ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.03.2017р. Справа № 914/3247/16
За позовом: Львівського міського комунального підприємства Львівводоканал, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Привокзальний ринок, м. Львів
про стягнення додаткової плати за скидання стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 51 732, 38 грн.
Суддя Манюк П.Т.
За участю секретаря Марінченко Р.І.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 представник;
від відповідача: ОСОБА_2 представник.
Зміст ст. 22 ГПК України представникам сторін розяснено.
Розглядається справа за позовом Львівського міського комунального підприємства Львівводоканал до товариства з обмеженою відповідальністю Привокзальний ринок про стягнення додаткової плати за скидання стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 51 732, 38 грн.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 26.12.2016 порушено провадження у справі та призначено її розгляд в судовому засіданні на 11.01.2017. Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідних ухвалах суду, в судових засіданнях оголошувалася перерва. Ухвалою суду від 27.02.2017 було продовжено строк розгляду справи на 15 днів.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві, письмових та усних поясненнях.
Представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги заперечив, просив відмовити у їх задоволенні з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, усних та письмових поясненнях.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив таке.
Львівське міське комунальне підприємство Львівводоканал (надалі позивач, Водоканал) звернулося в господарський суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Привокзальний ринок (надалі - відповідач) про стягнення додаткової плати за скидання стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 51 732, 38 грн.
В обгрунтування позовних вимог в позовній заяві та в додаткових поясненнях позивач вказує на те, що 17 березня 2004 року між сторонами у справі було укладено договір № 300328 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - договір).
Відповідно до п. 1.1. договору, позивач надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент (відповідач) користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова» (надалі Правила).
Відповідно до п. 2.1. договору, позивач повинен надати передбачені цим договором послуги постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоровя України на відхилення від стандарту в обємі 580 куб.м/міс. та послуги приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в обємі:- 580 куб. м./міс., дощових (талих) стічних вод 772 куб.м/міс.
Додатком № 1 до договору визначено перелік організацій, які використовують воду (від яких приймаються стоки), зокрема передбачено: ТОВ «Привокзальний» ринок за адресою м. Львів, вул. А. Горської, 2.
На виконання вимог договору (п. 2.1.3) та Правил (п.п. 3.1.4. 3.2.4.) позивачем, в присутності відповідача в особі інженера з охорони праці ОСОБА_3, 23.02.2016 було здійснено відбір контрольної вибіркової проби стічних вод відповідача для проведення головного і контрольного хімічних аналізів КК-1, вид проби - разова, про що складено акт від 23.02.2016 № 7483 (надалі Акт).
Проведення вимірювань здійснювалося хіміко-бактеріологічною лабораторією по контролю за якістю очистки стічних вод на КОС м. Львова ЛМКП «Львіводоканал» що діє на підставі Свідоцтва про атестацію № РЛ 078/14 виданого 17.06.2014 та чинного до 17.06.2018.
Для транспортування проб Водоканал використовував автомобіль (ГАЗ-2752 «Соболь») відповідно обладнаний для забезпечення непошкодженості проб і відсутності їх освітлення, крім того, усі проби поміщаються і транспортуються в закритих сумках - холодильниках де містяться наперед охолоджені холодильні агенти, що сприяють охолодженню проби до ~5°С під час транспортування в лабораторію.
Позивач стверджує, що проба не консервувалась, а відразу після відбору транспортувалась в хімбаклабораторію Водоканалу і прийнята на аналіз 23.02.2016, про що представник хімбаклабораторії дав відповідну розписку представнику Бюро контролю Служби контролю. Відповідні лабораторні дослідження проби було розпочато негайно після її прийняття. Обєму проби (1,5 л) є достатньо для проведення усіх необхідних досліджень. При дослідженні проби на вміст аміаку застосовувалась методика РНД 04-05-2002, при дослідженні проби на вміст фосфатів використовувалась методика РНД 09-05-2002, при дослідженні проби на вміст завислих речовин застосовувалась методика РНД 03-05-2002, при дослідженні проби на вміст БСК5 застосовувалась методика РНД 05-05-2002.
На підставі аналізу даних результату вимірювань № 148 (головна проба) відповідно до Правил (п.п. 2.6. 3.2.6) Водоканалом виявлено, що відповідач перевищив у стоках максимально дозволені (Ліміт № 1546) значення допустимих концентрацій аміаку, БСК-5, завислих речовин та фосфатів.
У звязку з вищезазначеним, позивач, відповідно до Правил (п.п. 3.1.5, 9.2.2) та договору (п.п. 4.8), розрахував загальну додаткову плату у розмірі 51 732, 38 грн, що відображено у розрахунку від 14.03.2016 № 6530/36.
Позивач звертався до відповідача з претензією від 06.05.2016 № 6530 про сплату додаткової плати за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 51 732, 38 грн, сума якої розрахована відповідно до вимог п.п. 8.1. 8.4. Правил та підтверджена розрахунком від 14.03.2016 № 6530/36, однак, претензія була залишена відповідачем без задоволення, що і стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Відповідач щодо позову заперечує з підстав, що акт відбору проб не відповідає загальним вимогам порядку відбору проб на проведення аналізів, що встановлені Керівним нормативним документом Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод (КНД 211.1.0.009-94), затвердженим Наказом Міністра охорони навколишнього природного середовища від 28.12.1994 № 125, Національним стандартом України ДСТУ ISO 5667-10-2005 Настанови щодо відбирання проб стічних вод, зокрема не містить: посилання на методику відбирання проб; часу початку і закінчення відбирання проби; даних про час поступлення проби в лабораторію; даних про час початку та закінчення лабораторного вимірювання.
Крім того, відповідач вважає, що виходячи з аналізу проведеного позивачем розрахунку від 14.03.2016 № 6530/36, вбачається невідповідність порядку та методології обчислення додаткової плати за скид наднормативно забруднених стічних вод вимогам встановленим п. 2.3., п. 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 237.
Відповідач також звертає увагу суду, що позивачем було порушено порядок відбору проб стічної води, оскільки відбір проб Водоканалом проводився за участю не уповноваженої особи ТОВ «Привокзальний» ринок, так як інженер з охорони праці ОСОБА_3 не мав на той час повноважень представляти відповідача у відносинах з Водоканалом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступних мотивів.
Відповідно до вимог частини першої статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Статтею 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі за текстом - Правила № 190), які є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Пунктом 1.4 Правил № 190 визначено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 № 37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за № 403/6691 (далі за текстом - Державні правила), а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова затверджені рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 № 292).
Як встановлено судом, 17 березня 2004 року між сторонами у справі було укладено договір № 300328 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі.
Відповідно до п. 1.1. договору позивач надає послуги у забезпеченні питної водою та прийманні стічних вод, а абонент (відповідач) користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова».
Відповідно до п. 2.1. договору, позивач повинен надати передбачені цим договором послуги постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоровя України на відхилення від стандарту в обємі 580 куб.м/міс. та послуги приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в обємі:- 580 куб. м./міс., дощових (талих) стічних вод 772 куб.м/міс.
Абонент зобов'язався, серед іншого, у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект ліміту на скид забруднювальних речовин; надати перелік своїх обєктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), за формою, що відповідає додатку № 1 до договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення; не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента (п.п. 2.2.1., 2.2.3., 2.2.7 договору).
Згідно з пунктом 4.4. договору, обєм відібраної води, а також обєм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в пятикратному розмірі.
Додатком № 1 до договору визначено перелік організацій, які використовують воду (від яких приймаються стоки), зокрема ТОВ «Привокзальний» ринок за адресою м. Львів, вул. А. Горської, 2.
Пунктом 4.3.1. Правил передбачено, що уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджується Перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації (далі - Перелік). Відповідно до п. 4.3.3. Правил, відповідач зобов'язаний розробити і погодити Проект ліміту і на його підставі до вилучення з Переліку отримувати дозвіл на скид та ліміт на скид (п. 4.5.2 Правил). Відповідач внесений у Перелік і перебуває у ньому під № 679 як такий, що розробляє Проект ліміту (пп. 4.4.1, 4.4.1.1 Правил).
Відповідачу доведено ліміт № 1546 на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію, в якому наведено максимально допустимі концентрації речовин, що можуть міститись у його стічних водах.
Сторони не заперечують, що договір був пролонгований на підставі п. 5.2. і станом на момент виникнення спірних правовідносин був чинним.
Пунктом 3.5.1. Правил передбачено, що підприємство зобов'язане здійснювати систематичних контроль за кількістю та якістю стічних вод, які воно скидає до системи міської каналізації (п. 7.3.); не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.
Пунктами 3.1.4, 3.1.5. Правил передбачено обовязок Водоканалу здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканал нараховує додаткову плату із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9 Правил).
Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод. Також Водоканал має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби) непогоджений з абонентом заздалегідь, відбір проб. Акт відбору проб підписується уповноваженими представниками Водоканалу і Підприємства. (п.п. 3.2.4., 3.2.5., 3.10.3. Правил).
Відповідно до п. 7.2.2 Правил, з метою контролю якості стічних вод підприємств здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявлені таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати.
Згідно з п. 7.2.18. Правил, проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контролюючою службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби. Не передається підприємству лише у випадку відмови останнього виділити представника для відбору проби, відмови представника від підпису акта відбору проб.
Згідно з п. 7.4. Правил, відбірковий відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод здійснюється уповноваженими представниками контролюючих служб з КК, про що складається акт про відбір проби. У разі виявлення перевищення норм (ДК), встановлених правил Водоканал скеровує Підприємству повідомлення (телефонограму) про порушення Правил після закінчення головного аналізу у триденний термін за умови здійснення контрольного аналізу; у 15 денний термін, якщо контрольного аналізу Підприємством не проводилося. Першим днем терміну вважається день, наступний після закінчення аналізу.
Судом встановлено, що на виконання договору (п. 2.1.3) та Правил (п.п. 3.1.4. 3.2.4.) представники позивача, в присутності представника відповідача - інженера з охорони праці ОСОБА_3 (є відповідальною особою відповідача за договором згідно з анкетою абонента за договором № 300328, підписаною 21.12.2011), здійснили відбір контрольної вибіркової проби стічних вод відповідача для проведення головного і контрольного хімічних аналізів КК-1, вид проби - разова, про що складено акт від 23.02.2016 № 7483.
Як вбачається із матеріалів справи, контрольна вибіркова разова проба була відібрана атестованим пробовідбірником ОСОБА_4 (наказ від 24.05.2013 № 177 о/д) в загальному обємі - 3 літри: посуд для головного аналізу містить 1.5 л, посуд для контрольного аналізу містить 1.5 л. Обидві посудини мали бірку марковану: « 7483» - № Акту, « 23.02.2016» - дата акту. « 1» - № проби. Проба для контрольного аналізу була передана відповідачу (абоненту) з відповідним записом про це в Акті.
Судом встановлено, що акт підписано представником відповідача без зауважень та заперечень, зокрема, і щодо методу відбору, маркування, консервування і зберігання проб.
Хімічні аналізи здійснюються акредитованими на право проведення вимірювань показників стічних вод лабораторіями (п. 7.2.32 Правил). Відповідальність за вірогідність результатів аналізу несе лабораторія, яка проводила аналіз.
Проведення вимірювань відібраних проб здійснювалося хіміко-бактеріологічною лабораторією по контролю за якістю очистки стічних вод на КОС м. Львова ЛМКП «Львіводоканал» що діє на підставі Свідоцтва про атестацію № РЛ 078/14 виданого 17.06.2014 та чинного до 17.06.2018.
Крім того, відібрані проби в межах встановленого Правилами строку, після відбору були доставлені в атестовану лабораторію, що підтверджується розпискою підписаною представником Хімбаклабораторії ЛМПК «Львівводоканал» інженером-хіміком ОСОБА_5 про прийняття проб стічних вод для проведення аналізу від 23.02.2016 та протягом періоду дослідження зберігались в лабораторних умовах.
При дослідженні проби на вміст аміаку застосовувалась методика РНД 04-05-2002, при дослідженні проби на вміст фосфатів використовувалась методика РНД 09-05-2002, при дослідженні проби на вміст завислих речовин застосовувалась методика РНД 03-05-2002, при дослідженні проби на вміст БСК5 застосовувалась методика РНД 05-05-2002.
На підставі аналізу даних результату вимірювань № 148 (головна проба) відповідно до Правил (п.п. 2.6. 3.2.6) Водоканалом виявлено, що відповідач перевищив у стоках максимально дозволені (Ліміт № 1546) значення ДК аміаку, БСК-5, завислих речовин та фосфатів.
Згідно п. 2.2.7. договору відповідач зобов'язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
Пунктом 4.4. договору визначено, що обєм відібраної води, а також обєм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в пятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі чотирьох місяців від дати укладення договору, весь обєм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в пятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінчення строку його дії весь обєм стоків вважається понадлімітним і оплачується в пятикратному розмірі.
Відповідно до положень договору, абонент здійснює скид наднормативно забруднених стічних вод у систему міської каналізації, з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин і сплачує додаткову плату за приймання водоканалом наднормативно забруднених стічних вод. Вказаним договором та лімітом (встановленим абоненту згідно з умовами п. 2.2. договору), визначено максимально допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах.
За умовами п. 3.6. договору, факт скиду абонентом стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин зумовлює виникнення у нього обов'язку зі сплати додаткової плати, розрахованої, відповідно до місцевих Правил.
При виявлені перевищень якісних показників стічних вод, відповідно до Правил (п.п. 3.1.5, 9.2.2) та договору (п.п. 4.8), Водоканал зобовязаний провести нарахування, а відповідач зобовязаний їх сплатити.
Згідно з розрахунком від 14.03.2016 № 6530/36 загальна сума додаткової плати становить 51 732, 38 грн.
Позивач звертався до відповідача з претензією від 06.05.2016 № 6530 про сплату додаткової плати за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 51 732, 38 грн, сума якої розрахована відповідно до вимог п.п. 8.1. 8.4. Правил та підтверджена розрахунком від 14.03.2016 № 6530/36.
Претензія позивача була залишена відповідачем без задоволення.
При цьому, в матеріалах справи відсутня інформація щодо оскарження відповідачем правомірності акта чи результатів вимірювань № 148, право на яке передбачено п. 2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України від 19.02.2002 №37. Відповідач також не оскаржував проведені позивачем розрахунки.
Суд вважає правомірним посилання позивача на п. 4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, відповідно до якої 20 % плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища.
За таких обставин, суд вважає обгрунтованими позовні вимоги про стягнення з відповідача 51 732, 38 грн, з яких 42 813, 00 грн додаткова плата за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 8 919, 38 грн нарахування за скид наднормативних забруднень.
Оскільки спір виник через неправомірні дії відповідача, судовий збір покладається на відповідача повністю.
Зважаючи на наведене, керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний» ринок (79018, м. Львів, вул. Горської А., 2, код ЄДРПОУ 03337680) на користь Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) суму в розмірі 44 191, 00 грн з яких:
-42 813, 00 грн - додаткова плата за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень;
-1 378, 00 грн судового збору.
3.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний» ринок (79018, м. Львів, вул. Горської А., 2, код ЄДРПОУ 03337680) в дохід міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львов рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 «Грошові стягнення шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природної середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 23949066, код МФО 82.5014) нарахування за скид наднормативних забруднень у розмірі 8 919, 38 грн.
4.Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повне рішення складено 17.03.2017 року.
Суддя Манюк П.Т.