Ухвала суду № 65313391, 09.03.2017, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
824/522/16-а
Номер документу
65313391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

09 березня 2017 р. м. Чернівці справа № 824/522/16-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левицького В.К.

за участю секретаря судового засідання Козак В.Ю.

сторін:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представників відповідачів - Меланіча В.В., Кушніра М.І.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України

про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на публічній службі, зобов'язання вчинити певні дії.

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому, з урахуванням нової редакції адміністративного позову, просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 4 наказу начальника Чернівецького прикордонного загону полковника Лисака П.П. №90-к від 30.01.2016 р. "Про результати службового розслідування" щодо притягнення начальника відділу прикордонної служби "Черепківка" майора ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та оголошення дисциплінарного стягнення "догана";

- визнати протиправним та скасувати пункт 6 наказу начальника Західного регіонального управління ДПС України полковника Єгорова В.С. № 199-аг від 04.04.2016 р. "Про результати службового розслідування" щодо притягнення начальника відділу прикордонної служби "Черепківка" до дисциплінарної відповідальності та оголошення дисциплінарного стягнення "догана";

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Західного регіонального управління ДПС України полковника Єгорова В.С. за №163-ос від 15.04.2016 р. про припинення контракту та звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби за пунктом "и" (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем) частини 6 (із застосуванням ч.8) статті 26 у запас;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Чернівецького прикордонного загону полковника Лисака П.П. №116-ос від 21.04.2016 р. "По особовому складу" про виключення із списків особового складу прикордонного загону та всіх видів забезпечення;

- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділу прикордонної служби "Черепківка" (ІІ категорії тип Б) 31 прикордонного загону (І категорії) Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління ДПС України;

- зобов'язати Західне регіональне управління ДПС України виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 29.12.2016 р. витребувано з Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України письмові докази, в т.ч: копію розпорядження Чернівецького прикордонного загону "Про посилення заходів безпеки державного кордону" від 26.04.2015 р. №45-р та оригінал наказу начальника Чернівецького прикордонного загону Лисака П.П. №90-к від 30.01.2016 р. "Про результати службового розслідування" щодо притягнення начальника відділу прикордонної служби "Черепківка" майора ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та оголошення дисциплінарного стягнення "догана", а також оригінал аркушу бесіди до даного наказу.

На виконання вказаної ухвали суду, листом від 18.01.2017 р. № 14/13дск Чернівецьким прикордонним загоном Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України направлено до суду оригінал розпорядження 31 прикордонного загону "Про посилення заходів безпеки державного кордону" від 26.04.2015 р. №45 -р з грифом "Для службового користування" та оригінал наказу начальника Чернівецького прикордонного загону Лисака П.П. №90-к від 30.01.2016 р. "Про результати службового розслідування". Згідно вказаного листа, інформація є відкритою без додатка.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 29.12.2016 р. витребувано з Адміністрації Державної прикордонної служби України наступні докази: копію звіту про результати перевірки ВПС "Черепківка", що була проведена в період 20 - 24.03.2016 р. у складі полковника Дашевського К.В., підполковника Голдованського А.А., у супроводі підполковника Криворучко В.Я. та інших, а також копії розпоряджень Адміністрації Державної прикордонної служби України, винесених в період вересень - грудень 2015 р. щодо створення та функціонування відділів прикордонної служби типу "Р" .

На виконання вказаної ухвали суду, листом від 24.12.2016 р. № 0.14-42/0/7-17-ДСК Адміністрація Державної прикордонної служби України надіслала на адресу Чернівецького окружного адміністративного суду копію звіту про підсумки роботи на українсько - румунській ділянці державного кордону Західного регіонального управління (у тому числі щодо перевірки відділу прикордонної служби "Черепківка" в період з 20 по 24 березня 2016 р.) та копію наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.09.2015 р. №154 з грифом "Для службового користування" "Про внесення змін до штатів органів Державної прикордонної служби України" (щодо створення та функціонування відділів прикордонної служби типу "Р"). Згідно вказаного листа, інформація є відкритою без додатка.

Також ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 29.12.2016 р. витребувано з Глибоцького ОРВК Чернівецької області оригінал особової справи майора ОСОБА_1, П-004028.

На виконання вказаної ухвали суду, листом від 16.01.2017 р. № 3-ДСК Глибоцький об'єднаний районний військовий комісаріат надіслав до Чернівецького окружного адміністративного суду особову справу за №3201 майора запасу ОСОБА_1, який перебував на обліку в Глибоцькому об'єднаному військовому комісаріаті, що має гриф "Для службового користування". Згідно вказаного листа, інформація є відкритою без додатка.

У зв'язку із вищенаведеним, 09.03.2017 р. судом поставлено на обговорення питання про отримання згоди від Адміністрації Державної прикордонної служби України, Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Глибоцького об'єднаного районного військового комісаріату, які є розпорядником інформації з обмеженим доступом, на ознайомлення з наданими до суду витребуваними доказами згідно ухвали від 29.12.2016 р., що мають гриф "для службового користування", особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Чернівецького окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

В судовому засіданні сторони не заперечували щодо поставленого на обговорення питання та просили суд зупинити провадження у справі до дати надходження згоди.

Заслухавши думку сторін, вивчивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992 р. № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII) визначено, що право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

За порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом (ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 2657-XII).

Згідно ч. 1 та 3 ст. 21 Закону № 2657-XII, інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.

Приписами ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 р. № 2939-VІ (далі - Закон № 2939-VІ) передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Частиною 2 ст. 6 Закону № 2939-VІ встановлено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам:

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше. Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше. Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину. Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону. Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений (ч. 3 - 7 Закону № 2939-VІ).

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 2939-VІ встановлено, що відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:

1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;

2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Відповідно до ч. ч. 2-3 ст. 9 Закону України № 2939-VІ, документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф" для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Згідно п. 37 Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998 р. № 1893 (далі - Інструкція, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) представники інших організацій допускаються до ознайомлення і роботи з документами з грифом "Для службового користування" з дозволу керівників організацій (структурних підрозділів), у володінні та розпорядженні яких перебувають ці документи, за наявності письмового запиту організацій, в яких вони працюють, із зазначенням характеру завдання, що виконується. Виписки з документів і видань з грифом "Для службового користування", що містять відомості обмеженого поширення, робляться у зошитах, що мають аналогічний гриф, які після закінчення роботи надсилаються на адресу організації, яка давала дозвіл на ознайомлення і роботу з документами з грифом "Для службового користування".

Так, положеннями п. 39 Інструкції передбачено, що зняття копій, а також здійснення виписок з документів з грифом "Для службового користування" співробітниками організації, де перебувають документи, проводиться з дозволу керівника організації (структурного підрозділу). Копіювання для сторонніх організацій документів з грифом "Для службового користування", одержаних від інших організацій, здійснюється за погодженням з організаціями-авторами цих документів.

Згідно п. 84 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 р. № 736 (далі - Типова інструкція), працівник іншої установи може ознайомитися із змістом документа з грифом "Для службового користування", отриманим від іншої установи, лише за письмовою згодою установи - розробника такого документа. Зазначена вимога не поширюється на представників органів державного нагляду (контролю) під час виконання ними відповідних функцій згідно із законодавством.

Забороняється використовувати службову інформацію, що міститься в документах з грифом "Для службового користування", для відкритих виступів або опублікування у засобах масової інформації та демонструвати такі документи на стендах, у вітринах на відкритих виставках або в інших громадських місцях.

У разі надходження до установи запиту на інформацію, що міститься у документі, якому присвоєно гриф "Для службового користування", здійснюється з урахуванням вимог пункту 87 цієї Інструкції перегляд такого документа з метою перевірки відповідності запитуваної інформації сукупності вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", щодо обмеження доступу до інформації на момент надходження запиту. Авторові запиту надається інформація в тій частині, доступ до якої відповідно до зазначеного Закону не обмежено.

За наявності в запитуваному документі інформації з обмеженим доступом для надсилання запитувачеві виготовляється його копія, в якій слова, речення чи зображення, що містять інформацію з обмеженим доступом, ретушуються у спосіб, який виключає подальше відтворення ретушованого. З такої копії документа виготовляється інша копія, яка надсилається запитувачеві. Копія запитуваного документа, що ретушувалася, зберігається разом з документами з відповідного запиту та може використовуватися повторно в разі надходження до установи іншого запиту на інформацію, що міститься у такому документі (п. 85 Типова інструкція).

Відповідно до п. 87 Типової інструкції рішення про скасування грифа "Для службового користування" чи його підтвердження приймається комісією з питань роботи із службовою інформацією установи - розробника документа або відповідною комісією установи-правонаступника чи установи вищого рівня, якщо установа - розробник документа припинила свою діяльність.

Враховуючи вищевикладене, з метою з'ясування всіх обставин по справі, необхідно отримати від Адміністрації Державної прикордонної служби України, Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Глибоцького об'єднаного районного військового комісаріату, які є розпорядниками інформації з обмеженим доступом, згоду на ознайомлення з наданими до суду витребуваними матеріалами, що мають гриф "для службового користування", особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Чернівецького окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 5 ст. 11 та ч. 2 ст. 69 КАС України, суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких на думку суду, не вистачає.

Згідно ч. 3 та ч. 6 ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За приписами ч. 1 ст. 114 КАС України суд може запропонувати особам, які беруть участь у справі, доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази у строк, встановлений судом.

Враховуючи вищенаведене, суд роз'яснює Адміністрації Державної прикордонної служби України, Чернівецькому прикордонному загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Глибоцькому об'єднаному районному військовому комісаріату, що у разі ненадання без поважних причин згоди, справа буде розглянута на основі наявних доказів.

Згідно ч. 3 ст. 79 КАС України письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду.

Частиною 1 ст. 122 КАС України визначено, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Беручи до уваги приписи ст. 122 КАС України, суд зобов'язує Чернівецький прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України та Глибоцький ОРВК Чернівецької області надати витребувані докази (згоду) в десятиденний строк з дати отримання копії ухвали.

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що за приписами ст. 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Принцип обов'язковості судових рішень закріплений і у ст. 14 КАС України, відповідно до змісту якої постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, статтею 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за прояв неповаги до суду, що виражається, серед іншого, і в ухиленні від явки в суд свідка, і в ухиленні від надання витребуваних судом доказів.

Статтею 382 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за умисне невиконання судового рішення, що набрало законної сили або перешкоджання його виконанню.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони, або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - до терміну, встановленого судом.

Враховуючи, що для надання витребуваних судом доказів (згоди) потрібен час, а також те, що вони можуть мати істотне значення для всебічного та повного розгляду всіх обставин у сукупності, суд вважає, що клопотання про зупинення провадження підлягає задоволенню, а розгляд справи зупиненню до дати надходження витребуваних доказів.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 71, 79, 114, 122, 128, 156, 160 та 165 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

1. Адміністрації Державної прикордонної служби України, Чернівецькому прикордонному загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Глибоцькому об'єднаному районному військовому комісаріату, які є розпорядником інформації з обмеженим доступом, надати згоду на ознайомлення з наданими до суду витребуваними доказами згідно ухвали від 29.12.2016 р., що мають гриф "для службового користування", особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Чернівецького окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

2. Роз'яснити Адміністрації Державної прикордонної служби України, Чернівецькому прикордонному загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Глибоцькому об'єднаному районному військовому комісаріату, що у разі ненадання без поважних причин згоди, справа буде розглянута на основі наявних доказів.

3. Для подання до суду згоди встановити Адміністрації Державної прикордонної служби України, Чернівецькому прикордонному загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Глибоцькому об'єднаному районному військовому комісаріату десятиденний строк з дати отримання копії ухвали.

4. Покласти персональну відповідальність за виконання п. 1 - 3 резолютивної частини ухвали на керівників Адміністрації Державної прикордонної служби України, Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Глибоцького об'єднаного районного військового комісаріату (осіб, які виконують їх обов'язки), та довести до їх відома про кримінальну відповідальність за умисне невиконання судового рішення та про адміністративну відповідальність за прояв неповаги до суду.

5. Зупинити провадження у справі №824/522/16-а до дати надходження витребуваних доказів у справі.

Ухвала в частині зупинення провадження відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з моменту проголошення ухвали. У разі постановлення ухвали згідно ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала в частині отримання згоди оскарженню не підлягає.

Суддя В.К. Левицький

Ухвала в повному обсязі виготовлена 14.03.2017 р.