ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
"07" березня 2017 р. Справа № 911/621/17
Господарський суд Київської області в особі судді Лопатіна А.В., розглянувши матеріали
за заявою ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Лідерс», м. Фастів
боржника (код ЄДРПО України 31186158)
про банкрутство
встановив:
До господарського суду Київської області надійшла заява боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Лідерс» про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Дослідивши матеріали заяви про порушення справи про банкрутство, суд дійшов висновку, що зазначена заява не може бути прийнята судом до розгляду з підстав невідповідності її вимогам Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Так, у своїй заяві ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Лідерс» посилається на те, що останнім було вжито всі заходи передбачені законодавством, та встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
В обґрунтування своєї заяви заявник посилається на приписи статей 11, 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
А приписи статті 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом встановлюють, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Проте, відповідно до приписів вказаної статті Закону обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Частиною першою та другою статті 105 Цивільного кодексу України встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Частиною пятою статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Згідно з п. 1 частини першої статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частиною першою статті 111 Цивільного кодексу України встановлено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Відповідно до частини третьої статті 111 Цивільного кодексу України під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
А частиною сьомою тієї ж статті Цивільного кодексу України встановлено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Як вбачається з матеріалів заяви, боржником не долучено до заяви про банкрутство доказів направлення повідомлення про припинення боржника та надання документів для здійснення перевірок органам доходів і зборів, Пенсійному фонду України та фондам соціального страхування.
Так, боржником долучено до матеріалів заяви про порушення справи про банкрутство заяву про ліквідацію платника податків, адресовану Києво-Святошинській ОДПІ ДФС у Київській області, з доказами її направлення, в той час як, згідно з відомостями внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Лідерс» перебуває на обліку в ДПІ в Приморському районі в м. Одесі ГУ ДФС у Одеській області.
Крім того, матеріали справи не містять доказів здійснення дій по стягненню дебіторської заборгованості у відповідності до приписів частини першої статті 111 ЦК України та вчинення дій спрямованих на закриття банківських рахунків боржника у відповідності до приписів частини третьої статті 111 ЦК України.
Частиною восьмою статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Як вбачається з долучених до матеріалів заяви про порушення справи про банкрутство документів, згідно з відомостями внесеними до ЄДР (оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи з ЄДР за період з 27.12.2016 р. по 27.12.2016 р.) датою заявлення вимог кредиторами до ТОВ «Лідерс» встановлено 01.03.2017 р. Водночас, головою ліквідаційної комісії боржника складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 01.03.2017 р.
Враховуючи встановлений строк заявлення вимог кредиторів та дату складення проміжного ліквідаційного балансу, суд дійшов висновку, що головою ліквідаційної комісії боржника складено проміжний ліквідаційний баланс за результатами розгляду грошових вимог кредиторів заявлених до боржника без урахування поштового обороту та, відповідно, того, що грошові вимоги кредиторами могли бути направлені поштовим відділенням в останній день встановленого строку (01.03.2017 р.), що жодним чином не є порушенням, отже, проміжний ліквідаційний баланс складено передчасно, оскільки сформований пасив боржника станом на 01.03.2017 р. (останній день строку заявлення вимог кредиторами) не можна вважати вірним.
Крім того, як вбачається з матеріалів заяви ТОВ «Лідерс», учасником боржника прийнято рішення про звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку статті 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом 27.02.2017 р., тобто без урахування належним чином сформованих пасиву та активу боржника, оскільки проміжний ліквідаційний баланс боржника, як було зазначено вище, складено 01.03.2017 р., який, між іншим, як встановлено, в порушення вимог законодавства не затверджено учасником боржника. Отже з усього наведеного вбачається, що головою ліквідаційної комісії боржника порушено порядок послідовності дій під час ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Слід також зазначити, що при зверненні до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «Лідерс» в порушення приписів частини третьої статті 11 Закону не додано до заяви:
-перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;
-перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальна балансова вартість майна;
-перелік майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання згідно із законом або договором;
-відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити.
Таким чином, з огляду на вищевказані обставини, у суду відсутні підстави вважати, що при зверненні з заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ «Лідерс» у порядку ст. 95 Закону, заявником дотримано обов'язкової умови звернення з такою заявою, а саме: дотримання порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 3 частини першої статті 15 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі.
З огляду на все наведене вище, враховуючи, що заявником не виконано обов'язкової умови звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у порядку статті 95 Закону про банкрутство, на яку останній посилається в заяві, а саме, не дотримано порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, суд відмовляє у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство ТОВ «Лідерс» та вважає її такою, що підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Разом з тим, суд зазначає, що повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку після усунення допущених порушень.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та ст. 63, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Заяву голови ліквідаційної комісії ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Лідерс» від 02.03.2017 р. № 19 про порушення справи про банкрутство з доданими до неї документами (всього на 75 арк.) повернути заявнику без розгляду.
Суддя А.В. Лопатін