Постанова № 65312787, 06.03.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2017
Номер справи
810/420/17
Номер документу
65312787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2017 року № 810/420/17

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г. при секретарі судового засідання Васковець М.С., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Маніпей Україна» до Ірпінського відділення Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області, Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Маніпей Україна» звернулось до Ірпінського відділення Вишгородської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області, Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ( з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 06.03.2017).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним, оскільки перевірка призначена під час дії мораторію. Зазначає, що відповідач порушив терміни складення акту та направлення податкового повідомлення-рішення, тим саме порушено вимоги п.75.1 ст.75 ПК України. Також стверджує, що камеральна перевірка не може проводитись з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім того, термін реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі накладних не є даними податкової звітності, які досліджуються під час проведення перевірки, а отже податковим органом не в спосіб встановлений законодавством складено акт камеральної перевірки з посиланням на таке порушення, як несвоєчасна реєстрація податкової накладної. У зв’язку з чим податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві. Також фактично визнав наявність порушення термінів реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних, але зазначив, що у зв'язку з тим, що перевірка призначена під час дії мораторію, то податковий орган не вірно прийняв рішення, яке оформлено у вигляді податкового повідомлення-рішення.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, з підстав, зазначених у письмових запереченнях на позов, просив суд відмовити у його задоволенні. В письмових запереченнях зазначено, що позивач порушив термін реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних до 15 календарних днів, чим порушив п.201.10 ст.201 ПК України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представника позивача та представника відповідача, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом на підставі ст.76 ПК України, проведено камеральну перевірку даних ЄРПН з податку на додану вартість ТОВ «Маніпей Україна» за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року. За результатами перевірки складено Акт перевірки від 12.10.2016 №000044/10-31-12/39872433, яким встановлено порушення ТОВ "Маніпей Україна" статті 201 ПК України, а саме невчасно зареєстровані податкові накладні виписані за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року та зареєстровані з порушенням строків реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 380520,85 грн..

Так ТОВ «Маніпей Україна» виписані наступні податкові накладні: №9 від 02.10.2015 на суму ПДВ 31372,55 грн., яка зареєстрована в ЄРПН 22.10.2015, №8 від 01.10.2015 на суму ПДВ 15686,28 грн., яка зареєстрована в ЄРПН 22.10.2015, №10 від 03.10.2015 на суму ПДВ 78431,37 грн., яка зареєстрована в ЄРПН 22.10.2015, №14 від 16.10.2015 на суму ПДВ 22173,33 грн., яка зареєстрована в ЄРПН 01.11.2015, №1 від 01.02.2016 на суму ПДВ 62745,10 грн., яка зареєстрована в ЄРПН 17.02.2016, №15 від 29.01.2016 на суму ПДВ 141176,47 грн., яка зареєстрована в ЄРПН 17.02.2016, №16 від 31.01.2016 на суму ПДВ 11893,39 грн., яка зареєстрована в ЄРПН 18.02.2016.

На підставі Акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 12.10.2016 №0003061200 про застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних на суму 38052,10 грн.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням – рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Так позивач подав скаргу до ГУ ДФС у Київській області. За результатом розгляду прийнято рішення про результати розгляду скарги від 21.12.2016 №3121/10/10-01-04, згідно якого скаргу не задоволено, податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

В подальшому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПК України термін.

Починаючи з 01.02.2015, реєстрації в ЄРПН підлягають усі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 11 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.

Отже, ПК України чітко визначений термін, протягом якого податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних мають бути зареєстровані в ЄРПН - 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.

Як вбачається з акту перевірки у більшості випадків платником податків порушено строк реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів, внаслідок чого до позивача було застосовано штраф у розмірі 10% від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Згідно з п.12011 ст..1201 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення штрафу в розміру.

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів...».

Крім того, суд бере до уваги лист ДФС України від 24.11.2015 року №24986/6/99-99-19-03-02-15 «Про розгляд звернення», в якому зазначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірах, визначених статтею 1201 Податкового кодексу України.

Отже, на основі Акту перевірки податковим органом було правомірно прийнято податкове повідомлення – рішення №0003061200 від 12.10.2016.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятого ним податкового повідомлення – рішення №0003061200 від 12.10.2016, а отже оскаржуване рішення є обґрунтованим і повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

За таких обставин, позовні вимоги ТОВ “Маніпей Україна” задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лиска І.Г.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 10 березня 2017 р.