Рішення № 6538331, 11.08.2009, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.08.2009
Номер справи
9/162(13/101(16/569)
Номер документу
6538331
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.08.09                                                                                 Справа № 9/162(13/101(16/569)

Суддя Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи за позовом

Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ

до Державного підприємства "Свердловантрацит", м. Свердловськ Луганської області

про стягнення 12 440 309 грн. 98 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача –Вакуленко О.М., дов. № 450/0/4-09 від 02.02.09,

від відповідача – Снесарева-Сомова Л.В., пров. юрисконсульт, дов. № 14-4/13д від 11.01.08, Боцул В.П., дов. № 14-183д від 18.07.08

в с т а н о в и в:

суть спору: позивач звернувся з позовом до Державного підприємства "Свердловантрацит" зобов’язати відповідача повернути до державного матеріального резерву матеріальні цінності (далі –МЦ), стягнути з відповідача до Державного бюджету України відповідно до п.10 ст.14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" штраф у розмірі 8358647 грн. 21 коп. та пеню у розмірі 4 081 662 грн. 77 коп., всього 12440309 грн. 98 коп.

Заявою про уточнення позовних вимог №341/юр від 17.10.07 позивач зменшив розмір позовних вимог і заявив про зобов’язання відповідача повернути МЦ до державного матеріального резерву (за вказаним переліком з 16 найменувань) та стягнення штрафу в сумі 2906151 грн. 68 коп., пені у розмірі 1507022 грн. 06 коп.

Оскільки позивач скористався своїм правом щодо зменшення розміру позову, суд, вирішуючи цей спір, виходить із зменшеного розміру позову за заявою позивача №341/юр від 17.10.07.

Відповідач, ДП "Свердловантрацит", проти позову заперечує з наступних підстав:

Ш          Згідно з п. 10 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву МЦ вважаються закладеними до державного резерву після підписання акта про їх прийняття, розміщення на місці постійного зберігання та оформлення відповідних бухгалтерських документів складського обігу.

Документом, що підтверджує закладення МЦ мобрезерву на відповідальне зберігання, є акт закладки цих цінностей за формою № 1, що відповідає вимогам Положення про мобілізаційний резерв, затв. постановою ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР від 29.09.69 (далі –Положення), що діяло на момент доведення мобзавдання. Пунктом 31 Положення передбачено, що закладка, освіження, заміна, переміщення, позичання, розбронювання та повернення матеріальних цінностей мобрезерву оформлюється актами в порядку, встановленому Головним управлінням державного матеріального резерву при Раді Міністрів СРСР.

Ш          Позивачем не доведено належними засобами укладення між ним та відповідачем договору відповідального зберігання, факту закладення МЦ на відповідальне зберігання відповідачу.

Судом встановлено, що позивач звернувся з позовом про повернення до Держкомрезерву МЦ та стягнення з відповідача штрафу та пені, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідачем відповідно до Номенклатури накопичення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, затвердженої наказом ВО "Ворошиловградвуглепром" від 23.06.88 № 3сс отримано мобілізаційне завдання (державне замовлення) на зберігання МЦ мобілізаційного резерву, що є доказом виникнення між сторонами договірних відносин з зберігання МЦ мобілізаційного резерву.

Факт наявності зобов'язань зі збереження МЦ мобілізаційного резерву відповідачем на думку позивача також підтверджується щорічними звітами відповідача, а саме звіт –збережувальне зобов'язання за формою 12мр за 2005 рік та пояснювальна записка до нього, звіт за формою 17мр за 2006 р., крім того рішенням господарського суду м. Києва від 16.12.2002 р. по справі № 02-2-17/2196-1/160Т.

Представниками Східного контрольно-ревізійного відділення Держкомрезерву 12.11.2004 року була проведена контрольна перевірка наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності МЦ мобілізаційного резерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні відповідача.

Позивач зазначає, що в результаті перевірки була встановлена відсутність певних МЦ.

Загальна вартість зазначених МЦ виходячи з цін, що діяли на момент проведення перевірки становить 2906151,68 грн. згідно з висновком незалежного експерта оцінювача Авраменко О.А.

Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" позивачем нарахований штраф у розмірі 100 % від вартості відсутніх МЦ в сумі 2906151,68 грн., та відповідно до п. 16 ст. 14 цього Закону нарахована пеня за період з 12.11.04 по 17.10.07 в сумі 1507022,06 грн.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що відповідно до пункту 4 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затв. постановою КМУ №1129 від 08.10.97 (далі –Порядок 1129), договори з відповідальними зберігачами укладаються Держкомрезервом на період не менший за встановлений термін зберігання продукції до її освіження або зміни.

Відповідно до пункту 10 Порядку 1129 матеріальні цінності вважаються закладеними до державного резерву після підписання акта про їх прийняття, розміщення на місці постійного зберігання та оформлення відповідних бухгалтерських документів складського обігу.

Документом, що підтверджує закладення МЦ мобілізаційного резерву на відповідальне зберігання - є акт закладки матеріальних цінностей за формою №1. Номенклатура накопичення є державним замовленням, тобто тим завданням, яке держава встановлювала підприємству, проте вказаний норматив не може свідчити про фактичну кількість закладених до мобілізаційного резерву цінностей.

Відповідач зазначає, що позивачем акт закладки МЦ суду не надано, кошти відповідачу на утримання МЦ не надавалися. Письмовий договір на відповідальне зберігання між Держкомрезервом та підприємством відсутній.

Оцінивши матеріали справи, доводи представника позивача, відповідача і надані докази, суд дійшов висновку про наступне.

Матеріальні цінності мобрезерву, які є предметом спору за цією справою, повинні зберігатися у відповідача відповідно до номенклатури накопичення матеріальних цінностей мобрезерву "Ворошиловградвуглепром" від 23.06.88 № 3сс, копія якої міститься в матеріалах справи.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державний матеріальний резерв" номенклатура матеріальних цінностей держрезерву і норми їх накопичення, у т.ч. незнижуваного запасу, затверджуються Кабінетом Міністрів України та мобілізаційні резерви створюються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності відповідно до завдань, визначених Кабінетом Міністрів України.

У спірних правовідносинах мобзавдання у вигляді номенклатури накопичення було доведено центральним органом виконавчої влади Радянського Союзу, разом з тим, відповідного рішення щодо зміни номенклатури накопичення МЦ мобрезерву Кабінетом Міністрів України не було прийнято.

Таким чином, номенклатура накопичення була доведена до відповідача за часів існування Радянського Союзу, є чинною і відповідає вимогам чинного законодавства України. Зокрема, відповідно до Особливостей формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями мобілізаційного резерву, затв. постановою КМУ від 29.01.98 № 100-03 (далі –Особливості 100-03) мобілізацйіний резерв матеріальних цінностей створюється підприємствами в мирний час відповідно до встановлених мобілізаційних завдань. Норми накопичення матеріальних цінностей встановлюються за номенклатура ми та обсягами, визначеними міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади.

Вказане визначення мобрезерву збігається за змістом з визначенням, яке міститься в Положенні, що має гриф "ДСК".

Суд погоджується з посиланням позивача на Указ Президента України від 14.11.95 № 1039/95 Про заходи щодо поліпшення роботи з мобілізаційної підготовки народного господарства України (має гриф "ДСК"), за яким підприємства, установи, організації всіх форм власності у разі зміни форми власності, власника, організаційної форми підприємницької діяльності чи підпорядкованості, виконують раніше визначене їм мобілізаційне завдання.

Згідно з п. 19 Особливостей 100-03 підприємства –відповідальні зберігачі, подають Держкомрезерву звіти про наявність та якісний стан МЦ мобрезерву станом на 1-е січня поточного року до 1-го лютого року, що настає за звітним.

На виконання вказаної норми відповідачем на адресу позивача направлялися щорічні звіти –збережувльні зобов'язання за формою 12мр за 2005 рік та пояснювальну записку до нього, також звіт за формою 17мр за 2006 рік, копії яких містяться у матеріалах справи.

Крім того, знаходження МЦ мобрезерву на зберіганні у відповідача підтверджується рішенням господарського суду м. Києва від 16.12.2002 р. по справі № 02-2-17/2196-1/160Т.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Суд приймає до уваги факт, на який посилається позивач, що акт перевірки від 12.11.04, яким встановлено самовільне відчуження МЦ, які є предметом цього спору, підписано керівництвом підприємства відповідача без будь-яких заперечень.

Суд також приймає посилання позивача на розпорядження КМУ від 26.11.03 № 702-р та від 05.07.04 № 434-р, якими було визначено найменування та кількість МЦ, які були неправомірно вилучені відповідачем та які є предметом цього спору.

Щодо актів закладки МЦ мобрезерву, які є предметом спору, суд приймає до уваги факт їх знищення на підставі протоколів, складених Режимно-секретним сектором Держкомрезерву України (далі –РССДКРУ) спільно з представниками Служби безпеки України за №№ 38, 39 від 31.10.06 та № 35 від 14.02.02, що підтверджується довідкою РССДКРУ від 23.07.09, що міститься у матеріалах справи.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню з покладенням судових витрат на відповідача.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 47-1, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати відповідача, ДП "Свердловантрацит", 94800, Луганська обл., м. Свердловськ, вул. Енгельса, 1, код 32355669, повернути до державного матеріального резерву матеріальні цінності, а саме:

№ п/пНайменуванняОдин. виміруКількість

1Рейки залізничні вузької коліїтонн96,221

2Балки та швелеритонн21,85

3Сталь сортов.констр.тонн17,463

4Сталь буроватонн0,7

5Накладки та підкладкитонн20,39

6Болти колійнітонн0,806 7Костилі колійнітонн9,1

8Труби нафтопровод.

електр.зварні

тонн55,89

9Труби водо-газопровіднітонн65,533

10Кабель шлангов.врубовкм12,282

11Кабель контрольн.км2,936

12Бронекабель км19,143

13Канати сталевітонн4,798

14Стрічка конвейєрна тис.м.0,49

16Труби вентиляційніТис.м1,72

17Руднічна стойкаТис.куб.м7,0 3. Стягнути з відповідача, ДП "Свердловантрацит", 94800, Луганська обл., м. Свердловськ, вул. Енгельса, 1, код 32355669, до Державного бюджету України суму штрафу в сумі 2906151 грн. 68 коп., пені у розмірі 1507022 грн. 06 коп. 4. Стягнути з відповідача, ДП "Свердловантрацит", 94800, Луганська обл., м. Свердловськ, вул. Енгельса, 1, код 32355669, до Державного бюджету України державне мито у розмірі 25500,0 грн. та інформаційно-технічні витрати –118,0 грн. Накази видати після набрання законної сили даним рішенням. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення підписане 14.08.09.

Суддя                               А.Г.Ворожцов