Ухвала суду № 65313813, 09.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
757/50499/16-а
Номер документу
65313813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: №757/50499/16-а Головуючий у 1- й інстанції Васильєва Н.П. Суддя - доповідач: Парінов А.Б.

ОКРЕМА УХВАЛА

09 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Приходько К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Печерської районної в м. Києві державної адміністрації на постанову Печерського районного суду м. Києва від 12 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Печерської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Судом розглянуто справу за позовом ОСОБА_2 до Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, предметом спору по якій було визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у проведенні реєстрації місця проживання особи та зобов'язання провести таку реєстрацію.

Під час судового розгляду встановлено, що у відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Печерської районної в м. Києві державної адміністрації були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації місця проживання позивача, оскільки останнім при зверненні до відповідача було подано всі передбачені законом документи.

За приписами статті 6 Закону № 1382-IV забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

Встановлено, що відповідач відмовив у реєстрації місця проживання з підстав, не передбачених Законом, яке полягає в тому, що у військовому квитку позивача містилася відмітка про перебування на військовому обліку в Броварському об'єднаному міському військовому комісаріаті, що не є тотожним неподанню військового квитка та не може вважатися поданням неповного пакету документів.

У спірних правовідносинах відповідачем було грубо порушено вимоги статті 6 Закону № 1382-IV, оскільки ОСОБА_2 було подано всі необхідні для реєстрації документи.

Дії щодо вимоги надання документів, які не передбачені Законом, містять корупційні ризики.

Крім того, судом встановлено, що заява позивача про проведення реєстрації місця проживання була розглянута з порушенням строку розгляду, встановленого п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. N 207.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про адміністративні послуги» до адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

За п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про адміністративні послуги» виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються: перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги; граничний строк надання адміністративної послуги; перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.

Частинами 5 та 6 ст. 9 цього Закону встановлено, що перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом. Забороняється вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.

Статтею 4 цього Закону України передбачено, що державна політика у сфері надання адміністративних послуг базується, зокрема, на принципі верховенства права, у тому числі законності та юридичної визначеності.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів звертає увагу, що в силу вищезазначених положень законодавства діяльність державних органів повинна здійснюватися в порядку та у спосіб, що визначені законодавчими актами, та повинна бути спрямована на спрощення бюрократичних процедур з метою забезпечення реалізації громадянами своїх прав, покращення доступу до адміністративних послуг, зменшення державного впливу на соціальні відносини.

Дії відповідача у спірних правовідносинах таким критеріям не відповідають та не сприяють підвищенню авторитету органів державної влади та місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про адміністративні послуги» посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги, адміністратори несуть дисциплінарну, цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законом, за порушення вимог законодавства у сфері надання адміністративних послуг.

Відповідно до п. 2 розпорядження Печерської районної державної адміністрації від 23.05.2016 № 263-к «Про затвердження Положення про відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Печерської районної в м. Києві державної адміністрації та посадові інструкції працівників відділу» відділ підпорядковується заступнику керівника апарату райдержадміністрації.

За приписами ч. 1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

За ч. 1 ст. 208 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 166 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.

Таким чином, з метою усуненню причин та умов, які сприяли допущеному порушенню та з метою уникнення подібного порушення законодавства в подальшому, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для винесення окремої ухвали щодо дій відділу з питань реєстрації місця проживання /перебування фізичних осіб Печерської районної в м. Києві державної адміністрації стосовно порушення вимог Закону № 1382-IV.

Керуючись ст. 41, 158, 159, 166, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Керівнику апарату Печерської районної в м. Києві державної адміністрації вжити заходи щодо забезпечення недопущення порушення відділом з питань реєстрації місця проживання /перебування фізичних осіб Печерської районної в м. Києві державної адміністрації Закону № 1382-IV з підстав, зазначених в ухвалі, та вирішити питання щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Повідомити Київський апеляційний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.