Ухвала суду № 65407656, 15.03.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2017
Номер справи
816/2115/16
Номер документу
65407656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2017 р.Справа № 816/2115/16Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

секретарі судового засідання: Жданюк А.О.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року по справі № 816/2115/16 за позовом ОСОБА_1 до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання конкурсу на заміщення вакантної посади недійсним,

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області в якому просив: визнати недійсним проведеного Зіньківською районною державною адміністрацією Полтавської області 13.09.2016 конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі (а.с.154, 155-160).

Позивач не погодившись з постановою суду першої інстанції, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просило постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. Апелянт наполягає, конкурс що відбувся 13.09.2016 на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА Полтавської області, на який останній подавав документи для участі, повинен бути визнаний судом недійсним з огляду на допущення порушень вимог статті 23 Закону України "Про державну службу" в частині, що стосується визначення дати оприлюднення інформації про проведення конкурсу та дати, до якої особи, що планують прийняти участь у конкурсі, мають подати необхідні документи. Крім того, зі змісту інформації про проведення конкурсу, оприлюдненої на офіційному сайті Зіньківської РДА у графі "Дата, час та місце проведення конкурсу", слідує, що датою проведення конкурсу є 12.09.2016, фактично ж зазначений конкурс було проведено 13.09.2016, що також свідчить про порушення встановленого законодавством порядку проведення конкурсу (а.с.168-172).

Позивач наполягав на задоволенні апеляційної скарги та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Відповідач подав письмові заперечення проти апеляційної скарги та заяву про розгляд справи у їх відсутність.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Як було встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що 12.08.2016 головою Зіньківської РДА Полтавської області ОСОБА_2 підписано розпорядження №275, згідно з яким оголошено конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця категорії "Б" першого заступника голови Зіньківської РДА Полтавської області та затверджено умови проведення конкурсу на заміщення вказаної вакантної посади (а.с. 108-110).

Листом від 15.08.2016 за вих.№02-35/240 Зіньківська РДА Полтавської області повідомила Міжрегіональне управління Нацдержслужби у Полтавській та Кіровоградській областях про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА та направила управлінню сканкопію розпорядження від 12.08.2016 №275, таблицю з переліком посад та файл умов у форматі .doc. (а.с. 101).

Інформація про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА Полтавської області була оприлюднена на сайті Національного агентства України з питань державної служби 16.08.2016 (а.с. 17-20), а на сайті Зіньківської РДА Полтавської області - 19.08.2016 (а.с. 14-16).

Листом від 17.08.2016 за вих.№02-35/245 Зіньківська РДА Полтавської області повідомила Обласну державну адміністрацію про проведення вищевказаного конкурсу 13.09.2016 о 10 год. 00 хв. та попросила створити обласну конкурсну комісію для забезпечення виконання етапів конкурсу, до учасників якої мала також бути включена адміністратор - головний спеціаліст відділу організаційно-кадрової роботи апарату Зіньківської РДА ОСОБА_3 (а.с. 102).

30.08.2016 до Зіньківська РДА Полтавської області надійшли документи від ОСОБА_4, ОСОБА_5, та ОСОБА_1, які виявили бажання взяти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА, відмітки про реєстрацію документів кандидатів містяться у Журналі реєстрації документів кандидатів для участі в конкурсі на заміщення вакантних посад державних службовців (а.с. 106-107).

Згодом, 31.08.2016 виконуючим обов'язки голови облдержадміністрації ОСОБА_6 підписано розпорядження №381 про утворення конкурсної комісії обласної державної адміністрації на зайняття вакантних посад заступників голови Зіньківської райдержавдміністрації Полтавської області та визначення адміністратором під час проведення конкурсного відбору головного спеціаліста відділу організаційно-кадрової роботи апарату Зіньківської РДА ОСОБА_3 (а.с. 113). До складу конкурсної комісії увійшли: ОСОБА_6 - перший заступник голови облдержадміністрації, голова конкурсної комісії; ОСОБА_7 - заступник голови - керівник апарату облдержадміністрації, заступник голови конкурсної комісії; ОСОБА_8 - заступник керівника апарату - начальник організаційного відділу апарату облдержадміністрації, член комісії; ОСОБА_9 - заступник начальника відділу управління персоналом апарату облдержадміністрації, член комісії; ОСОБА_10 - начальник юридичного відділу апарату облдержадміністрації, член комісії; ОСОБА_11 - начальник відділу контролю апарату облдержадміністрації, член комісії; ОСОБА_12 - начальник юридичного відділу апарату Зіньківської РДА, член комісії (а.с. 113а).

02.09.2016 розпорядженням голови Зіньківської РДА ОСОБА_2 затверджені ситуаційні завдання для конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця категорії "Б" - першого заступника голови Зіньківської РДА Полтавської області (а.с. 140-144).

Листом від 08.09.2016 за вих.№01-47/256 Зіньківська РДА Полтавської області надіслала Міжрегіональному управлінню Нацдержслужби у Полтавській та Кіровоградській областях інформацію про учасників конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА ОСОБА_4, ОСОБА_5, та ОСОБА_1 (а.с. 103).

Інформація про учасників конкурсу направлена Зіньківською РДА також відділу управління персоналом апарату облдержадміністрації (лист від 12.09.2016 вих.№01-47/257 а.с. 104).

13.09.2016 обласною комісією проведено конкурс на зайняття вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА та складено протокол засідання конкурсної комісії №1 (а.с. 114-119).

Згідно інформації, викладеної у протоколі засідання конкурсної комісії від 13.09.2016 №1, для прийняття участі у конкурсі на заміщення вакантної посади 13.09.2016 прибули два конкурсанти ОСОБА_4, ОСОБА_5. Конкурсант ОСОБА_1 для прийняття участі у конкурсі не з'явився. 13.09.2016 о 09 год. 55 хв. надійшла заява від ОСОБА_13 з проханням перенести проведення конкурсу на іншу дату з огляду на перебування останнього на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні Зіньківської ЦРЛ та не можливість прибути для прийняття участі у конкурсі (а.с. 111).

За результатами розгляду вказаної заяви конкурсна комісія дійшла висновку про відсутність підстав для перенесення конкурсу та провела конкурс на заміщення вакантної посади за присутності двох конкурсантів ОСОБА_4, ОСОБА_5. На підставі результатів підсумкового рейтингу кандидатів визначено переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА ОСОБА_4, другим за результатами конкурсу став ОСОБА_5.

Про результати проведеного конкурсу Зіньківська РДА повідомила Міжрегіональне управління Нацдержслужби у Полтавській та Кіровоградській областях листом від 14.09.2016 за вих.№01-47/261 (а.с. 105).

Здійснюючи апеляційний перегляд справи з урахуванням встановлених фактичних обставин справи, враховуючи визначені позивачем підстави звернення до суду, що на його думку вказують на недійсність проведеного конкурсу, колегія суддів зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон №889-VІІІ).

Так, відповідно до статті 3 Закону №889-VІІІ, цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця та його дія поширюється, зокрема на державних службовців місцевих державних адміністрацій.

Питання щодо вступу на державну службу врегульовані розділом ІV Закону №889-VІІІ.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону №889-VІІІ право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче: 1) магістра - для посад категорій "А" і "Б"; 2) бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії "В".

Категорії посад державної служби визначені статтею 6 Закону №889-VІІІ. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 6 Закону №889-VІІІ заступники голів місцевих державних адміністрацій відносяться до посад державної служби категорії "Б".

Частиною другою статті 19 Закону №889-VІІІ встановлені обмеження щодо вступу осіб на державну службу, а в статті 20 Закону №889-VІІІ наведені вимоги до осіб, які претендують на вступ на державну службу.

Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом (частини перша та друга статті 21 Закону №889-VІІІ).

Згідно положень частини першої статті 22 Закону №889-VІІІ з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок №246), який визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки.

За приписами частини третьої статті 22 Закону №889-VІІІ порядок проведення конкурсу визначає: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі; 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби.

Згідно з вимогами статті 23 Закону №889-VІІІ інформація про вакантну посаду державної служби оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" приймає суб'єкт призначення, на вакантні посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівник державної служби відповідно до цього Закону.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, здійснює перевірку наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови на відповідність вимогам законодавства з питань державної служби і в разі відсутності зауважень узагальнює подану інформацію та не пізніше наступного робочого дня з дня їх надходження розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Відповідно до пункту 10 Порядку №246 оголошення про проведення конкурсу на вакантну посаду державної служби оприлюднюється:

- за категорією "А" - на офіційних веб-сайтах суб'єкта призначення та Нацдержслужби;

- за категоріями "Б" і "В" - на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та Нацдержслужби.

З метою широкого поширення інформації про вакансію така інформація може бути додатково оприлюднена на інших веб-сайтах або в засобах масової інформації.

Як вже було встановлено, що розпорядженням голови Зіньківської РДА Полтавської області №275 оголошено конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця категорії "Б" першого заступника голови Зіньківської РДА Полтавської області датоване 12.08.2016.

Враховуючи, що 13.08.2016 та 14.08.2016 були вихідними днями (відповідно субота та неділя) інформація про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА разом зі сканкопією розпорядження від 12.08.2016 №275, таблицею з переліком посад та файлом умов у форматі .doc. були направлені Зіньківською РДА Полтавської області до Міжрегіонального управління Нацдержслужби у Полтавській та Кіровоградській областях листом від 15.08.2016 за вих.№02-35/240, тобто в перший робочий день після дня підписання розпорядження про оголошення конкурсу, що відповідає вимогам статті 23 Закону №889-VІІІ.

Інформація про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади не пізніше наступного робочого дня з дня її надходження, а саме, 16.08.2016 була розміщена на офіційному інтернет-ресурсі Нацдержслужби України.

Як зазначав відповідач в письмових поясненнях на адміністративний позов суду, з технічних причин на офіційній веб-сторінці Зіньківської РДА Полтавської області інформація про конкурс розміщена 19.08.2016 з посиланням на офіційне оприлюднення інформації на сайті Національного агентства з питань державної служби України (а.с. 64-65).

Частиною 5 статті 23 Закону №889-VІІІ передбачено, що строк подання документів для участі в конкурсі не може становити менше 15 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу. Результати конкурсу оприлюднюються не пізніше 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення такого конкурсу.

За приписами пунктів 20 та 21 Порядку №246 служба управління персоналом та спеціальний структурний підрозділ веде облік та реєструє всі документи для участі в конкурсі, надіслані особами, які бажають взяти у ньому участь.

Служба управління персоналом державного органу, в якому оголошено конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам у триденний строк з дня їх надходження та повідомляє кандидату про результати такої перевірки у той самий строк.

Згідно оприлюдненої 16.08.2016 на сайті Нацдержслужби України інформації особи, що бажають прийняти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА, мають представити необхідні документи у термін з 16.08.2016 по 30.08.2016, тобто протягом п'ятнадцяти днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу.

Так, документи для участі у конкурсі від ОСОБА ОСОБА_4, ОСОБА_5, та ОСОБА_1 надійшли до Зіньківської РДА з дотриманням п'ятнадцятиденного терміну, визначеного частиною п'ятою статті 23 Закону №889-VІІІ, та з огляду на відповідність поданих документів вимогам законодавства, всіх вказаних осіб було допущено до проходження конкурсу.

Виходячи з правового аналізу положень ч.5 статті 23 Закону №889-VІІІ, визначений законом строк (ключовим та визначальним є) не менше 15 та не більше 30 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу, встановлений саме для подання документів для участі в конкурсі з дня такого оприлюднення. В даному випадку, позивач подав документи до участі у конкурсі саме в межах такого строку, випадку їх не прийняття з підстав порушення строку їх подання не встановлено. Тобто, відповідачем жодних порушень прав позивача допущено не буо.

З огляду на зазначене та встановлені обставини, колегія суддів підтримує висновки суду першої інстанції, що доводи позивача про те, що строк для подання документів для участі в конкурсі був менший ніж п'ятнадцять календарних днів є безпідставними, так як вони не відповідають дійсним обставинам справи. Будь які порушення прав та інтересів ОСОБА_1 у зв'язку з цим відсутні. Позивач жодним чином не довів вплив наведених ним доводів на його права чи інтересів.

Щодо інших доводів апелянта, колегія суддів зазначає, згідно з частиною четвертою статті 23 Закону №889-VІІІ в оприлюдненому оголошенні про проведення конкурсу зазначаються: 1) найменування і місцезнаходження державного органу; 2) назва посади; 3) посадові обов'язки; 4) умови оплати праці; 5) вимоги до професійної компетентності кандидата на посаду; 6) інформація щодо строковості чи безстроковості призначення на посаду; 7) вичерпний перелік документів, необхідних для участі в конкурсі, та строк їх подання; 8) дата і місце проведення конкурсу; 9) прізвище, номер телефону та адреса електронної пошти особи, яка надає додаткову інформацію з питань проведення конкурсу.

Як вказує позивач, що згідно оприлюдненої на сайті Зіньківської РДА інформації про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА у графі "дата, час та місце проведення конкурсу" зазначено 12.09.2016 о 10 год. 00 хв. за адресою: 38100, Полтавська область, м. Зіньків, вул. Воздвиженська, 40, однак фактично вказаний конкурс було проведено о 10 год. 00 хв. 13.09.2016, що є порушенням встановленого порядку проведення конкурсу та підставою для визнання його недійсним.

Як встановлено судом першої інстанції, зазначення на сайті Зіньківської РДА в якості дати проведення конкурсу "12.09.2016" є питанням технічної помилки, яка по суті жодним чином не вплинула на правові наслідки проведення конкурсу, оскільки учасники конкурсу були належно повідомлені адміністратором конкурсу про дату його проведення. Протягом вересня 2016 року в телефонному режимі адміністратор конкурсу ОСОБА_3 повідомляла учасників конкурсу, в тому числі й ОСОБА_1, про дату проведення конкурсу - "13.09.2016".

Крім того, на сайті Нацдержслужби України в розділі "Згідно з умовами проведення конкурсу" була розміщена правильна дата проведення вищевказаного конкурсу - "13.09.2016".

Факт обізнаності позивача про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади саме 13.09.2016 р., підтверджується також поданою ним до Зіньківської РДА в цей день проведення конкурсу, заяви з проханням перенести конкурс у зв'язку з перебуванням його на стаціонарному лікуванні. При цьому, вказана заява була подана лише до конкурсної комісії та без відповідного звернення до голови Зіньківської РДА, як керівника органу, що оголосив конкурс, та без відповідних підтверджуючих документів про хворобу та лікування ОСОБА_1. Внаслідок відсутності у голови та членів конкурсної комісії повноважень щодо перенесення дати проведення конкурсу, конкурсною комісією 13.09.2016 у відповідності до Закону №889-VІІІ та Порядку №246 було проведено конкурс та подано 14.09.2016 до представництва Нацдержслужби інформацію про його результати.

Суд першої інстанції правильно зауважив, що в роботі конкурсної комісії приймали участь представники громадських організацій. Жоден із конкурсантів чи представників громадськості не мав претензій щодо процедури проведення конкурсу, що б ставило під сумнів легітимність проведення конкурсу.

Наданий суду апеляційної інстанції копію листа на ім'я позивача від Громадської ради при Зіньківській районної державної адміністрації датованої 03 березня 2017 року щодо певних зауважень відносно проведеного конкурсу, жодним чином не впливає та зміст, суть та характер спірних правовідносин. Крім того, він не був предметом судового дослідження та датований значно пізніше, ніж ухвалена постанова суду. Крім того, такий лист не має жодного законодавчо встановленого правового впливу (чи були у такої громадської організації зауваження чи ні) на проведення конкурсу.

За викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при оголошенні та проведенні конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА Полтавської області, Відповідач діяв у межах чинного законодавства України та у спосіб, що обумовлений правильним застосуванням норм права при проведенні конкурсу та відсутністю порушень прав конкурсантів, забезпечив рівний доступ громадян до участі в конкурсі.

Відтак, позовні вимоги про визнання недійсним проведеного Зіньківською РДА Полтавської області 13.09.2016 конкурсу на заміщення вакантної посади першого заступника голови Зіньківської РДА суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення та не створюють правових підстав для визнання недійсним проведеного конкурсу.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст.2, 11, 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року по справі № 816/2115/16 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів, - з дня складення в повному обсязі.

У повному обсязі складена 20 березня 2017 року.

Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.