Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2009 р. Справа № 2а-1753/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю секретаря судового засідання- Шаповал Є.А.
представника позивача - Груздо Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмежною відповідальністю агрофірми ім. Чапаєва про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до суду з адміністративним позовом до ТОВ агрофірми ім. Чапаєва, в якому просить стягнути з відповідача на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у розмірі 25670,15 грн. та пені в розмірі 7435,48 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обов’язковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 25670,15 грн. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 7435,48 грн. У зв’язку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 33105,63 грн.
Відповідач у судовому засіданні 09.06.2009 проти позову заперечував, обгрунтовуючи це тим, що позивач не врахував святкові, вихідні та відпускні дні при обчисленні середньооблікової чисельності інвалідів у 2006 році. З огляду на зазначене, відповідач вважає що суму позову слід зменшити.
У судовому засіданні 28.09.2009 представник позивача уточнив позовні вимоги і зменшив суму позову до 26184,60 грн.
У судове засідання представник відповідача не з’явився, однак надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року N 875-XII зі змінами і доповненнями (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб,— у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч.2 ст.19 Закону).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч.9 ст.19 Закону).
Частина 1 ст.20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч.4 ст.20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня –це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п. 3.1 Порядку порушення термінів сплати адміністративно – господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно зі звітом форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, що наданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 191 чоловік, з них інвалідів - 9 чоловік, а чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць, - 8 чоловік. (а.с. 7)
04.03.2009 працівниками Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів була проведена перевірка виконання вимог ст.ст. 19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
За результатами перевірки було складено акт № 30 від 04.03.2009, (а.с. 5-6) який підписаний керівником та головним бухгалтером ТОВ агрофірми ім. Чапаєва.
Перевіркою встановлено, що в звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік була надана недостовірна інформація щодо середньооблікової чисельності штатних працівників, яким за висновками МСЕК встановлена інвалідність, а саме, указано, що підприємством виконано 4 % норматив по працевлаштуванню інвалідів. В ході перевірки встановлено, що всі інваліди працювали на підприємстві не повний рік. Середньооблікова чисельність інвалідів в 2006 році складає 3 чоловіки. Таким чином, за зазначені порушення відповідачу були нараховані адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця в 2006 році в розмірі 25670,15 грн. та пеня в розмірі 7064,43 грн. Загальна сума заборгованості складає 32734,58 грн.
У судовому засіданні 28.09.2009 представник позивача уточнив позовні вимоги і зменшив суму позову до 26184,60 грн. Представник позивача зазначив, що середньооблікова чисельність інвалідів в 2006 році складає 4 чоловіки. Таким чином, відповідачем не було створено 4 робочих місця для працевлаштування інвалідів, чим порушено вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.
Сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціям становить 20536,12 грн.
На суму заборгованості була нарахована пеня у розмірі 5648,48 грн.
Загальна сума заборгованості ТОВ агрофірми ім. Чапаєва перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 26184,60 грн.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми недоїмки на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача, суду не подано.
Враховуючи викладене, вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19,20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмежною відповідальністю агрофірми ім. Чапаєва про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені – задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмежною відповідальністю агрофірми ім. Чапаєва (р\р 26007928400000 Сумська обласна дирекція ВАТ "Райффазен Банк Аваль", МФО 337483, код 30822068) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р 31212230700002 в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код 14004771) адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 26184,60 (двадцять шість тисяч сто вісімдесят чотири грн. 60 коп.) .
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 05 жовтня 2009 року.
Суддя Р.В. Мельников