Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2009 р. справа № 2а-3486/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Аржанові А.С.
за участю:
представника позивача - Леонова В.Ю.,
представника відповідача - Колотової І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про задоволення скарги про визнання недійсним рішення № 1004 20.11.2008 року „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку № 1004 20.11.2008 року, „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 25.12.2008 року № 23306/06 Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 09.02.2009 року за № 2253/09-10 Пенсійного фонду України,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про задоволення скарги про визнання недійсним рішення № 1004 20.11.2008 року „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку № 1004 20.11.2008 року, „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 25.12.2008 року № 23306/06 Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 09.02.2009 року за № 2253/09-10 Пенсійного фонду України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується рішенням прийнятим Управлінням пенсійного фонду України в м. Харцизьку Рішенням № 1004 20.11.2008 року про застосування до Відокремленого підрозділу «Шахта Іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій у 207737,34 гривень, та нарахування пені у 61614,30 гривень.
Вважає вказане рішення незаконним та прийнятим відповідачем з порушенням законодавчо встановлених норм щодо нарахування штрафу та пені на суми страхових внесків, не були сплачені.
В обґрунтування позову посилається на п. 6 ст. 20, п.9 ст. 20, Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зазначає, що в даному випадку базовим звітним періодом для Відокремленого підрозділу «Шахта Іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» з урахуванням приписів та вимог п.1. ст. 14 , п. 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» календарний місяць.
Вважає, що тільки у випадку несплати внесків у цей визначений строк мав би місце факт несвоєчасної сплати сум страхових внесків.
Позивачем підтверджується факт прострочення сплати страхових внесків у серпні, вересні, жовтні 2008 року, але суми штрафу вже були нараховані відповідачем іншими рішеннями .
До того ж страхові внески за жовтень 2008 року були сплачені 28 листопада 2008 року, а спірне рішення, що прийнято відповідачем теж датується 28 листопада 2008 року штрафні пеня за жовтень місяць не повинні були застосовуватись до позивача, оскільки перевіряємий період був з 20.08.2008 року по 28.10.2008 року.
При наявності несвоєчасної сплати страхових внесків за період з 20.08.08 року по 20.10.08 року загальна сума пені фактично складає 34430,66 гривень, але згідно рішення відповідача вона складає 61614,30 гривень.
У спірному відповідача допущена помилка – два рази врахований один той самий період з 30.09.2008 року по 28.10.2008 року, на який так само два рази нарахований штраф та пеня, що протиправним та суперечить чинному законодавству.
Підсумовуючи свою позицію вважають, що зазначивши в платіжних документах період оплати страхувальник підстави вважати оплаченим саме той період, який оплачений відповідними платіжними дорученнями.
Спірне рішення отримано позивачем та своєчасно оскаржено до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішенням Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області скаргу позивача залишено без задоволення, а спірне рішення без змін.
Позивач не погодившись вказаним рішенням Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, оскаржив його до Пенсійного
Фонду України.
Рішенням Пенсійного Фонду України скаргу позивача залишено без задоволення, а спірне рішення без змін.
Позивач також не погоджується вказаними рішеннями Головного управління пенсійного Фонду України в Донецькій області та Пенсійного Фонду України.
З огляду на вищенаведене просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення згідно до яких зазначив, що відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять страхувальника або державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості виникнення. У разі коли страхувальник несплачену недоїмку, пеню та фінансові здійснює сплату поточних сум страхових внесків, суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Цей механізм зарахування забезпечує рівність платників у питання додержання платіжної дисципліни та відповідальності у разі порушення.
Тільки такий порядок зарахування забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів роботи до страхового стажу, у разі якщо страхувальник борги сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються періоди роботи по сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено.
Розрахунок фінансових санкцій та пені у тому числі за несвоєчасну сплату страхових внесків здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника.
Нарахована за спірним рішенням фінансова санкція та пеня, були застосовані до підприємства у зв’язку порушенням порядку та строків нарахування та сплати страхових внесків у період з 20.08.08 року по 28.10.2008 року.
Також в обґрунтування посилається на ст.ст. 18,24,42,106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 46 Конституції України.
Вважає, що спірне рішення прийнято правомірно, тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду 12 травня 2009 року у справі було призначено судово - економічну експертизу на вирішення якої були поставлені наступні питання:
На підставі первинних документів визначити документальну
обгрунтованість позовних вимог Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про визнання недійсним рішення № 1004 20.11.2008 року.
З урахуванням результатів дослідження по питанню № 1, керуючись
нормами законодавства, що застосоване УПФУ в м. Харцизьку в № 1004 20.11.2008 року, визначити розмір штрафних санкцій, що підлягає нарахуванню.
Згідно висновку експертизи по першому питанню визначення обгрунтованості позовних вимог не відносться до компетенції експерта – економіста.
Згідно висновку експертизи по другому питанню частково документально підтверджується сума застосованих фінансових санкцій згідно рішення № 1004 20.11.2008 року в 20 % в сумі 206428,63 гривень (в т.ч. 195673,00 (33,2%), 10755,63 гривень (1-5%)) та пеня в сумі 61127,79 гривень. ( в т.ч. 58870,54 гривень (33,2%) та 2257,25грн. (1-5%)).
До зменшення фінансової за тарифом 1-5 % в 20 % в сумі 1308,71 гривень (1 2064,34 – 10755,63) пеня в сумі 1018, 45 гривень (3275,70 – 2257,25).
До збільшення фінансової за тарифом 1-5% в 10 % в сумі 654,36 гривень.
Розбіжності даних дослідження з даними Управління Пенсійного Фонду України в м. Харцизьку по сумі застосованих фінансових санкцій та пені згідно рішення № 1004 20.1.2008 року виникли внаслідок встановлених розбіжностей на підставі первинних документів по сумам сплати страхових внесків у серпні - вересні 2008 року та датами списання установою банку сум платежу з банківського рахунку ВП „Шахта Іловайська» ДП „Шахтарськантрацит».
Представник відповідача не погодившись висновком експертизи надав суду заперечення згідно до яких зазначив, що висновок експерта ґрунтується на його особистому, невірному, тлумаченні законодавства.
При цьому зазначає, що норма ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не жодних підстав тлумачити таким чином, що при сплаті страхувальником поточних сум страхових внесків виключається застосування порядку розподілу сплачених сум за календарною черговістю виникнення боргу.
Зазначає, що при здійсненні обліку надходження платежів органи ПФУ керуються постановою правління ПФУ 19.01.2002 року № 2-4, якою затверджено порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.
В обґрунтування посилається на п. 10.11 про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».
При здійсненні обліку надходження платежів органи пенсійного фонду керуються постановою правління ПФУ 19.01.2002 року № 2-4, якою затверджено Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів. Цей порядок установлює механізм здійснення органами ПФУ обліку надходження платежів збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, сум фінансових санкцій та пені. Та посилається на п.п. 4.3, 5.4 Порядку згідно з якими проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку. Облік надходження платежів у картках особових рахунків здійснюється в порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених зобов’язань сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.
Зазначає що перелічені нормативні акти регламентують один визначений порядок календарної черговості обліку надходження платежів страхових внесків до органів ПФУ.
Підсумовуючи викладене зазначає, що при перерахуванні коштів на рахунки пенсійного фонду зарахування здійснювалось в календарній черзі виникнення заборгованості, тому вважає висновок експерта по другому питанню необґрунтованим.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, що з’явилися, обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього встановив наступне.
Державне підприємство „Шахтарськантрацит» згідно свідоцтва про державну реєстрацію 30.04.2003 року виданого виконавчим комітетом Шахтарської ради,- юридичною особою, ідентифікаційний код 32299510 (а.с. 82).
Відокремлений підрозділ „Шахта Іловайська» Державного підприємства „Шахтарськантрацит» здійснює свою діяльність у відповідності з Положенням про відокремлений підрозділ затверджений Генеральним директором Державного підприємства „Шахтарськантрацит» 28.02.2006 року (а.с.77-81).
Згідно довідки з ЄДРПОУ Відокремлений підрозділ „Шахта Іловайська» Державного підприємства „Шахтарськантрацит» правовий статус суб’єкта „без права юридичної особи» ідентифікаційний код 33136690 (а.с. 83), як встановлено у судовому засіданні взято на облік в управлінні Пенсійного Фонду України в м. Харцизьку (а.с.76).
Відповідач – УПФУ в м. Харцизьку суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет України.
Згідно ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає та готує документи для виплати, забезпечує своєчасне в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, згідно законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
20.11.2008 року Управлінням Пенсійного Фонду в м. Харцизьку на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування страхувальниками або органом Пенсійного фонду) було прийнято рішення про застосування до Відокремленого підрозділу „Шахта Іловайська» Державного підприємства „Шахтарськантрацит» штрафних санкцій у 207737,34 гривень та пені у 61614,30 гривень (а.с.10).
Відокремлений підрозділ „Шахта Іловайська» Державного підприємства „Шахтарськантрацит» не погодившись вказаним рішенням оскаржив його до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
25.12.2008 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатами розгляду вказаної скарги прийняло рішення № 23306/06 яким скаргу Відокремленого підрозділу „Шахта Іловайська» Державного підприємства „Шахтарськантрацит» залишив без задоволення, рішення Управління Пенсійного Фонду в м. Харцизьку № 1004 20.11.2008 року –без змін (а.с. 11-12).
Позивач не погодившись вказаним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оскаржив його до Пенсійного Фонду України.
09.02.2009 року Пенсійний Фонд України за результатами розгляду вказаної скарги прийняв рішення № 2253/09-190 яким скаргу Відокремленого підрозділу „Шахта Іловайська» Державного підприємства „Шахтарськантрацит» залишив без задоволення, рішення Управління Пенсійного Фонду в м. Харцизьку № 1004 20.11.2008 року –без змін (а.с.14).
Судом встановлено розбіжності датами списання установою банку сум платежу з банківського рахунку ідокремленого підрозділу „Шахта Іловайська» Державного підприємства „Шахтарськантрацит» та датами зарахування сум сплати згідно карток особового рахунку Відокремленого підрозділу „Шахта Іловайська» та врахування дати сплати у розрахунку фінансових санкцій та пені до рішення № 1004 20.11.2008 року.
Сума застосованих фінансових санкцій згідно рішення № 1004 20.11.2008 року частково документально підтверджується сума застосованих фінансових санкцій згідно рішення № 1004 20.11.2008 року в 20 % в сумі 206428,63 гривень (в т.ч. 195673,00 (33,2%), 10755,63 гривень (1-5%)) та пеня в сумі 61127,79 гривень. (в т.ч. 58870,54 гривень (33,2%) та 2257,25грн. (1-5%)).
До зменшення фінансової за тарифом 1-5 % в 20 % в сумі 1308,71 гривень (1 2064,34 – 10755,63) пеня в сумі 1018, 45 гривень (3275,70 – 2257,25).
До збільшення фінансової за тарифом 1-5% в 10 % в сумі 654,36 гривень.
Розбіжності обставин встановлені судом з даними Управління Пенсійного Фонду України в м. Харцизьку по сумі застосованих фінансових санкцій та пені згідно рішення № 1004 20.11.2008 року виникли внаслідок встановлених розбіжностей на підставі первинних документів по сумам сплати страхових внесків у серпні - вересні 2008 року та датами списання установою банку сум платежу з банківського рахунку ВП „Шахта Іловайська» ДП „Шахтарськантрацит».
Зазначені розбіжності встановленими даними та даними відповідача виникли внаслідок розбіжностей при формуванні дати нарахування та черговості зарахування платежів по страхових внесках.
До того ж відповідач не заперечує факт перерозподілу зазначених зарахувань, та вважає що право на такий перерозподіл.
Але суд не погоджується даною позицією відповідача та вважає хибною з огляду на наступне.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не через 20 календарних днів дня закінчення цього періоду.
Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю сплати страхових внесків (далі - недоїмка) стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 цього Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внескiв i фiнансових санкцiй нараховується пеня в розмiрi 0,1 вiдсотка зазначених сум коштiв, розрахована за кожний день прострочення платежу;
За змістом ст. 1 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
У відповідності до ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять страхувальника або державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості виникнення. У разі, коли страхувальник несплачену недоїмку, пеню та фінансові здійснює сплату поточних сум страхових внесків, суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Тобто, вказаною нормою визначений порядок зарахування поточних сум страхових внесків у певній черговості – платежі зараховуються у першу чергу в рахунок сплати недоїмки, а після цього погашається пеня та фінансові санкції.
Згідно з п.п. 5.1, 5.2, 5.3 п. 5 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України надходження платежів збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 2-4 19.10.2002р., зареєстрованого в Міністерстві України за № 212/6500, облік надходжень платежів до органів Пенсійного фонду України в особових рахунках платників проводиться на підставі документів, перелічених у п. 2.4 цього Порядку. Для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників за видами платежів, органи Пенсійного фонду України проводять облік платежів згідно з кодами видів надходжень до Пенсійного фонду України. Суми донарахованих платежів за результатами документальних перевірок, розстрочених сум (при розірвані договору розстрочення) обліковуються за тими самими кодами, що й основні платежі, за якими здійснено таке нарахування. Дані про надходження платежів до відповідного органу Пенсійного фонду України повинні бути відображені в особових рахунках платників. При обробці розрахункових документів про сплату платежів до Пенсійного фонду України в автоматичному режимі з використанням електронного реєстру розрахункових документів відповідальною особою, яка проводить обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту "Призначення платежу" на відповідність необхідним вимогам.
Таким чином, при зарахуванні платежів до органів Пенсійного фонду України вказані положення вимагають враховувати реквізит платіжного документу „Призначення платежу».
Суд вважає, що відповідно до першого речення ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» спрямування коштів в рахунок погашення недоїмки пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості виникнення можливе у разі сплати страхувальником саме недоїмки, пені та фінансових санкцій, а не поточних страхових внесків.
У платіжних дорученнях, якими позивач здійснював сплату страхових внесків, у реквізиті „Призначенні платежу» вказував визначені ним періоди та певні відсотки, та відповідно розрахункові рахунки, на направлялися платежі (а.с. 15-19, 51-69). Відповідач сплачені суми страхових внесків зараховував без урахування призначення за періодами відповідно до платіжних доручень, фактично здійснюючи перерозподіл сплачених сум страхових внесків на погашення фінансових санкцій, недоїмки та пені, що утворюються у попередніх звітних періодах, що не передбачено нормами чинного законодавства.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо правомірності свого рішення, чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні відповідач не доказав правомірності свого рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків № 1004 20.11.2008 року, а також не довів, що воно прийнято на підставі законодавства, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття цих рішень (ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 КАС України).
Оскільки застосовані фінансові згідно рішення № 1004 20.11.2008 року підтверджуються частково, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Позовні вимоги що стосуються задоволення скарги про визнання недійсним рішення № 1004 20.11.2008 року, „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку № 1004 20.11.2008 року, „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 25.12.2008 року № 23306/06 Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 09.02.2009 року за № 2253/09-10 Пенсійного фонду України, - ототожнюють один одного, тому суд вважає достатнім задовольнити позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення Управління пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька № 219 27.02.09 року в частині застосування фінансових санкцій у 654,35 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАСУ суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати сплати судового збору у 10 (десять) копійок.
Враховуючи зазначені обставини, суд задовольняє позовні вимоги та визнає недійсним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Харцизьку № 1004 20.11.2008 року в частині застосування фінансових санкцій 654,35 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про задоволення скарги про визнання недійсним рішення № 1004 20.11.2008 року, „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку № 1004 20.11.2008 року, „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного Фонду», визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 25.12.2008 року № 23306/06 Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, визнання недійсним та скасування „Рішення про результати розгляду скарги» 09.02.2009 року за № 2253/09-10 Пенсійного фонду України, - задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Управління пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька № 1004 20.11.2008 року в частині застосування фінансових санкцій у 654,35 гривень (шістсот п’ятдесят чотири гривні тридцять п’ять копійок) та пені у 486,51 гривень (чотириста вісімдесят шість гривень п’ятдесят одна копійка).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Шахтарськантрацит» судові витрати сплати судового збору у 10 (десять) копійок.
В частині позовних вимог,- відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 21 вересня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 26 вересня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.