ліцензія на використання в своїй господарській діяльності альтернативних джерел опалення, діючи свідомо в інтересах третьої особи забезпечив постачання електроенергією, водопостачанням та обслуговуючим персоналом для подальшого використання теплових установок УТВ 1.5 у кількості 2-х штук змонтованих в приміщенні бойлерної за адресою Київська область, м. Фастів, вул. Героїв Прикордонників, 1а потужністю 3,0 Мвт., які працювали на пилеповітряній суміші (технічний вуглець).

Відтак, просте товариство «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА», під час використання теплових установок УТВ 1.5 в кількості 2-х штук змонтованих в приміщенні бойлерної за адресою Київська область, м. Фастів, вул. Героїв Прикордонників, 1а потужністю 3,0 Мвт., у лютому місяці 2015 року, використали 48 079 кг пилеповітряної суміші (технічного вуглецю) на суму 206 738,00 грн. та в березні 2015 року використали 36 979 кг пилеповітряної суміші (технічного вуглецю) на суму 158 270,00 грн.

На підставі угоди №1 про здійснення внесків за договором про спільну діяльність від 30.07.2014 року, ОСОБА_3, усвідомлюючи, що він діє поза межами своєї компетенції та в інтересах третіх осіб, свідомо нехтуючи цим, зловживаючи своїм службовим становищем, 09.04.2015 року, перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА», платіжним дорученням № 268 перерахував кошти в сумі 206 738 грн. на рахунок ТОВ «Фірма «Промгазтехнологія» за спожиту простим товариством «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» пилеповітряні суміші (технічного вуглецю). На підставі угоди №2 про здійснення внесків за договором про спільну діяльність від 30.07.2014 року, ОСОБА_3, усвідомлюючи, що він діє поза межами своєї компетенції та в інтересах третіх осіб, свідомо нехтуючи цим, зловживаючи своїм службовим становищем, 13.05.2015 року, перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА», платіжним дорученням № 334 перерахував кошти в сумі 158 270 грн. на рахунок ТОВ «Фірма «Промгазтехнологія» за спожиту простим товариством «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» пилеповітряні суміші (технічного вуглецю), чим спричинив збитку державі в особі комунального підприємства «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» на загальну суму 365 008 грн., що станом на 13.05.2015 року, більш ніж в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян тобто спричинив шкоду, яка згідно примітки 4 до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.

24.02.2017 ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: зловживання службовим становищем, тобто у умисному з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

Окрім цього згідно вищевказаної угоди про спільну діяльність без відповідної ліцензії на право використання альтернативних джерел опалення в бойлерній за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Героїв Прикордонників, 1а «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» було встановлено теплові установки УТВ 1.5 у кількості 2-х штук, які працюють на пилеповітряній суміші (технічного вуглецю) без відповідних ліцензій.

В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність встановлення розміру збитків, які були завдані внаслідок діяльності службової особи КП «ФАСТІТЕПЛОМЕРЕЖА» щодо використання альтернативних джерел опалення, а саме використання теплових установок УТВ 1.5, які працюють на пилеповітряній суміші (технічного вуглецю).

Відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно п. 1 Положення Про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011(далі - Положення) Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.п. 5 п. 6 Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Територіальним органом Держекоінспекції України у Київській області є Державна екологічна інспекція у Київській області.

У відповідності до ч. 1 ст. 40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.

Згідно із п. 9 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий має право здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

З метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового слідства та з метою перевірки дотримання КП «ФАСТІВТЕПЛОИЕРЕЖА» умов використання альтернативних джерел опалення, виникла потреба у проведенні Державною екологічною інспекцією у Київській області перевірки КП «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» з питань дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів під час використання альтернативних джерел опалення в бойлерних по вул. Героїв Прикордонників у м. Фастів, Київська області.

Права прокурора та слідчого щодо призначення перевірок та ревізій, які було закріплено в п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України, виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014.

Водночас, п. 2 постанови КМУ № 408 від 13.08.14 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» передбачено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України .

Слідчий в судовому засіданні клопотання пітримав та просив задовольнити, оскільки іншим шляхом отримати такий дозвіл неможливо.

Відповідно до п.п. 78.1.11 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка проводиться на підставі отриманого судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Права прокурора та слідчого щодо призначення перевірок та ревізій, які було закріплено в п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ст. 40 КПК України, виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014 року.

Враховуючи вищевикладене та з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування у даному кримінальному провадженні, суд дійшов висновку про необхідність отримання відомостей, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню шляхом надання дозволу на проведення перевірки КП «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА», оскільки в інший спосіб вказані процесуальні дії виконати неможливо. А тому клопотання слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 3,40, 93,110 КПК України, Постановою КМУ № 408 від 13.08.14 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами»,-

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого СВ Фастівського ВП Васильківського відділу ГУНП в Київській області Віднічука В.В. про надання дозволу на проведення перевірки задовольнити.

Надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Київській області провести позапланову перевірку в КП «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» (код ЄРДПОУ 05387624), юридична адреса: Київська обл., м. Фастів, вул. С.Палія, 9, з питань дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів під час використання альтернативних джерел опалення в бойлерній «ФАСТІВТЕПЛОМЕРЕЖА» які розташовані за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Героїв Прикордонників, 1а та у випадку встановлення порушень, визначити розмір збитків в наслідок використання альтернативних джерел опалення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Л.М.Ковалевська