Справа № 212/6107/16-а
2-а/212/17/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2017 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Чайкіна І.Б. при секретарі Гавеля Ю.О.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1; представника позивача: ОСОБА_2;
представника відповідача: Дудар Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, стягнення щомісячно недоплаченого підвищення до пенсії, індексації пенсії та стягнення моральної шкоди -, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача в порядку адміністративного судочинства про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, стягнення щомісячно недоплаченого підвищення до пенсії, індексації пенсії та стягнення моральної шкоди. В обґрунтування позову (з урахуванням уточненої позовної заяви про перерахунок пенсії віл 19.10.2016 року) зазначає, що у 1993 році вийшла на пенсію за віком, з березня 2011 року отримала статус інваліда 1-ої групи по зору, довічно. Відповідно до Висновку МСЕк потребує постійного стороннього догляду. З 2010 року їй була призначена надбавка на догляд як інваліду 1 групи в розмірі 50 гривень, щомісяця. З 01.12.2014 року з неї було знято вищезазначену надбавку. З 01 квітня 2015 року до 31 грудня 2015 року їй почали недоплачувати по 100 гривень, щомісяця. Після її звернення до Пенсійного фонду їй було проведено перерахунок і їй повернули 626 грн. 36 коп. у грудні місяці 2015 року, але всього з її пенсії було утримано 1100 грн., та до теперішнього часу не повернуто 473 грн. 64 коп. також вказала у заяві, що з неї незаконно та безпідставно було знято індексацію з 01.01.2016 року в розмірі 119 грн , та до 01.05.2016 року всього сума склала 476 грн, з 01.05.2016 року було знято індексації по 173,04 грн, щомісяця. До того ж вважає, що їй безпідставно зменшено розмір індексації на величину надбавки за догляд до прожиткового мінімуму з 01.01.2016 року по теперішній час. Оскільки змінюється прожитковий мінімум, вважає, що її пенсія повинна бути перерахована та призначена, за період з 01.09.2015 року 1564, 00 грн, з 01.05. 2016 року 1616 грн.70коп. Окрім матеріальної шкоди їй зазначена і моральна шкода, яка виразилась неправомірними діями відповідача, вона вимушена, жінка похилого віку , інвалід по зору ходити до різних установ , у зв'язку з чим погіршився її стан здоров'я , переносить душевні страждання, тому вважає суму моральної шкоди в розмірі 5000 гривень. У зв'язку з чим був вимушена звернутися до суду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.
Представник відповідача Дудар Т.Л. в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала в повному обсязі, пояснивши , що розмір пенсії позивача з 01.05.2016 року був збільшений на 56 грн, розмір підвищення пенсії не перевищив розміру індексації пенсії , тому згідно з п.5 Порядку розмір індексації зменшено, і фактичний розмір пенсії до виплати не змінився, тому вважає дії управління щодо здійснення розрахунку розміру пенсії позивача цілком відповідають визначеним нормам чинного законодавства і підстави для здійснення перерахунку відсутні. На рахунок стягнення моральної шкоди вказала, що позивач безпідставно стверджує про право на отримання моральної шкоди, оскільки законодавством не встановлено порядку відшкодування моральної шкоди органами Пенсійного фонду України.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що у задоволені позову ОСОБА_1 необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що в Криворізькому північному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області перебуває на обліку ОСОБА_1, яка отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 22.03.2011р. ОСОБА_1 встановлено І групу інвалідності внаслідок загального захворювання.( а.с.5-6)
30.10.2014р. позивачем було надано заяву про припинення виплати надбавки на догляд, у зв'язку з призначенням її чоловіку-Кавуну А.Ф., як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, державної соціальної допомоги на догляд згідно з Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам». У вищезазначеній заяві була надана згода на припинення виплати надбавки на догляд у розмірі 50грн. з 01.12.2014 року. Відповідно, починаючи з 01.12.2014р. загальний розмір пенсії до виплати становив 1393,64 грн., що складається з: 956.94 грн. - розрахунковий розмір пенсії за віком, обчислений за формулою: 1197,91грн (середня заробітна плата за 2007 рік) х 1,59211 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 1907,20 грн(заробітна плата для обчислення) х 0,50175 (коефіцієнт стажу за 446 міс.) = 956,94грн. (розмір пенсії за віком); 161.33 грн. (доплата за понаднормативний стаж 17 років); 29.58грн. (підвищення згідно ч.2 ст. 42 Закону); 66.43 грн. (підвищення дітям війни); 179,36грн. (індексація).
09.02.2015року позивачем надано нову заяву щодо поновлення виплати надбавки на догляд.
Згідно листа від 24.03.2016 року відповідачем повідомлено позивача, що з огляду на приписи п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, якщо розмір підвищення пенсії не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення пенсії, сума індексації розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення пенсії. Тому у випадках, коли сума індексації більша за розмір підвищення пенсії внаслідок її перерахунку, загальний розмір пенсійної виплати не збільшується.( а.с.7-9).
З відповідей, наданих пенсійним органом, вбачається, що починаючи з травня 2014 року відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (зі змінами), позивачу виплачувалась пенсія разом з індексацією. Загальний розмір пенсії до виплати становив 1417,07 грн., що складається з: 956.94 грн. - розрахунковий розмір пенсії за віком, обчислений за формулою: 1197,91грн (середня заробітна плата за 2007 рік) х 1,59211 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 1907,20грн (заробітна плата для обчислення) х 0,50175 (коефіцієнт стажу за 446міс.) = 956,94грн. (розмір пенсії за віком); 161.33 грн. (доплата за понаднормативний стаж 17 років); 29.58 грн. (підвищення згідно ч.2 ст. 42 Закону); 50,00 грн. (надбавка одиноким на догляд); 66.43грн. (підвищення дітям війни); 152,79 грн. (індексація).
Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема і пенсії.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі й пенсії.
За правилами ст. 3 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Приписами статті 4 вказаного Закону визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Закону Кабінет Міністрів України 17 липня 2003 року постановою № 1078 затвердив Порядок, яким визначено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Відповідно до п. 1 Порядку індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
При цьому в п. 3 Порядку визначено перелік грошових доходів громадян, одержаних в гривнях на території України, які не мають разового характеру, проте не відносяться до об'єктів індексації. До них, зокрема, належать соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Згідно з пунктом 5 зазначеного Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 13 жовтня 2015 року (справа № 21-2389а15), що у відповідності до приписів ст. 244-2 КАС України є обов'язковою при застосуванні таких норм права.
Отже, враховуючи, що якщо в складі пенсії є доплата до прожиткового мінімуму відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то правових підстав для здійснення індексації пенсії не має. Відповідно не має підстав для задоволення клопотання відповідача і в частині залишення позову без розгляду оскільки останнє є обґрунтованими.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Крім того, доведення наявності моральної (немайнової) шкоди здійснюється шляхом визначення в позові конкретних обставин, за яких було заподіяно шкоду, а також зазначення того, які неправомірні дії було вчинено щодо позивача, в чому полягає шкода, що було підставою визначення запропонованого позивачем розміру або форми її відшкодування, якими це доказами підтверджується.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом в залежності від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей постраждалого чи позбавлення його реалізації, ступеня провини особи, яка спричинила моральну шкоду, якщо провина є підставою для відшкодування, а саме також з урахуванням інших суттєвих обставин. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, та не пов'язана з її розміром.
Важливим чинником визначення розміру відшкодування моральної (немайнової) шкоди є наявність і вид (умисел, необережність) вини особи, яка заподіяла шкоду.
Моральну шкоду не можна відшкодувати в повному обсязі, так як немає (і не може бути) точних критеріїв майнового виразу душевного болю, спокою, честі, гідності особи. Будь-яка компенсація моральної шкоди не може бути адекватною дійсним стражданням, тому будь-який її розмір може мати суто умовний вираз, та більше, якщо така компенсація стосується юридичної особи.
Визначаючи розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди, суд повинен наводити в рішенні відповідні мотиви.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п.5 постанови від 31.03.1995 №4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди", відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправними діяннями заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Також позивач повинен доказати факт заподіяння йому моральних чи фізичних страждань або втрати немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення.До того ж в діях відповідача факту порушення прав позивача не встановлено.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України, оскільки позивача ОСОБА_1 (інвалід 1 групи) та відповідача - управління Пенсійного фонду України відповідно до п.п. 9, 18 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнено від сплати судового збору.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, стягнення щомісячно недоплаченого підвищення до пенсії, індексації пенсії та стягнення моральної шкоди -залишити без задоволення.
Судові витрати по оплаті судового збору відшкодуванню не підлягають та приймаються на рахунок держави.
Апеляційна скарга може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 20.03.2017 року.
Суддя: І. Б. Чайкін