ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 477/1827/16-а
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Козаченко Р.В.
14 березня 2017 року Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді -Шеметенко Л.П.
судді -Потапчука В.О.
судді -Шляхтицького О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області на постанову Жовтневого районного суду Миколаївської області 08 грудня 2016 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області, в якому просив визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про невиплату йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 1 грудня 2015 року та стягнути на свою користь несплачену пенсію починаючи з цієї дати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому була призначена пенсія на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але листом від 13 серпня 2016 року відповідач йому повідомив, що виплата пенсії зупиняється до надання ним документів, в яких було б вказано населений пункт зони відчуження, де ним проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважаючи такі дії протиправними просив свій позов задовольнити, оскільки всіма наданими до УПФ документами було достовірно підтверджено його право на отримання пенсії.
Постановою Жовтневого районного суду Миколаївської області 08 грудня 2016 року позов задоволено частково:
- визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області про призупинення виплати ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було здійснено відповідно до рішення Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області № 80 від 6 травня 2016 року;
- скасовано протиправне рішення Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області № 80 від 6 травня 2016 року про призупинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з часу припинення виплати йому такої пенсії, з врахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 29 грудня 1991 року (а.с. 13).
З 1 грудня 2015 року позивачу призначена пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
06 травня 2016 року рішенням управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області за № 80, виплата вказаної пенсії буда призупинена з тієї підстави, що в наданих позивачем документах не було зазначено населений пункт, в якому проводилися роботи за його участю, і таким чином не була підтверджена необхідна кількість днів для призначення пенсії. Зупинення виплати вчинено до надання ним підтверджуючих документів про таку інформацію
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що призупинення відповідачем у призначенні позивачу пенсії відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправною, оскільки позивачем надано відповідні документи, які підтверджують його право на отримання відповідної пенсії на пільгових умовах.
В апеляційній скарзі, управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області вказує на те, що з наданих позивачем документів для призначення пільгової пенсії неможливо встановити населений пункт чи об'єкт, де ним виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отже виплата пенсії має бути зупинена до надання відповідних доказів.
Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та не приймає доводи апеляційної скарги, з огляду на наступне.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було подано до пенсійного органу документи для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, серії НОМЕР_1, видане Миколаївської обласною державною адміністрацією Миколаївської області 29 грудня 1991 року; військовий квиток серії НО № 4432076, виданий 29 листопада 1984 року; довідка військової частини № 3003 від 14 травня 1993 року № 304; протокол № 7 від 7 грудня 1993 року засідання Повноважної комісії по визначенню статусу осіб, які постраждали в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС; довідка Центрального архіву МВС від 6 листопада 1998 року; виписка з історичного формуляру військової часини № 3217; архівні довідка по в/ч 3217 із архівного відділу Національної Гвардії України.
Згідно вказаних документів, в період з 02 липня 1986 року по 09 жовтня 1986 року позивач перебував на військовій службі у військовій частині № 3217 та приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження.
Враховуючи зазначене, колегією суддів встановлено, що позивач працював у зоні відчуження по ліквідації слідів Чорнобильської АЕС більше п'яти робочих днів у період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги щодо неможливості встановлення періоду перебування позивача у зоні відчуження є необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у позивача права на отримання пенсії на пільгових умовах згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку.
Колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195,197, 198, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області- залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду Миколаївської області 08 грудня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Л.П. Шеметенко
Суддя: В.О. Потапчук
Суддя: О.І. Шляхтицький