ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, телефон 096-068-16-02
_______________
У Х В А Л А
15.03.2017р. Справа №905/3398/16 Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В.
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м.Слов'янськ Донецької області,
до відповідача 1, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, м.Харків,
відповідача 2, Управління державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області, м.Слов'янськ Донецької області,
про стягнення з відповідача 1 коштів в сумі 18520,88 грн., з відповідача 2 коштів в сумі 17458,07 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - особисто;
ОСОБА_2 - за довіреністю;
від відповідача 1: Зучек Є.Н. - за довіреністю;
від відповідача 2: Смирнов О.В. - за довіреністю, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, м.Слов'янськ звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою №б/н від 28.11.2016р. до відповідача-1 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, м.Харків, відповідача-2 Управління державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області, м.Слов'янськ Донецької області, про стягнення з відповідача-1 коштів в сумі 18520,88 грн., з відповідача-2 коштів в сумі 17458,07грн.
З дотриманням приписів ст.2-1 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/3398/16 визначено суддю Осадчу А.М.
Ухвалою суду від 05.12.2016р. даний позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №905/3398/16.
В подальшому розгляд справи відкладався; ухвалою суду від 26.01.2017р. строк розгляду спору продовжено на п'ятнадцять днів по 17.02.2017р.
На підставі розпорядження в.о. керівника апарату господарського суду Донецької області №01-02/112 від 13.02.2017р., відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду та Засад використання автоматизованої системи документообігу суду в господарському суді Донецької області, у зв'язку із закінченням повноважень судді Осадчої А.М., для розгляду справи №905/3398/16 визначено суддю Кротінову О.В. (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями 13.02.2017р.).
За змістом п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №6 «Про судове рішення», розгляд справи при введенні суддів до складу суду слід починати спочатку.
В позовній заяві №б/н від 28.11.2016р. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 просить суд стягнути заборгованість у розмірі 18520,88 грн. з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області.
У заяві №б/н від 19.01.2017р. про уточнення позовних вимог позивач просить стягнути ту ж саму суму заборгованості з Державного бюджету.
За змістом клопотання відповідача 1 №б/н б/д вказано, що позивачем визнано перерахування орендної плати на підставі договору оренди №2344/2005 від 26.12.2005р. до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% і 50% відповідно щомісяця не пізніше 25 числа місяця, а не безпосередньо Орендодавцю - Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Донецькій області; останній погоджується з таким висновком та щодо позовної вимоги про стягнення коштів у сумі 18529,88 грн. з державного бюджету просить господарський суд Донецької області застосувати приписи ч.2 ст.24 Господарського процесуального кодексу України, - здійснити заміну первісного відповідача, - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області на належного відповідача, - Управління державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області.
Відповідачем 2 у поясненнях №б/н б/д, представлених суду 14.02.2017р., зазначено, що відносно визначення територіального органу казначейства, який є розпорядником коштів, що передані до Державного бюджету України в якості оплати за договором оренди пояснює, що відповідно до пп.10 п.3 ст.29 Бюджетного кодексу України 50% орендної плати за користування іншим майном, що належить бюджетним установам, які утримуються за рахунок державного бюджету віднесено до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України; вказано, що положенням про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою кабінету Міністрів України №215 від 15.04.2015р. визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів, Казначейство є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в Казначействі і банках. Отже, Казначейство та його територіальні органи не є розпорядниками коштами доходів бюджету, стягнення здійснюється з Державного бюджету України за бюджетною програмою, спрямованою на виконання судових рішень. Управлінням не заперечується факт надходження платежів, зазначених у заяві позивача.
Позивачем 15.03.2017р. надано суду згоду на заміну відповідача у справі, у якій просить вважати єдиним відповідачем у справі №905/3398/16 Управління державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області.
Як свідчать матеріали справи, 26.12.2005р. між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Донецькій області (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди №2344/2005р., за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно (майно) - нежитлове приміщення загальною площею 175,3кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що знаходиться на балансі управління Державної казначейської служби України у м.Слов'янськ Донецької області, вартість майна визначена згідно зі звітом про оцінку на 30.09.2012р. і становить за незалежною оцінкою - 218315,39 грн. (п.1.1 договору у редакції договору №6 від 13.12.2013р. до нього).
Відповідно до п.2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання - передачі майна.
Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди (п.2.2 договору).
Пунктом 3.1 договору, у редакції договору №6 від 13.12.2013р. до нього, встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (серпень 2005р.) - 1021,88 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Орендна плата за перший місяць оренди - грудень визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за вересень, жовтень, листопад, грудень.
З 01.12.2012р. орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. (зі змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку листопад 2012р. - 4836,55 грн. Орендна плата з грудня 2012р. щомісяця корегується на індекс інфляції, встановлений Держаною службою статистики України.
З 21.09.2013р. орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. (зі змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку серпень 2013р. - 3258,36 грн. Орендна плата з вересня 2013р. щомісяця корегується на індекс інфляції, встановлений Держаною службою статистики України.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.2 договору).
Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% та 50% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітнім відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж. (п.3.3 договору у редакції договору №5 від 18.01.2013р. до нього).
За умовами вказаного договору Орендар, зокрема, зобов'язався своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату - щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем, з урахуванням індексу інфляції, компенсувати експлуатаційні витрати та витрати на утримання майна у тому числі податку на землю, незалежно від наслідків господарської діяльності (п.5.2 договору у редакції договору №5 від 18.01.2013р. до нього); щомісяця до 15 числа надавати Орендодавцеві та Балансоутримувачу інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до Державного бюджету України та на розрахунковий рахунок Балансоутримувача), щоквартально до 10 числа проводити звірку взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звірки (п.5.6 договору у редакції договору №5 від 18.01.2013р. до нього); у разі припинення або розірвання Договору повернути балансоутримувачу або юридичній особі, вказаної Орендодавцем, орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (п.5.7 договору).
Договір укладений строком на 360 днів, що діє з 26.12.2005р. до 21.12.2006р. (п.10.1 договору).
Відповідно до п.15 договору №5 від 18.01.2013р. до договору №2344/2005р. від 26.12.2005р., враховуючи лист Державної казначейської служби України №22/1-08/1/871-15043 від 17.10.2012р. та заяви орендаря від 12.09.2012р. сторони дійшли до взаємної згоди продовжити строк дії договору до 25.11.2015р.
Як свідчать платіжні доручення №592 від 12.05.2014р., №607 від 22.05.2014р., №648 від 15.09.2014р., №781 від 30.12.2014р., №786 від 30.12.2014р., №798 від 19.01.2015р., №812 від 22.01.2015р., №833 від 16.02.2015р., №857 від 26.02.2015р., №865 від 19.03.2015р., №876 від 25.03.2015р., №903 від 16.04.2015р., №908 від 17.04.2015р., позивачем сплачено орендну плату за договором №2344/2005р. від 26.12.2005р. за період квітень 2014р. - березень 2015р., отримувачем визначено Управління державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області (рахунок №31251201380727, банк - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016), у загальній сумі 37446,22 грн.
Відповідно до п.1. Положення про Державну казначейську службу України, затверджену указом Президента України №460/2011 від 13.04.2011р., Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Згідно з підп.5 п.4 Положення про Державну казначейську службу України безспірне списання коштів державного бюджету на підставі рішення суду здійснює Казначейство України.
За змістом пунктів 3, 4 Положення «Про Державну казначейську службу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №215 від 15.04.2015р., основним завданням Казначейства є реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів. Казначейство здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Відповідно до п.34 ст.29 Бюджетного кодексу України до доходів Державного бюджету України включаються надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №106 від 16.11.2011р. «Про деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», відповідно до частини сьомої статті 45 Бюджетного кодексу України установлено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, згідно з додатком. Органам, що контролюють справляння надходжень бюджету: 1) забезпечити відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів; 2) подавати до 15 червня року, що передує планованому, Міністерству фінансів пропозиції про оновлення переліку для їх узагальнення до 30 липня зазначеного року і подання в разі потреби на розгляд Кабінету Міністрів України проекту рішення про внесення змін до переліку.
Згідно затвердженого постановою Переліку Фонд Державного майна контролює справляння надходжень бюджету по коду 22080200, який зазначений у платіжних дорученнях, на підставі яких перерахування позивачем коштів за оренду державного майна до бюджету.
Як встановлено вище, пунктом 3.6 спірного договору (зі змінами) імперативно встановлено, що "орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувача у співвідношенні 50% та 50%..." з врахуванням умов Закону України "Про державний бюджет України", що відповідає приписам пункту 34 частини 2 статті 29 "Склад доходів Державного бюджету України" глави 5 "Доходи, видатки та кредитування державного бюджету України" розділу ІІ. "Державний бюджет України" Бюджетного кодексу України.
Так, до доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) належать, зокрема, надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном (крім орендної плати, визначеної пунктом 10 частини третьої цієї статті та абзацом третім частини п'ятої статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна") (п.34 Бюджетного кодексу України).
Згідно з п.7 Положення про Державну казначейську службу України, затверджену указом Президента України №460/2011 від 13.04.2011р., Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Разом з цим, за змістом ч.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Так, виходячи з фактичних обставин справи, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, м.Харків, є контролюючим органом за надходженнями до бюджету від орендної плати за оренду державного майна, а Управління державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області є отримувачем цих коштів та в силу згаданих нормативних актів є органом, яким має здійснюватися повернення коштів у спірному випадку.
Відповідно до ч.3 ст.24 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
У зв'язку з тим, що позивач надав згоду на заміну відповідача у справі та вважає єдиним відповідачем у справі №905/3398/16 Управління державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області та просить стягнути кошти з Державного бюджету, а особою, до повноважень якої віднесено повернення надмірно перерахованих коштів з Державного бюджету, як встановлено судом вище, є органи державного казначейства, суд приходить до висновку про вчинення дій в порядку ст.24 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ч.3 ст.24, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Замінити первісного відповідача 1 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, м.Харків, належним відповідачем - Управлінням державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області, м.Слов'янськ Донецької області.
Суддя О.В. Кротінова