ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про призначення судової експертизи та зупинення
провадження в адміністративній справі
16 березня 2017 року Справа № 813/1716/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Гавірко О.О.,
представник позивача Домашовець Р.С.,
представник відповідача не прибув,
розглянув у попередньому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судової будівельно-технічної експертизи в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Люксар» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування припису про усунення порушення та постанови про накладення штрафу,-
в с т а н о в и в :
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Люксар» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, згідно якої позивач, враховуючи його заяву про уточнення позовних вимог, просить:
-визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №356/1/16-ю від 03.03.2016 року;
-визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1г/12пз/1013-6/2628-16 від 26.04.2016 року.
У попередньому судовому засіданні 31.01.2017 року представник позивача подав клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи.
У подальшому, 14.02.2017 року представником позивача подано через канцелярію суду уточнене клопотання про призначення експертизи, на розгляд якої вважає за необхідне поставити наступні питання:
- Чи відповідає проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» нормативно-правовим актам в галузі будівництва в частині забезпечення нормативної кількості машиномісць для реконструкції об'єкту в межах геометрії його фундаментів (надбудови на існуючих фундаментах)?
- Чи можливо передбачити на Об'єкті: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» нормативну кількість машиномісць, враховуючи, що земельна ділянка відсутня, а будівництво виконується в межах існуючих фундаментів (надбудова на існуючих фундаментах)?
- Чи містить проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» інформацію про проведені археологічні дослідження на Об'єкті?
- Чи передбачають чинні нормативно-правові акти в галузі будівництва обов'язкове проведення археологічних досліджень при проведенні реконструкції існуючих нежитлових приміщень в межах історичного ареалу, якщо така проводиться на існуючому фундаменті (без розширення/зміни будівельної площини, посадки будівлі) і без наявності земельної ділянки (відсутність права власності і права оренди земельної ділянки)?
Чи містить проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» інформацію про наявну згоду власників квартир та приміщень в суміжних будинках?
- Чи передбачають нормативно-правові акти в галузі будівництва при проведенні реконструкції існуючої будівлі в межах існуючих фундаментів (надбудова) обов'язкове отримання згоди власників квартир та приміщень суміжних будівель щодо можливості надбудови об'єкта реконструкції?
- Чи містить проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» відомості про погодження компетентним органом державної влади історико-містобудівного обґрунтування на будівництво вказаного Об'єкта?
У попередньому судовому засіданні судом поставлено на обговорення клопотання представника позивача.
Представник позивача у попередньому судовому засіданні клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи підтримав.
Представник відповідача у попереднє судове засідання не прибув.
Суд, заслухав думку представника позивача, дослідив матеріали справи, та встановив наступне.
Згідно частини 1 статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України, для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Відповідно до п.п.3.3 п.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року №53/5, у постанові (ухвалі) про призначення експертизи вказуються питання, які виносяться на вирішення експертові, які мають значення для проведення експертизи.
Орієнтовний перелік питань, що можуть бути поставлені при проведенні відповідного виду експертизи, наведено в Науково-методичних рекомендаціях з питань підготовки і призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року №53/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 року за № 705/3145 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 року №1950/5).
Судом встановлено, що надані представником позивача пропозиції щодо питань, які необхідно постановити перед експертом, відповідають обставинам, встановлення яких вимагає спеціальних знань.
Оскільки між сторонами виник спір, предметом дослідження якого у даній справі є правовідносини, які потребують спеціальних знань в галузі будівництва, тому суд приходить до висновку про необхідність призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи.
Відповідно до частини 3 статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України, особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
Судом з'ясовано, що експертизу в обсязі, необхідному для розгляду справи може бути проведено Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз (м.Львів, вул.Липинського, 54).
У відповідності до пункту 3 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
На підставі викладеного, на час проведення судової будівельно-технічної експертизи необхідно зупинити провадження у справі до одержання результатів експертизи.
Керуючись ст.ст.81, 82, 84, 156, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
1. Клопотання представника позивача про призначення експертизи - задовольнити.
2. Призначити в адміністративній справі №813/1716/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Люксар» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування припису про усунення порушення та постанови про накладення штрафу судову будівельно-технічну експертизу, доручивши її проведення Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз.
3. На розгляд та вирішення експерта винести наступні питання:
3.1. Чи відповідає проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» нормативно-правовим актам в галузі будівництва в частині забезпечення нормативної кількості машиномісць для реконструкції об'єкту в межах геометрії його фундаментів (надбудови на існуючих фундаментах)?
3.2. Чи можливо передбачити на Об'єкті: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» нормативну кількість машиномісць, враховуючи, що земельна ділянка відсутня, а будівництво виконується в межах існуючих фундаментів (надбудова на існуючих фундаментах)?
3.3. Чи містить проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» інформацію про проведені археологічні дослідження на Об'єкті?
3.4. Чи передбачають чинні нормативно-правові акти в галузі будівництва обов'язкове проведення археологічних досліджень при проведенні реконструкції існуючих нежитлових приміщень в межах історичного ареалу, якщо така проводиться на існуючому фундаменті (без розширення/зміни будівельної площини, посадки будівлі) і без наявності земельної ділянки (відсутність права власності і права оренди земельної ділянки)?
3.5. Чи містить проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» інформацію про наявну згоду власників квартир та приміщень в суміжних будинках?
3.6. Чи передбачають нормативно-правові акти в галузі будівництва при проведенні реконструкції існуючої будівлі в межах існуючих фундаментів (надбудова) обов'язкове отримання згоди власників квартир та приміщень суміжних будівель щодо можливості надбудови об'єкта реконструкції?
3.7. Чи містить проектна документація на будівництво Об'єкта: «Реконструкція з надбудовою та технічному переоснащенню нежитлового будинку, що розташований за адресою: м. Львів, вул. Чайковського, 31 в межах існуючих фундаментів» відомості про погодження компетентним органом державної влади історико-містобудівного обґрунтування на будівництво вказаного Об'єкта?
4.Витрати за проведення експертизи покласти на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Люксар».
5.Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 Кримінального кодексу України за надання завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від надання висновку.
6.Зобов'язати сторін надати на вимогу експерта матеріали, які є об'єктами експертизи та інші документи, необхідні для проведення експертизи.
7.У разі ненадання сторонами документів, які необхідні для проведення експертизи, судовому експерту повідомити про це суд.
8.Провадження у справі зупинити до одержання результатів експертизи.
9.Матеріали адміністративної справи №813/1716/16 направити у Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз (79024, м.Львів, вул.Липинського, 54).
10.Про дату, час і місце розгляду питання про поновлення провадження у справі сторони будуть повідомленні в порядку глави 3 КАС України.
Ухвала суду в частині призначення експертизи оскарженню не підлягає.
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження у адміністративній справі.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст ухвали складено та підписано 17.03.2017 року.