Постанова № 6528529, 24.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2009
Номер справи
2а-12836/09/0570
Номер документу
6528529
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 24 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-12836/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді при секретарі                                                  Скутельник Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу запозовом Державної податкової інспекції у Тельманівському районі до товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаснафтопродукт» про зобов,язання допустити до проведення перевірки,- В С Т А Н О В И В:                                         ДПІ у Тельманівському районі звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаснафтопродукт» про зобов,язання допустити до проведення перевірки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач перебуває на податковому обліку у ДПІ у Тельманівському районі. На підставі плану - графіку перевірок на липень 2009 р. та направлень від 16.07.2009р. № 119, № 120, № 121, № 122, здійснено виїзд на АЗС ТОВ «Донбаснафтопродукт» за адресою: смт. Андріївка, вул. Рудченко та с. Старогнатівка, вул. Калініна, 3 «а» з метою проведення перевірки додержання суб,єктом господарювання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, торгових патентів згідно чинного законодавства. За результатами виїзду встановлено факт відмови від допуску працівників ДПІ до проведення перевірки, що підтверджується актами від 16.07.2009р. № 20/23-011-1/24811068 та від 17.07.2009р. № 21/23-011-1/24811068.

Позивач вважає, що має всі підстави для проведення позапланової виїзної перевірки.

Посилаючись на Закон України „Про державну податкову службу в Україні”, ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, Закон України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, просив зобов’язати відповідача допустити ДПІ у Тельманівському районі до проведення позапланової виїзної перевірки.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на наступне. Дійсно, 16.07.2009р. та 17.07.2009р. працівники ДПІ у Тельманівському районі прибули АЗС ТОВ «Донбаснафтопродукт» за адресою: смт. Андріївка, вул. Рудченко та с. Старогнатівка, вул. Калініна, 3 «а» з метою проведення перевірки. Однак, вони не були допущені до проведення перевірки у зв,язку з ненаданням представникам ТОВ «Донбаснафтопродукт» усіх необхідних документів, передбачених Законом України „Про державну податкову службу в Україні», а саме у зв,язку з ненаданням під розписку копії наказу керівника податкового органу на проведення перевірки, оскільки вказаний наказ взагалі був відсутній у перевіряючих.

Посилаючись на ст. 19 Конституції України та Закон України „Про державну податкову службу в Україні” вважає, що посадові особи були правомірно недопущені до проведення позапланової перевірки, оскільки в них відсутні законні підстави для проведення вказаної перевірки, оскільки ними не було надано платнику податків під розпис копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” № 509-12, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі), запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Таким чином, позивач – Державна податкова інспекція у Тельманівському районі є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Донбаснафтопродукт» (код ЄДРПОУ 24811068), перебуває на обліку у ДПІ у Тельманівському районі.

У судовому засіданні встановлено, що згідно з плану - графіку перевірок на липень 2009 р., здійснено виїзд на АЗС ТОВ «Донбаснафтопродукт» за адресою: смт. Андріївка, вул. Рудченко та с. Старогнатівка, вул. Калініна, 3 «а» з метою проведення перевірки з питань дотримання вимог Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” в період з 16.07.2009р. по 31.07.2009р. та визначено склад перевіряючих.

Також начальником ДПІ у Тельманівському районі 16.07.2009р. були видані направлення № 119, № 120, № 121, № 122, у яких визначений термін проведення перевірки з 16.07.2009р. по 31.07.2009р. та її мета – здійснення контролю за додержанням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, торгових патентів та ліцензій.

Посадовим особам ДПІ у Тельманівському районі було відмовлено у допуску до перевірки, про що були складені акти від 16.07.2009р. № 20/23-011-1/24811068 та від 17.07.2009р. № 21/23-011-1/24811068.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” № 509-12 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право, в тому числі на здійснення планових та позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).

Нормами ст. 11-1 Закону № 509-12 визначено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти здійснюють Національний банк України, органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок.

Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування” встановлений обов’язок платника податків і зборів (обов’язкових платежів) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.

Разом з тим, відповідно до ст. 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Як встановлено у судовому засіданні, під час виходу посадових осіб ДПІ у Тельманівському районі з перевіркою АЗС ТОВ «Донбаснафтопродукт» розташованого за адресою: смт. Андріївка, вул. Рудченко та с. Старогнатівка, вул. Калініна, 3 «а», ними у порушення ст. 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” не була надана належним чином оформлена копія наказу про проведення позапланової перевірки, що є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення такої перевірки. Зазначений факт знайшов своє підтвердження в актах про протидію посадовим особам органів державної податкової служби, які знаходяться при виконанні службового завдання від 16.07.2009р. № 20/23-011-1/24811068 та від 17.07.2009р. № 21/23-011-1/24811068.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У судовому засіданні представником позивача не надано суду доказів стосовно виконання посадовими особами податкової інспекції вимог ст. 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”. Як зазначено позивачем і в позовній заяві, і в судовому засіданні відповідачу не надано наказ на проведення перевірки. У зв’язку з чим суд приходить до висновку, що у даному випадку у відповідача були відсутні підстави допуску цих посадових осіб до проведення позапланової перевірки.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У порушення вищевказаної норми Закону та Конституції України, позивачем не надано до суду інформації про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки.

Враховуючи викладені обставини, суд відмовляє ДПІ у Тельманівському районі у задоволенні позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Тельманівському районі до товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаснафтопродукт» про зобов,язання допустити до проведення перевірки - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Папазова Г.П.