Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.10.09 р. Справа № 31/125
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтовуглесервіс”, м. Шахтарськ
про стягнення збитків заподіяних внаслідок засмічення земельних ресурсів у розмірі 28090,63 грн.
В присутності представників сторін:
від позивача: Руденко А.О. – довіреність
від позивача: не з”явився
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області звернулась з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтовуглесервіс”, м. Шахтарськ про стягнення збитків заподіяних внаслідок засмічення земельних ресурсів у розмірі 28090,63 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на ст.ст. 162, 211 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст. 17 Закону України „Про відходи”, ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та день судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення повернене до канцелярії суду, про причини неявки суд не повідомив, відзив та клопотання про відкладення розгляду справи не надав.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням представника позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.
09-13.06.2008р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області була проведена перевірка виконання природоохоронного законодавства України на Товаристві з обмеженою відповідальністю „Шахтовуглесервіс”, за результатами якої був складений акт №70, в якому зазначено, що на проммайданчику підприємства (шахтоділянка „Фомінська) встановлено факт засмічення земель відходами виробництва (порода, котельний шлак) на ділянках загальною площею 44,5м2, загальний обсяг заскладованих відходів 35,5м3. Дані факти призводять до порушення ст.ст. 91, 96, 164 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України „Про охорону земель”.
Відповідно до акту №70 від 09-13.06.2008р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було винесено припис №11-70 від 17.06.08р. про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства відповідно до якого відповідача було зобов’язано до 01.01.2009р. ліквідувати факти засмічення земельних ділянок вказаних в акті перевірки.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Донецькій області здійснено розрахунки збитків в результаті засмічення земель ТОВ „Шахтовуглесервіс”, які склали у загальній сумі 28090,63 грн.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків заподіяних внаслідок засмічення земельних ресурсів у розмірі 28090,63 грн. підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Відходи –це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення (ст.1 Закону України „Про відходи”).
Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів передбачені ст. 33 цього ж закону. Відповідно до даної статті зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства № 70 від 09-13.06.2008року.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, було розраховано розмір шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, який склав 28090,63грн.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Сума заподіяної шкоди підлягає стягненню на користь спеціального фонду місцевого бюджету Шахтарської міської ради.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтовуглесервіс”, м. Шахтарськ про стягнення збитків заподіяних внаслідок засмічення земельних ресурсів у розмірі 28090,63 грн. – задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтовуглесервіс” (вул. Шиллера, 122, м. Шахтарськ, Донецька область, 86204, р/р 26006301665930 у відділенні „ПІБ”, м. Шахтарськ, МФО 334613, ОКПО 30379509) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Шахтарської міської ради (п/р 31512921700177 ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686977, КБК 24062100) збитки заподіяні внаслідок засмічення земельних ресурсів на земельній ділянці в сумі 28090,63 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтовуглесервіс” (вул. Шиллера, 122, м. Шахтарськ, Донецька область, 86204, р/р 26006301665930 у відділенні „ПІБ”, м. Шахтарськ, МФО 334613, ОКПО 30379509) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 280,9 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня його прийняття до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя