Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07.09.2009 р. 16:15 № 4/230
За позовомКомунального підприємства «Фармація»
доДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
провизнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Суддя Вовк П.В.
Секретар судового засідання Голод В.С.
Представники сторін:
Від позивача: Цвід О.І.
Відповідач: Мазніченко О.В.,Бернадін О.А.
У судовому засіданні 07.09.2009р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.09.2009 року.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про скасування рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва від 21.07.2008 року № 0007522305 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 5811,15 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.03.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі № 4/230.
07.09.2009 року в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просить суд позов задовольнити.
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірне рішення є неправомірним оскільки, прийнято на підставі акту перевірки, до якого працівниками відповідача в порушення вимог закону було включено суму невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків, яка була виявлена працівниками ВДСБЕЗ Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві.
Крім того, позивач зазначає, що ніяка перевірка ВДСБЕЗ Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві, аптеки № 28 не проводилась, кошти ніхто не рахував, походження Х звіту за 12.06.2009 року невідомо, а напис про залишок готівкових коштів в касі підприємства зроблено невідомою особою.
Представники відповідача проти позову заперечують з підстав, викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, а саме відповідач зазначає, що спірне рішення прийнято на підставі акту перевірки та відповідає вимогам закону.
Дослідивши матеріали справи, суд -
В С Т А Н О В И В:
На підставі листа прокуратури Дніпровського району м. Києва від 12.06.2008 року № 47 вх-08 про виявлення в аптеці № 28 КП «Фармація»за адресою: м. Київ вул. Луначарського,22-а порушень Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” відповідачем включено позивача до плану проведення перевірок, який затверджено начальником ДПІ у Шевченківському районі міста Києва 24.06.2008 року.
08.07.2008 року на підставі направлення № 804/23-05 від 08.07.2008 року співробітниками відповідача проведено планову перевірку позивача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, про що складено акт перевірки (далі Акт).
Відповідно до вищезазначеного акту, перевіркою встановлено порушення позивачем п. 9, п. 13 cт. 3 Закону України від 12.06.1995р. М265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" (далі - Закон №765), а саме:
- позивачем не забезпечено зберігання в книзі обліку розрахункових операцій фіскального (РРО) звітного чеку № 653 за 04.06.08р.;
- на місці проведення розрахунків сума готівкових коштів не відповідала сумі готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО (Х - звіті), а саме: сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків - 1315,25 грн. (перераховано власноручно головним бухгалтером Скрипченко О.В.), а сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО (Х - звіті) -1315,14 грн., тобто невідповідність склала 0,11 грн.
Крім того, під час проведення перевірки, перевіряючими були використані матеріали ВДСБЄЗ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві, надані відповідачу прокуратурою Дніпровського району міста Києва, відповідно до яких встановлено, що 12.06.2008р. сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідала сумі готівкових коштів, яка зазначена в поточному X- звіті, а саме сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків фактично складала - 2229 грн., а сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО - 1134,88 грн., тобто, невідповідність становить - 1094,12 грн.
21.07.2008 року на підставі вищезазначеного акту перевірки, відповідачем прийнято рішення № 0007522305 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 5 811,15 грн.
Відповідно до части 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст. 2 Закону, фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті; місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Як підтверджується матеріалами справи, та не заперечується позивачем, перевіркою встановлено незабезпечення позивачем, зберігання в книзі обліку розрахункових операцій фіскального звітного чеку № 653 за 04.06.08р.
Також, як вбачається з денного Х звіту зробленого 08.07.2008 року о 14 год. 32 хв., кінцевий залишок готівкових коштів на місці проведення розрахунків мав складати 1315,14 грн. проте, перерахунок коштів на місці проведення розрахунків, зроблений головним бухгалтером позивача показав, що фактично кінцевий залишок готівкових коштів на місці проведення розрахунків становив 1315,25 грн.
Тобто, станом на 14 год. 32 хв. 08.07.2008 року невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій склала - 0,11 грн.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки, працівниками податкового органу, перевірено інформацію ВДСБЄЗ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві, яка надійшла до відповідача з прокуратури Дніпровського району міста Києва щодо порушення позивачем 12.06.2008 року вимог ст. 3 Закону, а саме не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Так, перевіркою встановлено, що 12.06.2008 року співробітниками ВДСБЄЗ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві під час проведення перевірки в аптеці № 28 Комунального підприємства «Фармація»за адресою: місто Київ вул. Луначарського, 22-а, виявлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, а саме: сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків, які перераховано власноруч працівником позивача (Кудяковою Т.В.), про що нею зроблено відповідну розписку, копію якої долучено до матеріалів справи, склала 2229,00 грн., а відповідно до поточного звіту РРО (Х - звіт) зробленого о 11 год. 30 хв. (копію якого долучено до матеріалів справи) залишок готівкових коштів на місці проведення розрахунків, становить 1134,88 грн. тобто, станом на 11 год. 30 хв. 12.06.2008 року, невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків становить 1094,12 грн.
Заперечення позивача щодо неправомірного використання перевіряючими під час проведення перевірки та внесення до акту перевірки, інформації та доказів ВДСБЄЗ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві, які надійшли до відповідача з прокуратури Дніпровського району міста Києва ґрунтуються на наступному.
По-перше, позивач вказує, що ніяка перевірка 12.06.2008 року співробітниками ВДСБЄЗ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві, аптеки Комунального підприємства «Фармація»за адресою: місто Київ вул. Луначарського, 22-а не проводилась, кошти ніхто не рахував,
По-друге, позивач вказує, що поточний звіт РРО (Х - звіт) від 12.06.2008 року про залишок готівкових коштів на місці проведення розрахунків о 11 год. 30 хв. має невідоме походження, а напис про фактичну суму готівкових коштів на місці проведення розрахунків у сумі 2229,00 грн. зроблено не відомою особою.
По-третє, на думку позивача, відповідач не мав права вносити до акту перевірки від 08.07.2008 року та керуватися для нарахування штрафних санкцій факти та матеріали, встановлені виключно під час проведення перевірки 08.07.2008 року.
Проте, суд вважає вищевказані заперечення необґрунтованими та не приймає їх до уваги виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, включення позивача до плану перевірок ДПІ у Шевченківському районі міста Києва здійснено саме на підставі повідомлення прокуратури Дніпровського району міста Києва (лист № 476/08 від 12.06.2008 року) про факти порушення позивачем, вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», виявлені працівниками ВДСБЄЗ Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві під час перевірки аптеки Комунального підприємства «Фармація»за адресою: місто Київ вул. Луначарського, 22-а, до якого надано Х –звіт РРО за 12.06.2008 року та розписку особи, яка зробила перерахунок коштів на місці проведення розрахунків.
Як вбачається з акту перевірки від 08.07.2008 року в аптеці № 28 КП «Фармація»за адресою: місто Київ вул. Луначарського, 22-а, зареєстровано реєстратор розрахункових операцій, реєстраційне посвідчення № 26590008068.
Відповідно до п. 3.2 ст. 3 Положення «Про форму та зміст розрахункових документів», затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000, № 614 "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Положення) касовий чек, крім іншого повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД"; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН".
Отже, враховуючи, що фіскальний звітний чек друкується реєстратором розрахункових операції, ідентифікувати такий звітний чек щодо його належності, можливо за вищенаведеними обов’язковими реквізитами, які друкуються на такому чеку.
Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення податковим органом перевірки позивача, яка відбувалась 08.07.2008 року, з метою встановлення забезпечення позивачем відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, о 14 год. 32 хв. роздруковано Х –звіт, про належність якого до господарської одиниці КП «Фармація»(аптека № 28) позивач не заперечує.
З даного звіту вбачається, що крім іншого, звіт містить реквізити про назву господарської одиниці, адресу її знаходження, індивідуальний податковий номер платника ПДВ та ідентифікаційний код юридичної особи фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, а саме: КП «Фармація»; аптека № 28; місто Київ, вул. Луначарського, 22-а; пн. 054158526596; ідентифікаційний номер юр. особи 05415852 та фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій –26590008068.
Тобто, даний звіт містить всі необхідні реквізити, які дозволяють ідентифікувати його щодо належності до господарської одиниці позивача (аптека № 28), яка знаходиться за адресою: місто Київ, вул. Луначарського, 22-а та в якій для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів, використовується реєстратор розрахункових операцій –фіскальний номер 26590008068.
Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки 08.07.2008 року, перевіряючими використано Х –звіт РРО від 12.06.2008 року, зроблений 12.06.2008 року о11 год. 30 хв., відповідно до якого залишок коштів на місці проведення розрахунків складав 1134,88.
Як вбачається з даного звіту, він має тотожні реквізити щодо назви господарюючого суб’єкту, адреси його знаходження, ідентифікаційного коду, податкового номеру та фіскального номеру реєстратора розрахункових операцій за допомогою якого цей звіт роздруковано з Х- звітом РРО від 08.07.2008 року щодо походження якого позивач не заперечує.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що Х- звіт від 12.06.2008 року, зроблений реєстратором розрахункових операцій, який має фіскальний номер –26590008068, належить позивачу та зареєстрований за місцем знаходження господарської одиниці позивача (аптека № 28) за адресою: Київ, вул. Луначарського, 22-а.
Крім того, як вбачається з листа ДПІ у Дніпровському районі міста Києва № 7845/729-110 від 03.09.2009 року Кудяковій Тетяні Валентинівні, яка 12.06.2008 року склала розписку про фактичний обсяг коштів, які знаходились на місці проведення розрахунків в аптеці № 28, у сумі 2229,00 грн., присвоєно ідентифікаційний номер –3063710082.
Відповідно до податкового розрахунку - сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за Формою № 1ДР, поданого позивачем до ДПІ у Шевченківському районі міста Києва під п/н 1472, позивачем подано відомості на працівника, який має ідентифікаційний номер –3063710082.
Отже, Кудякова Т.В. є працівником КП «Фармація»
Таким чином, твердження позивача, що Х- звіт РРО від 12.06.2008 року, відповідно до якого, кінцева сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків в аптеці № 28 за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 22-а. складала 1134,88 грн. є невідомого походження, а розписка про фактичний обсяг коштів на місці проведення розрахунків в аптеці № 28 за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 22-а. у сумі 2229,00 грн. зроблена невідомою особою не відповідають дійсним обставинам справи.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що висновки зроблені в акті перевірки від 08.07.2008 року щодо порушення позивачем п. 9, п. 13 ст. 3 Закону, а саме:
- не забезпечення позивачем, зберігання в книзі обліку розрахункових операцій фіскального звітного чеку № 653 за 04.06.08р.
- не відповідність 08.07.2008 року готівкових коштів на місці проведення розрахунків коштів сумі коштів, яка зазначена в денному звіті у сумі 0,11 грн.
- не відповідність 12.06.2008 року готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті у сумі 1094,12 грн. відповідають дійсним обставинам справи.
Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 22 Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Враховуючи, вищенаведене, а також, те що дія вимог Закону щодо забезпечення суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій не обмежена часом, а порушення позивачем 12.06.2008 року, виявлені податковим органом у строк встановлений ст. 250 Господарського кодексу України, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафних санкцій саме у розмірі 5811,15 грн. (340,00+5х(0,11+1094,12)), у тому числі за порушення, яке вчене позивачем 12.06.2008 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийняття рішення № 0007522305 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 5 811,15 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя П.В. Вовк