Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02.11.09 р. Справа № 41/162
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства „Артемвугілля”, м. Горлівка
про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 55896,19 грн.
При участі представників:
від позивача: Руденко А.О. – довіреність від 13.03.2009 №02-769
від відповідача: Медведєв В.Ю. – довіреність від 26.12.2008р. №1-12/12-56
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 55896,19грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час проведення перевірки відповідача встановлений факт наднормативного викиду забруднюючих речовин (пилу) в атмосферне повітря джерелом викиду № 1 (труба, що відводить викиди від котла ДКВР 10/13 котельні СП Шахта ім. К.А. Румянцева). Позивачем зазначено, що наведене порушення відповідачем усунуто, що підтверджується контрольним вимірюванням вмісту забруднюючих речовин у викидах джерела № 1, проведеним 22.01.2009 року
Позивачем зазначено, що при здійсненні господарської діяльності відповідачем заподіяні збитки державі на загальну суму 55896,19 грн., які розраховано у відповідності з „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства екологічної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.06.1995 року за № 162/698.
Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву (вих.. № 12-12/15-309 від 30.10.2009 року) проти позовних вимог заперечив, посилаючись на порушення позивачем, при проведенні перевірки, положень Закону України „Про основні засоби державного контролю в сфері державної діяльності”. Також, позивачем зазначено, що в акті перевірки від 09.12.2008 року має місце посилання на акт відбору проб від стаціонарних джерел викиду № 75 від 15.12.2008 року, тобто, позивачем завчасно зазначений факт порушення природоохоронного законодавства, який є невстановленим результатами експертизи Горлівського міжрайонного відділу інструментально-лабораторного контролю.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
Представниками Горлівського міжрайонного відділу інструментально-лабораторного контролю в присутності уповноваженого представника відповідача 15.12.2008 року виконано відбір проб організованих викидів стаціонарних джерел СП „Шахтоуправління ім. М.І. Калініна” (ш/у № 2 шахта ім. К.А. Румянцева) Державного підприємства „Артемвугілля”, про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 15.12.2008 року №75.
Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 15.12.2008 року №75 було проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел СП „Шахтоуправління ім. М.І. Калініна” (ш/у № 2 шахта ім. К.А. Румянцева) Державного підприємства „Артемвугілля” (джерело викиду № 1 - труба, що відводить викиди від котла ДКВР 10/13 котельні), про що складений протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 15.12.2008 року та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 25.12.2008 року № 75.
При здійсненні вимірювань потужності викидів забруднюючих речовин від джерела викиду № 1 (труба, що відводить викиди від котла ДКВР 10/13 котельні) була зафіксована середня (із серії відібраних проб) масова витрата пилу у викидах – 19,990 г/м; при цьому, граничнодопустимий викид пилу для ДВ № 1 складає 15,926 г/с.
Представниками Горлівського міжрайонного відділу інструментально-лабораторного контролю виконано контрольні вимірювання викидів від джерела викиду № 1, та 22.01.2009 року в присутності уповноваженого представника відповідача здійснено відбір проб організованих викидів стаціонарних джерел СП „Шахтоуправління ім. М.І. Калініна” (ш/у № 2 шахта ім. К.А. Румянцева) Державного підприємства „Артемвугілля”, про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 22.01.2009 року №1/1.
Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 22.01.2009 року №1/1 було проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел СП „Шахтоуправління ім. М.І. Калініна” (ш/у № 2 шахта ім. К.А. Румянцева) Державного підприємства „Артемвугілля” (джерело викиду № 1 - труба, що відводить викиди від котла ДКВР 10/13 котельні), про що складений протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 22.01.2009 року та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 30.01.2009 року № 1/1.
За результатами контрольного вимірювання перевищення граничнодопустимого викиду пилу джерелом викиду № 1, встановленого дозволом, не зафіксовано.
Листом від 26.02.2009 року № 01/14-290, відповідачем повідомлено позивача про те, що за період роботи котельні з 15.12.2008 року по 22.01.2009 року котлоагрегат ДКВР 10/13 працював 81 годину.
Головним спеціалістом ОМЕК по Горлівському регіону згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за № 157/693, було виконано розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі Державним підприємством «Артемвугілля» Структурний підрозділ «Ордена трудового червоного прапору Шахта імені К.А.Румянцева» в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду № 1 (труба, що відводить викиди від котла ДКВР 10/13 котельні) протягом періоду з 15.12.2008р. по 22.01.2009р.
Згідно наведеного розрахунку розмір відшкодування збитків становить 55896,19грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Судом встановлено, що відповідачем здійснювався наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викиду № 1 (труба, що відводить викиди від котла ДКВР 10/13 котельні).
Посилання відповідача на порушення позивачем порядку проведення перевірок та неналежність акту перевірки в якості доказу обґрунтованості позовних вимог судом до уваги не приймаються, оскільки, як наведено вище, здійснення викидів із надмірним вмістом забруднюючих речовин доводиться іншими доказами по справі.
Таким чином, матеріалами справи доводиться порушення відповідачем вимог ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом відбору проб викидів стаціонарних джерел від 15.12.2008 року №75, протоколом вимірювань параметрів газопилового потоку від 15.12.2008 року та протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 25.12.2008 року № 75.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням відповідачем норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.95р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 157/693 від 29.05.1995 року), була розрахована сума збитку, яка дорівнює 55896,19грн.
Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п.4.1. Методики).
Збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відшкодовуються підприємствами незалежно від форм власності та видів господарської діяльності ( п. 4.2. Методики).
Стягнення платежів за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не звільняє підприємства від відшкодування збитків за наднормативні викиди ( п. 4.3. Методики).
Сума збитків не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Горлівської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 55896,19грн. – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр. Леніна, 13, ЄДРПОУ 32270533) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Горлівської міської ради (УДК м. Горлівка, п/р 31518921700018 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686448, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 55896,19 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр. Леніна, 13, ЄДРПОУ 32270533) на користь Державного бюджету державне митовсумі558,96 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр. Леніна, 13, ЄДРПОУ 32270533) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з Інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00грн.
Суддя